MAPE 48

Creat de mape 48-petru manea, Noiembrie 21, 2010, 10:11:00 AM

« precedentul - următorul »

tassevasi

 Pacat , dar vreau sa stiu pe cite rame a fost strins cuibul in toamna daca zice-ti ca a fost roi ?
  Alaltaeri  m-am uitata si eu la toti si le-am pus folie numai pe partea cuibului , nu am saltat ramele ,mai astept pina pe joi,vad ca au inceput usor sa consume si din turte, in rest totul bine .
   Numai bine va doresc  d-l Mape .

mape 48-petru manea

pe 5 rame si albine suficiente zic eu ,dar iarna a fost grea

tassevasi

                      "" pe 5 rame si albine suficiente zic eu ,dar iarna a fost grea  "" 


Da ,a fost cred cea mai grea ,si eu tot pe 5 ram am ,numai unul mai slab pe 4 .
Numai bine .                                                                                                                                                               

bucovineanu

#138
Citat din: mape 48 din Februarie 27, 2012, 08:17:05 PM
Am scris undeva cred despre faptul ca ghemul de albine la temperaturi joase nu se muta dupa hrana de pe o rama pe alta si nici de-a lungul ramei ----dovada un roi mi-a murit ajungand sus consumand mierea si nu sa deplasat lateral pe rama unde era miere suficienta
Erau albine si in celule sau numai pe fund?

mape 48-petru manea

cele mai multe pe fund
in celule erau putine

bucovineanu

Nu e sigur ca au murit de foame. Atunci cand mor de foame, majoritatea albinelor le gasim in celule si intre rame, in ghem.

mape 48-petru manea

ai dreptate trebuia sa fie mai multe in celule
atunci care sa fie cauza ?

bucovineanu

E greu de pus un diagnostic fara sale fi vazut macar.  :smile:

mape 48-petru manea

Amintiri de asta vara


mape 48-petru manea

Cateva poze din martie 2012

KTA-APIDORNA - Ski

Frumoase poze, mai ales la culesul de stimulare cu polen, asa am procedat si eu anul asta cu faina de cereale,Sanatate! %%-
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

eu am pus faina de soia si lapte praf  :hi: :hi:

orbanstefan64

Citat din: mape 48 din Aprilie 08, 2012, 08:59:57 AM
Cateva poze din martie 2012
ajutoare serioase pe la dvs  :hi: :hi:

happy

Faina de soia si laptele praf ajuta la ceva?Eu am facut turte cu apifondant plus faina de soia si lapte praf si nu s-au atins albinele de ele :sad: In schimb apifondantul simplu l-au devorat!!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

mape 48-petru manea

faina de soia+lapte praf am dat in natura in cutia din poza de unde albinele au cules f.bine pana a aparut polenul in natura
turtele le-am facut cu faina de soia lapte praf ,zahar pudra si miere atat cat sa lege toata compozitia --turtele au fost consumate cu placere----cand a aparut polenul in natura nu mai trebuie intervenit cu nimic proteic
numai cu sirop  de zahar sau miere  :hi: :hi: :hi: