zona ZALAU jud.salaj favorabila apiculturii?

Creat de bogdan moldovean, Decembrie 15, 2013, 09:05:18 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

domnilor vrea sa stiu daca zona zalaului,  clujului, jud.salaj este favorabila apiculturii stationar?fiindca as dori sa cumpar ceva pamant prin zona si am si aceasta indeletnicire de ceva ani cu cresterea albinelor M ar interesa o comuna aprope de zalau si as vrea sa stiu cam care sunt preturile pt pamantul arabil  si repet pt cresterea albinelor in system stationar deocamdata Rog pe cunoscatori si ce cei care locuiesc efectiv prin partile acelea sa ma ajute cu sfaturi Multumesc

stefan1

  Iti spun doar atat ca salajul este de departe judetul cu cea mai mare productie de polen-marfa. E drept ca asta se datoreaza si unei adevarate scoli in acest domeniu al recoltarii polenului, dezvoltate de un apicultor de exceptie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Salajul a fost candva un rai pentru apicultori. Am doua vetre. La una situata la 9 km de Zalau este ceva inimaginabil de rau. Sunt sute de familii, facute pe bani europeni. Ma gandesc sa renunt la proiect. Nu ajung banii pe zahar si motorina, iar recolta din 2011 nu a mai fost. Fara pastoral nu se merita sa faci stuparit. Se intorc banii si se pierde timpul de pomana. A doua supina situata la 26 de km, ca zona este mai buna, dar si aici sunt sute de familii. Aici este un avantaj ca cei doi stupari mai fac si pastoral si se mai poate face cate ceva.
Am vrut sa ma apuc de crescut matci, dar la 40 de lei matca, la un mic calcul nu mai ramai cu mare lucru. Mentionez ca eu fac naveta, am casa si posibilitati de a sta si la stupina, pentru a reduce din cheltuieli cu motorina, dar inca nu m-am hotarat. Sunt sate nedescoperite de stupari, dar prea putine. Trebuie sa bati cu pasul Salajul. Sunt sate su cu 2000 de familii, sau sa nu exagerez prea mult comune. Pana nu se termina banii europeni, fara pastoral nu are rost. Daca se apuce serios china sa importe oi, acestea o sa fie crescute si pe balcon. Oaia este dusmanul numarul unu al albinelor.

Un stupar dezamagit.

kamy

Da intr-o masura oarecare e adevarat,salajul datorita panzei freatice de suprafata,e o zona mai umeda si asta favorizeaza oleaca productia de polen,dar la aglomerarea de stupi adusa de uie,la capitolul nectar santem totusi Saraci-jerpaliti(sj)!si vorba lui balas nu au mai ramas atatea flori cate drajeuri de oaie sant!

D006

De ce spuneti asa . Zalaul a dat Romaniei pe cel mai mare crescator de regine , respectiv pe domnul Ioan Cheregi care acum doi ani a produs 5000 regine.

Alutus

Citat din: balasbebe din Decembrie 16, 2013, 06:44:40 AM
Sunt sate su cu 2000 de familii, Un stupar dezamagit.
Situatia este la fel in toata Ro. Repet: cred ca in Ro sunt 3 milioane de stupi.
Sa nu uiti Darie!

D006

  Chiar ieri la sedinta de sindicat discutam problema numarului de stupi din Ro si concluzia a fost ca avem la ora actuala cel putin 2 milioane colonii de albine.

oroles

Citat din: dragos2006 din Decembrie 16, 2013, 10:50:19 AM
  Chiar ieri la sedinta de sindicat discutam problema numarului de stupi din Ro si concluzia a fost ca avem la ora actuala cel putin 2 milioane colonii de albine.
Depinde cine i-a numarat!
Sunt care nu au numarul de stupi pentru subventii / proiecte europene si declara mai mult. Mergand in vizita cu niste cunoscuti la un apicultor  "celebru" care accesase si fonduri europene, acesta ne-a invitat sa ii vedem stupina, chiar daca daduse zapada. Pentru ca avea multi stupi si experienta, am zis sa iau si eu la brat, prin sondaj cativa stupi sa vad cam cata miere le-a lasat pe iarna, ca sa compar cu ai mei. Am facut asta discret, cat il tineau ceilalti de vorba. Abia la al cincilea stup luat la brat am gasit unul care sa aiba si albine si miere. Multi dintre ei erau goi si pusi printre la deruta, in caz ca vine cineva de la fonduri. Bineinteles ca l-am lasat sa se laude in continuare, ca nu e frumos sa ii spui lucruri care nu ii plac in curtea lui! :D

Sunt care au putin peste norma de impozitare si nu ii declara ca sa nu plateasca impozite. Deci, e greu de stabilit numarul de stupi din Romania!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bio

Citat din: bogdan moldovean din Decembrie 15, 2013, 09:05:18 PM
domnilor vrea sa stiu daca zona zalaului,  clujului, jud.salaj este favorabila apiculturii stationar?fiindca as dori sa cumpar ceva pamant prin zona si am si aceasta indeletnicire de ceva ani cu cresterea albinelor M ar interesa o comuna aprope de zalau si as vrea sa stiu cam care sunt preturile pt pamantul arabil  si repet pt cresterea albinelor in system stationar deocamdata Rog pe cunoscatori si ce cei care locuiesc efectiv prin partile acelea sa ma ajute cu sfaturi Multumesc

....Stai intii si calculeaza cam citi bani ai sa bagi in "dorinta" ta .
Apoi vezi ca numai cu citeva kg de polen anual, din care scazi cheltuileile legate de intretinerea si exploatarea stupinei, in citi ani i-ti acoperi doar investitia apoi cit ar mai trebuii sa traiesti sa vezi si ceva profit .



D006

  In ultima luna am vizitat doua stupini neinregistrate nicaieri iar respectivii stupari au zis ca oricum nu inregistreaza stupii deoarece nu ii intereseaza nici un fond sau subventie.
   S-a inregistrat si prima turnatorie la ANAF ca vezi Doamne un stupar are mai mult de 75 colonii de albine.

bio

Citat din: dragos2006 din Decembrie 16, 2013, 09:08:12 AM
De ce spuneti asa . Zalaul a dat Romaniei pe cel mai mare crescator de regine , respectiv pe domnul Ioan Cheregi care acum doi ani a produs 5000 regine.

Productia de matci,..:))... aa....PNA...miroase.

Poate "a produs" -- dar daca se merge pe teren nu stiu daca se mai regaseste 30% din aceasta cifra.

....nu stiu de ce, dar productia de matci legata de PNA imi da impresia unei apiculturi nereale.

bio

Citat din: dragos2006 din Decembrie 16, 2013, 11:27:36 AM
  In ultima luna am vizitat doua stupini neinregistrate nicaieri iar respectivii stupari au zis ca oricum nu inregistreaza stupii deoarece nu ii intereseaza nici un fond sau subventie.
   ...

Dragosh nu ii interesa pentru ca sunt conditiile in asa fel facute sa "nu ii intereseze" .

Citat din: dragos2006 din Decembrie 16, 2013, 11:27:36 AM
.....
   S-a inregistrat si prima turnatorie la ANAF ca vezi Doamne un stupar are mai mult de 75 colonii de albine.

...ahha.. Cine mi-a facut-o..??... =))

..ca si eu am fost numarat de cei de laAdministratia Financiara..

oroles

Citat
...ahha.. Cine mi-a facut-o..??... =))

..ca si eu am fost numarat de cei de laAdministratia Financiara..

Da vilele parlamentarilor se pare ca nu le mai numara nimeni!

@dragos2006. Stiu si eu stupari care nu si-au declarat niciodata stupii. Stima si respect. Astia sunt cei care fac apicultura din dragoste si nu din alte interese.  De aceea am spus ca e greu de numarat toti stupii din Romania!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

D006

Citat din: oroles din Decembrie 16, 2013, 12:23:14 PM
@dragos2006. Stiu si eu stupari care nu si-au declarat niciodata stupii. Stima si respect. Astia sunt cei care fac apicultura din dragoste si nu din alte interese.  De aceea am spus ca e greu de numarat toti stupii din Romania!

  Sa inteleg ca cei care si-au declarat stupii fac apicultura din ura si din alte interese ?????

bio

Cei care si-au inregistrat stupii au avut nevoie de inregistrare pentru afacerile legate de PNA sau alte fonduri europene.

Ca nu se declara stupii..??......Vedeti si partea buna,..:))..ca nu mai este nevoie sa fie platiti inca nu-stiu citi functionari care numai plimba hirtii aiurea, functionari platiti pe banii care s-ar fi cuvenit apicultorilor .