Apiinvert intre adevar si minciuna

Creat de dragos2006, Octombrie 31, 2011, 08:49:23 PM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 29, 2011, 02:49:23 PM
  Vineri odata cu sedinta de la Ramnic aceasta enigma se va dezlega !


sper ca la ramnic sa imi dati voie (adica in mod spaecial puisoru), sa va "sabotez" invitatii cu intrebari pertinente, la obiect si pe teme apicole, nu ca la sedinta de la buzau cand ... bine ca nu am fost dat afara
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Octombrie 31, 2011, 08:59:30 PM
   Nu mai este recunoscut deoarece se pare ca producatorii au umblat cu cioara vopsita

  Pana una alta ii aduc la cunostinta domnului Dumitru  metodele de detectie a sfeclei modificata genetic recunoscute de comisia europeana
Buna ziua D-le Dragos,
in ce sens au umblat producatorii cu cioara vopsita?
va bazati pe niste fapte reale, sau aveti ceva documente sa va sustineti punctul de vedere?
Multumesc pentru enumerarea metodelor de detectie a sfeclei modificate genetic, dar nu vad legatura cu Apiinvert-ul.Poate ma puteti lamuri, exista vreo analiza prin care a fost asa ceva detectat in Apiinvert?V-as ruga un raspuns la obiect, daca se poate, nu de genul ca v-a spus cineva sau ca ati aflat informatia din surse sigure.
Cu stima,
Dan Dumitriu-Agrana Romania

dumitriu

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 31, 2011, 08:54:24 PM
De ce nu mai este acum recunoscut?
De ce a fost initial recunoscut?
Cand au avut dreptate?
Se pare ca nu v-a lamurit nimeni de ce nu mai este recunoscut, dar a fost initial aprobat.Permiteti-mi sa va lamuresc eu:
s-a modificat legislatia, in sensul ca toate produsele subventionate trebuie sa specifice clar ca "lupta contra varooa".Asta-i explicatia in varianta scurta, nu are nici o legatura cu faptul ca "producatorii au umblat cu cioara vopsita".Pur si simplu s-a modificat legislatia.Totusi am o corectie de facut:Apiinvert-ul va fi subventionat prin PNA si in 2012.

dumitriu

#18
Citat din: Florin-braileanul (FlorinI)
adu-ti aminte dragos ce a spus doamna sorlea de la apia despre apiinvert, in cadrul sedintei de la targul de la buzau: apiinvertul, produs obtinut din organisme modificate genetic
Am vorbit tsi eu cu D-na Surlea.Si cu D-na Chirca.Nu mi-a spus in nici o convorbire ca Apiinvert-ul a fost scos datorita faptului ca e obtinut din O.M.G.-uri.
Daca a facut aceasta afirmatie catre D-vstra, presupun ca sau facut si niste analize prin care s-a depistat acest lucru.Exista aceste analize?Sau nu?

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 01, 2011, 10:31:48 PM
  Domnul Dumitru dorea sa duca acea intalnire in derizoriu zicand ca vezi Doamne a fost o discutie la un spritz.
  Florin e martor ca la discutie au participat cam 100 de stupari si nimeni nu era sub influienta alcoolului.
nu doresc sa duc in derizoriu intalnirea de la Buzau.Imi pare rau ca nu am participat, avand in vedere ca s-a discutat despre Apiinvert, probabil daca eram prezent s-ar fi lamurit problema.

filip

"s-a modificat legislatia, in sensul ca toate produsele subventionate trebuie sa specifice clar ca "lupta contra varooa".
Am ramas socat!
Cum un produs ,poate fi subventionat daca scrii pe el  "lupta contra varooa".
Puteti detalia cum sa ajuns la asa ceva?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 15, 2011, 07:22:56 PM
   Eu cand cumpar spre exemplu "dulcofruct" primesc documente in care se specifica inclusiv provenienta porumbului .
la apiinvert nu se precizeaza sursa zaharului din care chipurile este produs . Nea Gica Romanescu a demonstrat clar ca apiinvertul nu poate fi numai din zahar . Am auzit pe surse ca la analize s-au gasit in el urme de sulf . de ce sulf ?
  Cat timp la Apiinvert nu exista acte oficiale de origine  ci doar hartii fara valoare ma abtin de la alte comentari.

Ce este Dulcofruct-ul?Ma scuzati ca intreb, dar nu am auzit de acest produs.E un produs dedicat hranirii albinelor?
Iar ati auzit pe la surse?Nu era mai bine sa se posteze o analiza concreta, decat sa aflam pe surse?
Legislatia nu prevede ca pe certificatul de calitate al unui produs sa fie trecuta provenienta materiei prime.Nu e facuta legislatia de noi ci de U.E.
La Apiinvert nu se dau acte oficiale?La ce va referiti?

dumitriu

Citat din: filip din Decembrie 12, 2011, 12:07:11 PM
"s-a modificat legislatia, in sensul ca toate produsele subventionate trebuie sa specifice clar ca "lupta contra varooa".
Am ramas socat!
Cum un produs ,poate fi subventionat daca scrii pe el  "lupta contra varooa".
Puteti detalia cum sa ajuns la asa ceva?
Asa cum cunoasteti, exista o lista a produselor subventionate pentru stimulare.In aceasta lista din 2011 erau prinse la subventie Apiinvert-ul si Apifonda(lista este postata pe topic pe prima pagina).
Apoi, pentru anul 2012, cei de la minister, au primit o instiintare(nu stiu daca termenul folosit este corect) prin care in anul viitor se vor subventiona acele produse care specifica in fisa tehnica sau pe ambalaj, ca "lupta conta varooa"(denumirea corecta e mai academica si mai lunga, dar in varianta restransa, cam asa s-ar traduce).
Asa ca acei producatori care au vrut sa-si inscrie produsele la subventie, au trebuit sa specifice sau sa faca niste teste prin care sa dovedeasca acest lucru.
Atentie insa, un produs ca sa fie subventionat trebuie sa fie dedicat apiculturii in primul rand, nu e suficient ca apare pe ambalaj noua reglementare.

