turte -cu protofil si/sau cu apicomplex

Creat de buya, Noiembrie 25, 2012, 09:58:03 PM

« precedentul - următorul »

buya

Salutari
As vrea sa fac cateva turte dupa reteta de mai jos:
1 kg miere salcam
4 kg zahar pudra
protofil 34 ml/kg pasta
apicomplex 2 g /kg pasta
Turtele le voi adauga dupa a doua jumatate a lunii ianuarie sau inceputul lunii februarie.Dilema mea este urmatoarea cand fac turtele adaug si protofilul si apicomplexul si rezulta turete cu ambele , sau fac turte cu protofil si turte cu apicomplex si le dau pe rand.
Turtele nu vrea sa le fac mai mari de 250g , pentru le dau si o turta de 1 kg de apifonda
Un ajutor va rog daca se poate

Respect !  ^:)^
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

delorin I

Sunt curios ce ti se va raspunde...ma intereseaza si pe mine! NU m-am preocupat pana acum de subiectul turte gandind ca voi cumpara ceva!

tassevasi


buya

"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

tassevasi

 Daca ai rabdare  cauta pag lui Marin  din Serbia ,probabil anul trecut cam in aceasta perioada si fa cum zice el acolo ,arata filmul .
Si eu am facut-o si a fost f bine .

buya

reteta aici

Cum se prepară pasta de zahar şi miere?
Pentru prepararea pastei de zahăr se folosesc 4 părţi zahăr pudră şi o parte miere fluidă (800 g zahăr + 200 g miere). Mierea cristalizată se lichefiază în baie marină înainte de a se folosi. Amestecul se frământă bine până se obţine un aluat tare. Se lasă să se "odihnească" până a doua zi. Dacă amestecul apare moale - curgător se mai adaugă zahăr până capătă din nou consistenţa tare, dar posibil de întins. (Trebuie avut în vedere că turta este aplicată peste rame, deasupra ghemului şi temperatura ridicată degajată de albine poate determina înmuierea, scurgerea conţinutului printre rame şi năclăirea albinelor.) Înălţimea turtelor introduse în pungi de plastic nu trebuie să depăşească 1,5 cm pentru a nu împiedica aplicarea corespunzătoare a podişorului.


respect !  ^:)^
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

buya

Citat din: tassevasi din Noiembrie 25, 2012, 10:35:06 PM
Daca ai rabdare  cauta pag lui Marin  din Serbia ,probabil anul trecut cam in aceasta perioada si fa cum zice el acolo ,arata filmul .
Si eu am facut-o si a fost f bine .

stiu de filmul acela
Il am pe calculator
pe mine ma intereseaza doar sa pot adauga protofil si/ sau apicomplex.
In apifonda nu pot introduce nimic ca e tare si nu se omogenizeaza

Respect !  ^:)^
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

tassevasi

 Uite ce scrie si aici .

buya

cu protofilul am elucidat, se poate - caz rezolvat (multumesc tassevasi  )
apicomplexul nu il pot folosi la turte de acest gen?
numai in sirop se utilizeaza?

Respect !
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

Bistriteanul

Citat din: buya din Noiembrie 25, 2012, 10:47:04 PM

pe mine ma intereseaza doar sa pot adauga protofil si/ sau apicomplex.
In apifonda nu pot introduce nimic ca e tare si nu se omogenizeaza

Respect !  ^:)^

Apifonda daca se incalzeste devine maleabila.
Asezi feliile de apifonda pe o pardoseala incalzita sau calorifer si in cateva ore e buna de prelucrat.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

jenica67

         Daca te uiti la ultima reteta, de turta se pun vitamine din seriile B si altele. Apicomplexul contine acele vitamine, deci poti sa il pui fara grije.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

buya

Citat din: jenica67 din Noiembrie 26, 2012, 12:28:59 PM
         Daca te uiti la ultima reteta, de turta se pun vitamine din seriile B si altele. Apicomplexul contine acele vitamine, deci poti sa il pui fara grije.
am vazut , dar eu inca nu sunt sigur pot combina ambele protofilul si apicomplexul in reteta =>turte cu rpotofil si apicomplex ?

Respect !  ^:)^
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

pharaonu75

Citat din: buya din Noiembrie 26, 2012, 02:05:55 PM
Citat din: jenica67 din Noiembrie 26, 2012, 12:28:59 PM
         Daca te uiti la ultima reteta, de turta se pun vitamine din seriile B si altele. Apicomplexul contine acele vitamine, deci poti sa il pui fara grije.
am vazut , dar eu inca nu sunt sigur pot combina ambele protofilul si apicomplexul in reteta =>turte cu rpotofil si apicomplex ?

Respect !  ^:)^

Ce te retine sa o faci? Protofilul in combinatie cu complexul de vitamine nu da compusi toxici, deci nu are cum sa afecteze albinele.
Nu asta ar trebui sa te preocupe, ci mai degraba momentul in care vrei sa administrezi hrana!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

buya

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 26, 2012, 02:20:09 PM
Citat din: buya din Noiembrie 26, 2012, 02:05:55 PM
Citat din: jenica67 din Noiembrie 26, 2012, 12:28:59 PM
         Daca te uiti la ultima reteta, de turta se pun vitamine din seriile B si altele. Apicomplexul contine acele vitamine, deci poti sa il pui fara grije.
am vazut , dar eu inca nu sunt sigur pot combina ambele protofilul si apicomplexul in reteta =>turte cu rpotofil si apicomplex ?

Respect !  ^:)^

Respect !

Ce te retine sa o faci? Protofilul in combinatie cu complexul de vitamine nu da compusi toxici, deci nu are cum sa afecteze albinele.
Nu asta ar trebui sa te preocupe, ci mai degraba momentul in care vrei sa administrezi hrana!


At va rog sa ma ajuta ti cu un sfat cand sa o administrez?
eu ma gandeam in a doua jumatate a lunii ian , prima jumatate a lunii februarie?
E bine atunci?

Respect !
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

pharaonu75

Eu as administra turta dupa un zbor bun de curatire.
Perioada de sfarsit de ianuarie - inceput de februarie este OK!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube