turtele proteice

Creat de dragos2006, Octombrie 23, 2010, 07:30:41 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

turta proteica mai spre primavara.Acum se poate da miere cristalizata daca crezi ca pot ramane fara hrana.Sau turte fara proteine.Turte cu proteina se da dupa un zbor intens in februarie.s

puiu

In punga(de congeletor) se pune apiinvert,5 lei/kg maxim,se leaga mai larg pentru inalltimea de 7-9 mm,distanta dintre rama si podisor,e suficienta pana in februarie.SUCCES! :bzz:

janese

Citat din: puiu din Ianuarie 08, 2011, 06:17:42 PM
In punga(de congeletor) se pune apiinvert,5 lei/kg maxim,se leaga mai larg pentru inalltimea de 7-9 mm,distanta dintre rama si podisor,e suficienta pana in februarie.SUCCES! :bzz:
e bine,dar nu este turta proteica

puiu

La D-ta a inceput ponta matcii?
Ai verificat?

sfantul spiridon

pai si nu curge, domnule puiu.
eu nu am decat miere fluida, daca pot spune asa si imi e frica sa nu curga peste ele
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

puiu

In trecut am folosit acest procedeu cu mult succes.
Nu am intepat punga,avand in vedere ca e foarte subtire,albinele o pot intepa suficient pentru a nu murii de foame.
Aplica acest procedeu folosit de un... profesionist.
Daca e ceva de neinteles te rog suna la tel.0760123123 :hi:

marianpopa71

si eu sunt incepator si as vrea sa le mai pun cate o rama cu miere capacita dar nu stiu unde sa o pun in cuib.Spre centru sau pe laterale?pot sa umblu in cuib acum?astazi au fost 11 grade la pranz

puiu

Este greu...
Sa vorbesc ca nu e bine sa fie puse rame... oriunde!
Sunt oameni care nu au chemare spre apicultura sau cred ca a pastra rame cu miere de la un an la altu e o ratiune benefica apicultorului.
E RAU.
Vorbesc pentru cei ce citesc literatura de specialitate. :bzz:

marianpopa71

multumesc pt sfaturi dl.Puiu.M-ati incurajat profund.La mai mare!!!!

orbanstefan64

#24
pune o rama deasupra cuibului

orbanstefan64

 :nod: :nod:

mirea-daniell

ma gandeam la o chestie despre inactivarea drojdiei de bere , oare ce ar fi daca as introdce drojdia in vas de iena cu capac si o bag la cuptor? fara apa....ma gandeam ca peste tot se spune ca trebuie fiarta in clocot cel putin 10 minute iar alti spun 30min, singura problema pe care o vad eu ar fi temperatura la care este supusa ...fiind cu mult peste 100 C ...undeva la 16o-170 C. Astept parerile voastre si pro si contra ca numai asa capatam experienta

ilicula

Am si eu o rugaminte, daca stie cineva proportiile la o turta de zahar pudra, miere, faina de soia si lapte praf.    Multumesc anticipat
desteptul invata dela toti prostul le stie pe toate

albinasebes

am si eu o intrebare
cand se mai incalzeste si se poate stimula cu sirop se poate adauga in sirop lapte praf sau drojdie de bere?
foloseste la ceva? sau se ingroasa siropul de la lapte praf?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

bucovineanu

Eu as zice ca dupa ce se incalzeste si albinele incep sa aduca polen, sa stimulezi cu sirop. Nu mai e mult pana atunci.