Faguri de poliuretan

Creat de Andreyu, Februarie 18, 2012, 03:28:44 PM

« precedentul - următorul »

bartosl

#90
Citat din: dodo79 din Iulie 06, 2014, 12:46:05 AM
http://www.emex.ro/Doc/Vopsea-Poliuretanica-Bicomponenta.pdf
asta merge?
am sters subiectul e in afara topicului ,nu mai implicati adminul-
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

dodo79

este sau nu?
ca sa intelegi si tu ptr ca vad ca nu esti apicultor.majoritatea folosesc vopsele pe baza de apa (bio) si foarte putini pe baza de solvent.
iti doresc tot binele. daca reusesti sa faci stupi complet la pretul spus de tine mai castigi un client.
nu vreau sa intru in polemici cu tine.pana atunci ce ai fost sau ce sti,e floare la ureche.

bartosl

#92
Citat din: dodo79 din Iulie 06, 2014, 01:08:36 AM
este sau nu?
ca sa intelegi si tu ptr ca vad ca nu esti apicultor.majoritatea folosesc vopsele pe baza de apa (bio) si foarte putini pe baza de solvent.
iti doresc tot binele. daca reusesti sa faci stupi complet la pretul spus de tine mai castigi un client.
nu vreau sa intru in polemici cu tine.pana atunci ce ai fost sau ce sti,e floare la ureche.
DODO,
am sters subiectul e in afara topicului ,nu mai implicati adminul-
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

bartosl

#93
am sters subiectul e in afara topicului ,nu mai implicati adminul-
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

dodo79

Citat din: bartosl din Iulie 06, 2014, 01:39:34 AM
hai odata . Ai adormit Ignat Dorin ,pacat ,m-am incalzit degeaba  :D
:D :D :D
ME corpuri 3/4
MER corpuri 1/2 145 cm
daca tot te-ai uitat la pozele mele ai vazut ca am si eu.
v-ati incalzit degeaba  :P.
Citat din: bartosl din Iulie 06, 2014, 01:35:10 AM

Nici odata sa nu judeci oameni dupa aparente. Numai bine Lucian

se pare ca ati facut-o deja intr-o postare anterioara

marian sima

#95
Citat din: bartosl din Iulie 05, 2014, 11:59:09 PM
Citat din: marian sima din Iulie 05, 2014, 11:09:49 PM
Colegule Bartosl topicul este faguri de poliuretan ,faguri de poliuretan se obtine din rasina poliuretanica,dumneata ai postat gresit .
Prezinti un produs din cu totul alt material singura asemanare e denumirea de POLIURETAN.

uite din ce se obtineau faguri de poliuretan.

http://btools.ro/shop/rasini_altropol/Rasina-Poliuretanica-Multicast

Eu ti-am facut recomandarea prieteneste.

Deschide un topic care sa fie la subiectul a cea ce prezinti.
Dau un sfat firma de sus pe care ai pomenito este o firma AIUREA-profitoare,ex: eu iau direct de a dileri nu prin intermediar (di-ce aveti internet?).....ei vand la kg (da-ia ne jegmanesc) ,profita de situatia slab financiara a romanilor-nu le ,e,rusine!,intreb si eu-----1kgde spuma eu cumpar cu maxi 3,3 euro ...ei vand 1kg spuma cu 25 euro(jegmanela,)...etc.Cu stima Lucian
:)Eu am dat ca exemplu materialul ,nu conteaza firma .
Vad ca nu vreti sa intelegeti ,poate eu sau altul trecem la producerea fagurilor de poliuretan .
Nu e mare lucru sa fac 20 de matrite si sa am o productie de 20 de faguri de poliuretan la 15 minute .

Ce se alege de postarile dv?Vor fi scufundate pe un topic despre faguri.
Uite si eu am facut un produs ,Presa de faguri din silicon.
Te intereseaza despre ea ai un topic unde sa o cauti si sa te informezi .
Crezi ca va cauta cineva stupi de poliuretan pe topicul Faguri de poliuretan.
Ce e asa greu de inteles.
Cat despre vopsele si alte alea e joc de glezne ,ai facut matrita poti proba si alte solutii .
Ba pe acea matrita merge pensula o solutie care sa rezulte un zmalt si pe urma merge turnata solutia de spuma,dar nu te invat eu sant sigur ca dumneata stii mai multe.
Sanatate.