filip

Daca pe produs era specificat "lupta impotriva locii americane" eram de acord.
Dar sa minta in asa hal cu buna stinta,nu credeam ca apuc ziua asta.
Un neinitiat citeste :"ACEST PRODUS LUPTA IMPOTRIVA VARROUA"
Intreb eu,cum lupta?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

dumitriu

Citat din: peoapis13 din Noiembrie 29, 2011, 11:52:32 AM
La sedinta A.C.A.Turnu-Severin li s-a prelucrat colegilor de acolo ca apiinvertul si apifonda nu v-or mai fi pe lista P.N.A.
La sedinta Asociatiei PRO APIS s-a mers pe varianta ca cele 2 produse sunt in continuare pe lista P.N.A.
Adevarul este undeva la mijloc inclin sa cred ca fiecare asociatie isi trage ....mierea pe turta proprie
salve :hi:
Cred ca dilema era favorizata de faptul ca nu a aparut inca lista produselor subventionate pentru 2012.Si de faptul ca s-au auzit zvonuri prin care aceste produse nu se vor mai afla pe aceasta lista.
Deocamdata, pana la sfarsitul anului 2011 aceste produse sunt pe lista APIA. Pana la sfarsitul anului va apare lista noua cu produse subventionate pentru 2012.Atunci se va lamuri neclaritatea, si probabil amandoua asociatiile vor transmite acelasi tip de mesaj catre apicultori.

dumitriu

Citat din: filip din Decembrie 12, 2011, 12:29:50 PM
Daca pe produs era specificat "lupta impotriva locii americane" eram de acord.
Dar sa minta in asa hal cu buna stinta,nu credeam ca apuc ziua asta.
Un neinitiat citeste :"ACEST PRODUS LUPTA IMPOTRIVA VARROUA"
Intreb eu,cum lupta?
Fiecare producator ar trebui sa faca niste teste pe un lot martor din care sa reiasa ca produsul respectiv nu permite transmiterea varooa.Textul e mai lung, din pacate nu am la indemana exprimarea corecta a termenelor folosite.

filip

Eu astept primul produs de haranire a albinelor cu specificatie "lupta impotriva varooa"
Pentru a ma adresa OPC
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

"Fiecare producator ar trebui sa faca niste teste pe un lot martor din care sa reiasa ca produsul respectiv nu permite transmiterea varooa.Textul e mai lung, din pacate nu am la indemana exprimarea corecta a termenelor folosite."
Daca in produse se intentioneaza introducerea unor medicamente "lupta contra varroua"
Care sunt acestea si cand sunt recomandate a fi date albinelor?
De prea multe ori am fost luati de prosti,noi apicultorii.
Astept cu interes lista cu produse subventionate.
Si indicatiile pretioase in baza caror analize un produs "lupta impotriva varroua"
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Citat din: filip din Decembrie 12, 2011, 12:47:48 PM
Eu astept primul produs de haranire a albinelor cu specificatie "lupta impotriva varooa"
Pentru a ma adresa OPC

Si  eu  astept primul  produs de  hranire  care sa  "transmita  varooa".
Daca  e  posibil.

D006

  Noi romanii am fost educati in ultimii 10 ani sa bagam in noi orice fara sa stim din ce se obtin produsele respective sau cum se obtin. La fel si cu Apiinvertul , a venit un comerciant in cazul de fata AGRANA care a spus la apicultori sa bage acest produs in hrana albinelor pt. ca este bun , asa zic ei !
  Acum stau ca prostul si ma intreb : oare acest produs nu trebuia sa fie insotit de niste acte din care sa reiasa ca nu contine particule OMG , ca se obtine din cutare plante , ca de ce are un usor iz de sulf cand deschizi recipientul . Dar la noi se aplica legea "vax albina " adica voi romanilor bagati la greu apiinvert ca va spun eu AGRANA ca este bun.
Nene eu pana nu vad buletin de analize eliberat de un laborator recunoscut la nivel de UE din care sa rezulte ca APIINVERTUL nu contile OMG , nici alte chimicale si ca se obtine din cutare produs eu nu mai dau la albinele mele asa ceva !
Sa va spun si de ce nu mai dau mai ales ca in anii trecuti am folosit acest produs : eu la inflorirea pomilor fructiferi stimulez familiile pentru a obtine o cantitate insemnata de polen , daca stimulez cu un produs care contine OMG este imposibil sa nu ramana urme si in mierea de salcam chiar daca dupa terminarea infloririi pomilor fructiferi am oprit si stimularea . Si uite asa dintr-o neglijenta ma trezesc ca mierea de salcam cu probleme !
  Deja de anul acesta exista multi apicultori care tin mierea in curte si nu au cui sa o vanda deoarece are un continut mare de fructoza , la anul aceasta miere veche chiar nu se va mai vinde deoarece va avea HMF-ul crescut ! apropo ! ce HMF are apiinvertul ????
ATENTIE MARE LA CALITATEA MIERII