Apiinvert intre adevar si minciuna

Creat de dragos2006, Octombrie 31, 2011, 08:49:23 PM

« precedentul - următorul »

D006

Citat din: kiloz din Decembrie 15, 2011, 06:58:12 PM
  Prezentati va rog cum se obtine siropul din porumb.

  Vezi ca este pe net unul "google" care prezinta succint tehnologia de obtinere a glucoze si fructozei din porumb. Pe mine in zadar ma intrebi cum se obtine deoarece nu sunt inginer de chimie alimentara .

ioan76

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Noiembrie 29, 2011, 02:57:48 PM
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 29, 2011, 02:49:23 PM
  Vineri odata cu sedinta de la Ramnic aceasta enigma se va dezlega !


sper ca la ramnic sa imi dati voie (adica in mod spaecial puisoru), sa va "sabotez" invitatii cu intrebari pertinente, la obiect si pe teme apicole, nu ca la sedinta de la buzau cand ... bine ca nu am fost dat afara
Pana la urma vau dat voie sa puneti intrebari?
A fost libertate de exprimare,ati aflat lucruri interesante?

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: ioan76 din Decembrie 16, 2011, 12:59:54 PM
Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Noiembrie 29, 2011, 02:57:48 PM
Citat din: dragos2006 din Noiembrie 29, 2011, 02:49:23 PM
  Vineri odata cu sedinta de la Ramnic aceasta enigma se va dezlega !


sper ca la ramnic sa imi dati voie (adica in mod spaecial puisoru), sa va "sabotez" invitatii cu intrebari pertinente, la obiect si pe teme apicole, nu ca la sedinta de la buzau cand ... bine ca nu am fost dat afara
Pana la urma vau dat voie sa puneti intrebari?
A fost libertate de exprimare,ati aflat lucruri interesante?

la cate am aflat.... toata stima puisoru si d-na surlea, dar mai ales colegilor apicultori, care si-au dezlegat limbile si au golit traista cu experineta si povete...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

cipriene

vav de apiinvert vreau sa spun ca anul asta am administrat si eu la cateva familii si am fost dezamagit. l-am luat de la cineva care folosea asa ceva (chiar mi l-a laudat), in ideea ca nu trebuie sa mai fac siropul de zahar.
cred ca apiinvertul a stat in hranitor 3-4 zile fara ca albinele sa se atiga de el. in cele din urma am turnat sirop de zahar peste el si numai asa a fost consumat de albine.
sincer, cred ca apiinvertul este o MARE NENOROCIRE pentru albine.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

D006

Citat din: cipriene din Decembrie 31, 2011, 02:34:53 PM
vav de apiinvert vreau sa spun ca anul asta am administrat si eu la cateva familii si am fost dezamagit. l-am luat de la cineva care folosea asa ceva (chiar mi l-a laudat), in ideea ca nu trebuie sa mai fac siropul de zahar.
cred ca apiinvertul a stat in hranitor 3-4 zile fara ca albinele sa se atiga de el. in cele din urma am turnat sirop de zahar peste el si numai asa a fost consumat de albine.
sincer, cred ca apiinvertul este o MARE NENOROCIRE pentru albine.

..poate nu ai folosit APIINVERT ci numai un sirop caruia amicul tau ia spus APIINVERT.


ai dreptate ca aceea substanta care ai folosit tu este sau poate fi "o MARE NENOROCIRE pentru albine"

Apiinvertul este substanta comercializata de catre firma AGRANA sau unu din distribuitorii lor autorizati.

..din pacate au aparut in ultimul timp tot felul de siropuri care sunt numite, in mod eronat,  APIINVERT si multi dintre noii sub masca reclamei mincinoase il folosim de buna credinta.



cipriene

da, poate nu era apiinvert, dar asta mi-a spus ca este respectivul care mi l-a dat.
si vorba ta bio, la cate nenorociri sunt acum pe piata..........
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

dumitriu

Citat din: cipriene din Decembrie 31, 2011, 03:10:45 PM
da, poate nu era apiinvert, dar asta mi-a spus ca este respectivul care mi l-a dat.
si vorba ta bio, la cate nenorociri sunt acum pe piata..........
E foarte simplu de verificat daca ati administrat Apiinvert.
Apiinvert-ul se comercializeaza numai in varianta ambalata(la 28 kg, 16 kg, sau 2,5 kg).In plus, pe fiecare ambalaj este inscriptionata denumirea produsului(Apiinvert).Nu exista apliacate abtibilturi, etichete sau alte "lipituri" pe bax-urile de Apiinvert.
Daca produsul pe care l-ati administrat albinelor l-ati primit in varianta de "vrac" dintr-un recipient mai mare, de exemplu butoi, atunci sigur nu ati administrat Apiinvert.

dumitriu

Citat din: bio din Decembrie 31, 2011, 03:01:09 PM
..poate nu ai folosit APIINVERT ci numai un sirop caruia amicul tau ia spus APIINVERT.
Cu siguranta asta s-a intamplat!

cipriene

corect. lichidul vascos pe care l-am luat si administrat ca apiinvert provenea dintr-un bidon fara nicio eticheta  :bravo:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

dumitriu

Citat din: cipriene din Ianuarie 03, 2012, 11:32:22 PM
corect. lichidul vascos pe care l-am luat si administrat ca apiinvert provenea dintr-un bidon fara nicio eticheta  :bravo:
Si nu ati avut curiozitatea sa-l intrebati pe prietenul D-vstra ce avea in bidonul respectiv?
La un targ, a venit un apicultor tare suparat la standul Agrana si ne-a luat la rost ca a avut probleme cu Apiinvert-ul.Cand l-am intrebat de unde l-a luat si cum era ambalat, mi-a raspuns ca l-a cumparat la butoi de la o firma din Baicoi.I-am explicat ca nu a cumparat Apiinvert si l-am trimis sa-l intrebe pe cel care i-a vandut marfa, ce a cumparat.Culmea este ca la targ era prezenta si firma care i-a vandut marfa, asa ca au revenit la standul nostru impreuna cu patronul firmei respective.Care a avut tupeul sa ne spuna ca el cumparase Apiinvert de la noi, asa ca vanduse Apiinvert.Dar din pacate pentru el, acel comerciant cumparase Apiinvert cu un an inainte de la noi dar in ambalajele standard de 28 kg.Dar s-a gandit ca nu ar fi rau sa vanda niste sirop oarecare pus in niste butoaie, ca sa faca si el oleaca de profit acolo.
Pana la urma cel care luase teapa s-a lamurit cum sta treaba.Si sunt convins ca nu e singurul si nici ultimul care va fi inselat de anumiti comercianti.De aia vindem Apiinvert in Romania doar in ambalaje sigilate,care nu pot fi falsificate. 

Dismas

O rugaminte ptr. cei mai bn informati : unde se gaseste lista cu suplimentele nutritive notificate, pentru decontare PNA 2012 ?

D006


Dismas

dar neoficial? M-ar interesa daca turtele proteice de la nektar-king sunt pe lista!

D006


Dismas

multumiri d-nului Dragos, atat ptr raspuns cat si ptr filmuletele documentate, sugestive si unele funny de pe net. E mare lucru sa impartasesti experiente si cunostinte proprii si celorlalti dar, mai ales, dezinteresat!