dodo79

Citat din: marian sima din Iulie 06, 2014, 11:36:40 AM

Ba pe acea matrita merge pensula o solutie care sa rezulte un zmalt si pe urma merge turnata solutia de spuma,dar nu te invat eu sant sigur ca dumneata stii mai multe.
Sanatate.
vezi tu Mariane,acelasi lucru l-am spus si eu.acel zmalt care se formeaza nu lasa vopseaua sa adere.trebuie slefuit sau lasat la soare (radiatii UV)sa apara pori ca sa adere vopseaua.
solutia aceea trebuie folosita ptr a nu se prinde piesa de matrita.

daca vrei sa schimbi subiectul pe alt topic cu siguranta o poate face un admin :)
altfel te chinui degeaba sa ii explici :hi:

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Iulie 06, 2014, 01:25:36 PM
Citat din: marian sima din Iulie 06, 2014, 11:36:40 AM

Ba pe acea matrita merge pensula o solutie care sa rezulte un zmalt si pe urma merge turnata solutia de spuma,dar nu te invat eu sant sigur ca dumneata stii mai multe.
Sanatate.
vezi tu Mariane,acelasi lucru l-am spus si eu.acel zmalt care se formeaza nu lasa vopseaua sa adere.trebuie slefuit sau lasat la soare (radiatii UV)sa apara pori ca sa adere vopseaua.
solutia aceea trebuie folosita ptr a nu se prinde piesa de matrita.

daca vrei sa schimbi subiectul pe alt topic cu siguranta o poate face un admin :)
altfel te chinui degeaba sa ii explici :hi:

problema culorii se poate rezolva simplu din fabrica, la preturile practicate se poate folosi un colorant in procesul de mixare al celor 2 componente insa din lipsa de concurenta le vand asa ca oricum nu are omu de unde sa ia, daca ar mai apare o fabrica cu acest produs pe piata din romania, sugur o sa vina cu poliuretanul colorat din turnare, asa cum se gaseste in germania!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bartosl

#98
Citat din: dodo79 din Iulie 06, 2014, 01:25:36 PM
Citat din: marian sima din Iulie 06, 2014, 11:36:40 AM

Ba pe acea matrita merge pensula o solutie care sa rezulte un zmalt si pe urma merge turnata solutia de spuma,dar nu te invat eu sant sigur ca dumneata stii mai multe.
Sanatate.
vezi tu Mariane,acelasi lucru l-am spus si eu.acel zmalt care se formeaza nu lasa vopseaua sa adere.trebuie slefuit sau lasat la soare (radiatii UV)sa apara pori ca sa adere vopseaua.
solutia aceea trebuie folosita ptr a nu se prinde piesa de matrita.

daca vrei sa schimbi subiectul pe alt topic cu siguranta o poate face un admin :)
altfel te chinui degeaba sa ii explici :hi:

Dodo,
Uite  poze de la mine sa te convigi,nu trebui nici un admin ma retrag ,sterg tot nare rost sa sa ne contram in loc sa dezvoltam un subiect ,ne afundam in teorii ,fara sa ne bazam pe discutii degajate din practica,ori cine isi poate da cu parerea  .....se cojeste.....slefuim.....pe multi i-a invatat intenetul dar numai in teorie ...sant mareti..ce sa fac plec capul..si sabia neascutita te poate ranii .Dodo ce zici ,poate nu erai nascut cand lucram cu sutupi Warre,o sa vina moda din nou,din cauza schimbarilor climatice si eficienta. Cer scuze daca am deranjat membrii fideli al acestui forum,pt. m-am abatut de la subiectul acestui topic .Cu stima ,va doresc sanatate Lucian
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

dodo79

Draga Bartosl,nu trebuie sa te retragi si nici sa stergi.
putem sa continuam sa dezvoltam acest subiect dar este bine sa facem acest lucru pe un topic numit de exemplu Stupi de poliuretan.
rog frumos un admin daca poate sa treaca tot ce sa vb despre stupii de poliuretan pe acest topic intr-un al topic deschis de Bartosl.
acolo putem vb sau contra mai departe :D
din fericire am lucrat la faroger.deci ,stiu despre ce e vb.politica lor de marketing si vanzare e treaba lor.
ceea ce faci tu nu e mult diferit .cum am mai spus ,fa stupii la pretul spus de tine si o sa ai clienti de nu faci fata comenzilor.fa o proba cu corpul facut .lasa-l la soare vara asta si vom vedea concluziile.
imi cer scuze ptr ca am spus ca nu esti apicultor.
nu ai deranjat pe nimeni,doar ca din practica facuta de noi pe acesti stupi avem cateva cunostinte despre lucrul cu poliuretanul.
cei care au cumparat stupi de poli au avut aceeasi problema.nu se putea vopsi doar dupa slefuire.
matritele se ung cu o solutie care se face suprafata lucioasa si neaderenta la vopsea.

bartosl

#100
Citat din: dodo79 din Iulie 06, 2014, 05:34:14 PM
Draga Bartosl,nu trebuie sa te retragi si nici sa stergi.
putem sa continuam sa dezvoltam acest subiect dar este bine sa facem acest lucru pe un topic numit de exemplu Stupi de poliuretan.
rog frumos un admin daca poate sa treaca tot ce sa vb despre stupii de poliuretan pe acest topic intr-un al topic deschis de Bartosl.
acolo putem vb sau contra mai departe :D
din fericire am lucrat la faroger.deci ,stiu despre ce e vb.politica lor de marketing si vanzare e treaba lor.
ceea ce faci tu nu e mult diferit .cum am mai spus ,fa stupii la pretul spus de tine si o sa ai clienti de nu faci fata comenzilor.fa o proba cu corpul facut .lasa-l la soare vara asta si vom vedea concluziile.
imi cer scuze ptr ca am spus ca nu esti apicultor.
nu ai deranjat pe nimeni,doar ca din practica facuta de noi pe acesti stupi avem cateva cunostinte despre lucrul cu poliuretanul.
cei care au cumparat stupi de poli au avut aceeasi problema.nu se putea vopsi doar dupa slefuire.
matritele se ung cu o solutie care se face suprafata lucioasa si neaderenta la vopsea.
Este crema demoalanta ,asta o foloseste si matriteri ,ce trebuie facut ,se ia benzina EXTRACTIE(nu diluanturi etc. sant grase),hartie abraziva peste 1200 (granulatie)rugozitate si o carpa ,de marime mai mare (sau folosesti inainte spreyul din imagine trimisa de mine,dar nu si diluantul din poza ,si asta este gras,este unsingur diluant folosit la rasina epoxii,dar nu mai stiu denumirea e mult de atunci),cu punsula bine imuiata(trebuie sa te misti repede benzina se evapora repede)acoperi o suprafata mica ,dai repede cu hirtia abraziva,si foarte foarte repede  r stergi cu carpa ,repeti procedeu,pana la final.Nu cum ai spus tu ,ca jmigui ,crema asta(imediat i-ti incarca hartia abraziva) ,se intareste mai tare ca cea de parchet(de obicei uni dau si solutie de plastic peste crema,numit plastifiere,)Problema la stupul din poliuretan pe care la-ai cumparat ....sa indoit... stii tu de la ...cine...trebuie sa lase piesa turnata 40 minute in matrita (inchisa),pe deasemenea suflanta la extractie indoie,la mine se desface matrita  complect nu mai ramne ,nici un perete legat,piesa cade singura fara sa se sprijine pe ceva .Lucian
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

dodo79

nu m-ai inteles.
matrita se unge inainte de turnare.matrita este prevazuta cu incalzire(rezistenta ca si la resou,conectata la 220 v)
piesele (stupul)ies lucioase din cauza acestei unsori,creme...cum vrei sa ii zici.
piesele  trebuie debavurate datorita surplusului putin  de spuma.
ulterior daca vrei sa le vopsesti piesa trebuie slefuita (nu matrita) sau lasate la soare (radiatii UV)ca sa iasa porii (exact ca si la spuma poliuretanica din tub care sta la soare.se fare poroasa,prafoasa.)bineinteles ca acei pori nu sunt prafosi ca si la spuma din tub.

bartosl

#102
Citat din: dodo79 din Iulie 06, 2014, 07:45:58 PM
nu m-ai inteles.
matrita se unge inainte de turnare.matrita este prevazuta cu incalzire(rezistenta ca si la resou,conectata la 220 v)
piesele (stupul)ies lucioase din cauza acestei unsori,creme...cum vrei sa ii zici.
piesele  trebuie debavurate datorita surplusului putin  de spuma.
ulterior daca vrei sa le vopsesti piesa trebuie slefuita (nu matrita) sau lasate la soare (radiatii UV)ca sa iasa porii (exact ca si la spuma poliuretanica din tub care sta la soare.se fare poroasa,prafoasa.)bineinteles ca acei pori nu sunt prafosi ca si la spuma din tub.
Da asa este crema se da pe matrita si ramane pe piesa,"ce ai inteles" ca ungi si pe ea( sidai si cu plastic),vai ,vai ce ne intelegem ca si cu turcu la Plefna.Si eu incalzesc matrita cu feonu(2000w),inainte de turnare ,rezistenta (de care vorbesti)este pusa sa nu mai incalzesti hala in care lucrezi ,temperatura nu trebuie sa depaseasca ,IDEAL"20-24 grade "(asa zice fisa tehnologica ,daca depasesti se intareste intantaneu si nu mai poti sa o torni nici cu utilaj de injectie ,credema,se arde piesa turnata (se fase maroniu rosiatic)Cu rezistenta se da numai SOC,dupa care trebuie echilibrata temperatura in,Germania se foloseste concomitent caldura si racire(de obicei cu freon)pt. atrece treptat de la caldura la racire .Eu am facut multe turnari si la presiune mare ,cu cat frictunea este mai mare cu atat se degaje si caldura .Tu ai facut turnari ,si ce turnari,sau vorbesti din auzite Daca incalzesti matrita  prea tare(automat si produl se incalzeste) ,asta ar fii un motiv ca se indoie diferenta brusca de temperatura OK.Cu masina de injectie torni numai pe o gaura ,manual pe doua gauri.Lucian
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

