BONFEED-Sirop de zahar invertit, produs de Agrana

Creat de dumitriu, Februarie 12, 2014, 05:30:55 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Se stie ca din procesul de fabricare a zaharului rezulta o cantitate de substanta dulce care nu poate fi cristalizata, daca nu ma insel i se zice melasa. Pe vremea raposatului se importa din URSS in butoiase din lemn.
Intreb si eu ce procent din acea substanta se va gasi in noul sirop?

bio

Citat din: dragos2006 din Februarie 12, 2014, 06:51:43 PM
.... . Sunt curioas daca se incadreaza macar la F40.

F 40 are mai putina apa , ceva in jur de 20-21% parca......si pret undeva la 700 Euro /tona.
F 40 si BOONFEED, la continut de fructoza si glucoza sunt foarte apropiate,..
F-40 are un ~15% maltoza BOONFEED spune ca ar avea "maltoza 2%; alte zaharuri 23%"--interesant ar fi cit de asimilabile pentru albine sunt acele alte "zaharuri 23%"--dar daca este obtinut din zahar nu cred ca ar fi probleme cui acest aspect.

Pretul la zahar este in continuua scadere, am vazut chiar in seara asta oferta la PROFY de zahar sub 3 RON/Kg ...

Laudabila initiativa Agrana de a scoate un sirop obtinut prin invertirea zaharului, dar parerea mea ca este cam scump fata de ce oportunitati ar fi pe piata in acest moment.
Gindind babeshte, Agrana ar fi in cistig daca ar vinde acest sirop la pret de zahar ca la sirop au un adaos de 25 % apa care apicultorul l-ar cumpara la pret de zahar, iar  E 1103 ajunge cam 0,1 Ron/Kg de zahar invertit....
. Dar AGRANA dorind sa aiba  un profit cam mare pentru ei si distribuitorii lor s-ar putea sa nu aiba sucesul care si-l doresc ....

Cum sa-l faca AGRANA mai ieftin..??..Mai taie din adaosuri, si .....sa foloseasca zahar brut scazind din pretul final operatia de rafinare a zaharului daca cumva folosesc zahar rafinat .

pharaonu75

Citat din: bucovineanu din Februarie 12, 2014, 09:57:56 PM
Se stie ca din procesul de fabricare a zaharului rezulta o cantitate de substanta dulce care nu poate fi cristalizata, daca nu ma insel i se zice melasa. Pe vremea raposatului se importa din URSS in butoiase din lemn.
Intreb si eu ce procent din acea substanta se va gasi in noul sirop?

Nu stiu, dar banuiesc faptul ca exact acea substanta sta la baza fabricarii hranei apicole, urmarindu-se maximizarea profitului si reducerea pierderilor.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: dumitriu din Februarie 12, 2014, 05:30:55 PM
Incepand cu 1 Martie 2014, Agrana Romania produce si comercializeaza un nou sirop din zahar invertit sub denumirea de Bonfeed.
Cateva specificatii:
-obtinut din zahar de sfecla
-continut substanta uscata: fructoza 47%; glucoza 28%; maltoza 2%; alte zaharuri 23%.


  Domnule Dumitru cum PLM a ajuns maltoza , care se stie bine ca se obtine din amidon,  in presupusul sirop din zahar de sfecla ?
  ce sunt alea " alte zaharuri "  ?

dumitriu

Citat din: bucovineanu din Februarie 12, 2014, 09:57:56 PM
Se stie ca din procesul de fabricare a zaharului rezulta o cantitate de substanta dulce care nu poate fi cristalizata, daca nu ma insel i se zice melasa.Intreb si eu ce procent din acea substanta se va gasi in noul sirop?
Buna ziua D-le Bucovineanu,
am crezut ca am fost destul de explicit in postarea initiala: Bonfeed este un sirop obtinut din zahar de sfecla.Din nimic altceva.
Cand o sa vedeti produsul, pe care il prezentam maine in premiera la targul apicol de la Campina, o sa va dati seama si singur ca dintr-o substanta precum melasa(foarte inchisa la culoare) nu se poate obtine un sirop atat de transparent.
Pe langa asta, Agrana nu isi permite sa prezinte un produs ca fiind din zahar, daca produsul respectiv are alta materie prima la baza.

dumitriu

Citat din: bio din Februarie 12, 2014, 10:11:52 PM
Laudabila initiativa Agrana de a scoate un sirop obtinut prin invertirea zaharului, dar parerea mea ca este cam scump fata de ce oportunitati ar fi pe piata in acest moment.
Gindind babeshte, Agrana ar fi in cistig daca ar vinde acest sirop la pret de zahar ca la sirop au un adaos de 25 % apa care apicultorul l-ar cumpara la pret de zahar, iar  E 1103 ajunge cam 0,1 Ron/Kg de zahar invertit....
. Dar AGRANA dorind sa aiba  un profit cam mare pentru ei si distribuitorii lor s-ar putea sa nu aiba sucesul care si-l doresc ....

Cum sa-l faca AGRANA mai ieftin..??..Mai taie din adaosuri, si .....sa foloseasca zahar brut scazind din pretul final operatia de rafinare a zaharului daca cumva folosesc zahar rafinat .
Sunt cateva mici corectii de facut la postarea D-voastra.
In primul rand Bonfeed-ul este produs din exact acelasi tip de zahar care se gaseste in pungile de zahar Coronita.Nu se foloseste alt tip de zahar, sau alte produse derivate din zahar mai ieftine.
Pretul de vanzare in magazinele apicole va fi de 4,5 lei/kg, dar in acest pret intra doar adaosul distribuitorilor, Agrana vinde produsul la pret de productie.
Pretul de vanzare este calculat de la o cotatie a pretului zaharului la acest moment.Daca pretul zaharului se va mai micsora simtitor, se va regasi si aceasta scadere in pretul Bonfeed-ului.
Ati facut precizarea ca Agrana ar trebui sa vanda siropul la pretul zaharului, nu mai scump.Dar uitati un lucru, pretul de 4,5 lei/kg este pretul de vanzare in magazine, nu pretul cu care Agrana comercializeaza siropul catre distribuitori.

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Februarie 12, 2014, 10:51:02 PM
Nu stiu, dar banuiesc faptul ca exact acea substanta sta la baza fabricarii hranei apicole, urmarindu-se maximizarea profitului si reducerea pierderilor.
Multi banuiesc pe forum pareri pe care le fac publice, ca apoi sa le transforme in surse sigure si fara greseala.
Doriti sa va aranjez o vizita in fabrica din Roman, ca sa va convingeti ce substante intra in compozitia Bonfeed-ului? Si apoi sa ne impartasiti opinia pe forum?

State

Domnule Dumitriu , zaharul este invertit la cald sau la rece ?
Ce procent de zahar este intr-un litru de sirop ?

Va multumesc!

LE: m-am lamurit.

dumitriu

Citat din: State din Februarie 13, 2014, 04:43:29 PM
Domnule Dumitriu , zaharul este invertit la cald sau la rece ?
Ce procent de zahar este intr-un litru de sirop ?
invertirea se face la o temperatura a solutiei de aproximativ 30 grade Celsius.Deci nici la cald, nici la rece.
Pentru obtinerea unui BRIX de 75, cat are Bonfeed-ul se folosesc 75 kg zahar la 100 kg de sirop.Deci procentul de zahar folosit/kg de sirop este de 750 gr.

romikele

AVERTISMENT!

Folosirea de expresii jignitoare pe oricare topic, la adresa oricarui membru, se va taxa cu banare!.
Batrane, nu ma ispiti!  :wink2:

Bătrânul

Citat din: romikele din Februarie 13, 2014, 05:32:09 PM
AVERTISMENT!

Folosirea de expresii jignitoare pe oricare topic, la adresa oricarui membru, se va taxa cu banare!.
Batrane, nu ma ispiti!  :wink2:

SCUZE DL. ROMIKELE !!!

stefan1

Citat din: dumitriu din Februarie 13, 2014, 04:24:53 PM
...
Buna ziua D-le Bucovineanu,
am crezut ca am fost destul de explicit in postarea initiala: Bonfeed este un sirop obtinut din zahar de sfecla.Din nimic altceva.
...

Citat din: dumitriu din Februarie 12, 2014, 05:30:55 PM
...
-continut substanta uscata: fructoza 47%; glucoza 28%; maltoza 2%; alte zaharuri 23%.
...


  Din procentele pe care le dati am niste nelamuriri.
Zaharul (zaharoza) are 50% fructoza si 50% glucoza. De ce in produsul final diferenta dintre fructoza si glucoza este asa de mare? De la 28 la 50%, inseamna ca acea glucoza este inglobata in zaharuri superioare. Ce zaharuri? Ca sa fie zaharoza (zahar neinvertit) nu se poate ca ar fi fost necesare molecule de fructoza. Deci ce zaharuri sunt cuprinse in cele 23% mentionate ca "alte zaharuri"? Se stie ca zaharurile superioare sunt chiar mai rau digerabile decat zaharoza. Oare nu le face rau albinelor? Sau nu uzeaza albinele obligandu-le sa le inverteasca?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pharaonu75

Citat din: dumitriu din Februarie 13, 2014, 04:40:21 PM
Citat din: pharaonu75 din Februarie 12, 2014, 10:51:02 PM
Nu stiu, dar banuiesc faptul ca exact acea substanta sta la baza fabricarii hranei apicole, urmarindu-se maximizarea profitului si reducerea pierderilor.
Multi banuiesc pe forum pareri pe care le fac publice, ca apoi sa le transforme in surse sigure si fara greseala.
Doriti sa va aranjez o vizita in fabrica din Roman, ca sa va convingeti ce substante intra in compozitia Bonfeed-ului? Si apoi sa ne impartasiti opinia pe forum?

Pentru moment, ca si in alte cazuri similare, imi este suficient cuvantul dvs.
Mai discutam dupa ce voi testa produsul.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

O molecula de zaharoza de sparge intr-o molecula de fructoza si una de glucoza . Asa ca in urma invertirii zaharului rezulta in cantitati EGALE glucoza si fructoza plus o cantitate variabila de zahar neinvertit.

Bătrânul

Citat din: dragos2006 din Februarie 14, 2014, 02:49:07 PM
O molecula de zaharoza de sparge intr-o molecula de fructoza si una de glucoza . Asa ca in urma invertirii zaharului rezulta in cantitati EGALE glucoza si fructoza plus o cantitate variabila de zahar neinvertit.
FARA ACID SI FARA CALDURA ?  =)) =)) =)) =D>