dodo79

#103
am injectat si in matrite  de stupi si de mobilier, si spuma ptr izolatie(adica pe pereti,platforme...)
cred ca e mai bine sa ma retrag ptr vad ca nu crezi decat ce e al tau.
ps.sunt multe tipuri de masini de injectat si multe tipuri de matrite.
matritele de care vb eu au o captuseala in care e rezistenta si nisip.deasupra sunt intarite cu o pasta ptr a mentine nisipul.cred ca stiti ptr ce e nisipul acolo.
matritele sunt puse pe carucioare care se invart in cerc.daca ai injectat acum in matrita para isi face turul de cerc piesa se intareste si se poate scoate.timpul unui tur de cerc se poate regla de la un potentiometru.
nu stiu la ce plastic va referiti.eu nu am vb de nici un plastic

bartosl

Citat din: dodo79 din Iulie 06, 2014, 10:22:18 PM
am injectat si in matrite  de stupi si de mobilier, si spuma ptr izolatie(adica pe pereti,platforme...)
cred ca e mai bine sa ma retrag ptr vad ca nu crezi decat ce e al tau.
ps.sunt multe tipuri de masini de injectat si multe tipuri de matrite.
matritele de care vb eu au o captuseala in care e rezistenta si nisip.deasupra sunt intarite cu o pasta ptr a mentine nisipul.cred ca stiti ptr ce e nisipul acolo.
matritele sunt puse pe carucioare care se invart in cerc.daca ai injectat acum in matrita para isi face turul de cerc piesa se intareste si se poate scoate.timpul unui tur de cerc se poate regla de la un potentiometru.
nu stiu la ce plastic va referiti.eu nu am vb de nici un plastic
Hei,hei nu te bosumbla !ok imi retrag manusa arunta de mine,e bine asa
Plasticul este lichid(in contect cu aerul se intareste) si se da cu pensula peste ceara (creama) ,mai mul la matritele din fibra ,protectie dubla ,aici am lamurit
In legatura cu nisipul eu am lucrat cu un sitem asemnator de matrita(americane,pe care le-am copiat si reparat ,fiind prea scumpe ca sa mai fie inportate) cu incalzire -dupa care strat nisip-dupa care urma coloana tevi pt. racire.In acele matrite se turnau obiecte sanitare - din rasina epoxi+nisip cuartos de 0,3 diferite culori .(chiuvete lavoare ..etc..grosimi de peste 3cm)
Ca sa ne inpacam si sa colaboram constructiv, TE"ROG "raspunde-mi la cateva intrebari(nu este obligatoriu numai daca cosimti tu ,ca intre colegi de forum)Itrebari :
-din ce material erau confectionate matritele ,
-ce fel de spuma turnai(daca se poate denumire eu am un codex ,ca sa vad calitatile si propietati),daca nu ai denumire poti sa-mi spui daca stii densitatea si timpul de intarire
- ce grosime are nisipu la piesa cea mai mare(si ce marime are piesa) ca sa-mi dau seama cum dirijeaza caldura(este exact ca la cafea in nisip izolator termic ,nu distrbuie brusc caldura)si ce putere are rezistenta
-matritele se desfac tip capac cu balamale si inchizatori pliante,iar deasupra este teava de injectie cu diuza,injecteaza toata cantitatea de spuma dintr-o data si inchi capacul?
-poti sa i-mi arati poze -asi fi recunascator
-in tara ai lucrat
Te-am cam luat ca la SRI-scuze daca te-am cotrariat
Daca accepti am sa mai pun intrebari pe parcurs....astept si reciproca iti stau si eu la dipozitie .OK.!!Lucian,stragem mana ba ori ba
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii