Faguri de poliuretan

Creat de Andreyu, Februarie 18, 2012, 03:28:44 PM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

As mai mentiona citeva lucruri cu ramele de plastic. Cum se vad si in poze celulele au un perete de cca. 2mm inaltime. La baza acelui perete este o muchiue dreapta si poate ar fi mai bine sa fie rotunjita la toate cel 6 laturi.Posibil ca asta sa fie problemma pt care camasile de celule(ce ramine dupa razuire) nu vor fi usor de indapartat doar prin imersare in apa fierbinte.
In unul din anii trecuti am vrut sa renunt la ramele de plastic si sa merg numai pe rame traditionale.Cum vedeti si in poze marginea ramei(care la o rama ar fi lemnul) are orificii unde se vor depozita tot felul de ceea ce nu doresti. Latimea de 33mm e alta problema dar dar fiind ca nu am avut conditii sami fac eu ramele traditionale am ramas la astea de plastic.
La pret diferenta este foarte minima. La 100 de rame de lemn + 100 de foite iesi la 1.40 euro/rama dar nu am pus la cintarit ca imi trebuie un capsator si aer comprimat , trebuie sa insirmez si sa fixez foita.Deci si manopera multa.Rama de plastic e ceruita pt 27 de eurocenti(daca o vreau neceruita va trebui so ceruiesc acasa si numi iese mai ieftin) si in total la 100 de bucati iese la 1.70 euro bucata si trebuie doar so bag in stup.
Raferitor la productie si pret.
Dupa cite stiu eu firma care vinde aceste rame nu le produce.Ei doar leau inventat(leau lins din strainezia) si au patentat treaba. Avem o gramada de firme care iti produc din plastic orice doresti numai sa le dai de lucru.Deci o firma cu profil si dotata cu tot ceea cei trebuie unei uzine de productie, face aceste rame(drept de comercializare nu are binenteles). Daca sa zicem in anul urmator apare o firma si zice ca poate sa faca aceste rame la un pret mai mic atunci inventatorul isi duce comanda la cealalta firma deci tot timpul este o concurenta la nivel de productie iar inventatorul in functie de necesitatile pietii mentine un pret care sa depaseasca cu mult pretul ramelor traditionale(ca sa faca vinzare).
Pe linga faptul ca ramele de plastic sau cel cu foita deplastic au unele avantaje si dezavantaje as mentina ca ele au fost inventate in primul rind pt apicultorul lenes sau cel fara perspectiva(care nu are prea mult de ales). spre noroc eu indeplinesc ambele conditii  =))

Olimpiu

Domnule kiwi bee, nu muchia de la baza celulei e problema ci faptul ca celula are peretele crescut cu 2 mm.
Am incercat acest lucru. abia cand am facut foitele fara perete crescut camasile s-au desprins se foita.
Avantajele peretelui crescut e ca ajuti albina, dar la ceruire daca le ceruiesti tu se incurca lucrurile. Celulele crescute acumuleaza ceara in surplus pe care o scoti destul de dificil, dar nu imposibil.

Vizavi de firmele care injecteaza plastic intradevar abia asteapta sa le dai de lucru dar cer matrita si una cost de la 3500 euro in sus.
Si varianta aceasta am testat-o.

In final am ajuns la concluzia ca raportul calitate pret cel mai bun este in varianta poliuretan.

Cu stima

bartosl

#62
am sters subiectul e in afara topicului ,nu mai implicati adminul-
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

ovidiu pop


pistol28

Citat din: bartosl din August 15, 2013, 07:43:31 PM
Sant matrite caut colaborare stupi turnati din spuma lichida bicomponenta rigida ,presiune 240 kg m3,matrita este din fibra de sticla unicat( in proportie 90 la suta nu ai am finatare) .Matritele originale sant din aluminiu ,dar foarte scumpe,Afacerea este foarte  foarte banoasa Un stup la gata eise cu pretul sub 200 lei ,1gk de spuma costa 3,5euro cu tot cu tevea ,iar un stup are o greutate de cel mult 7gk.Astep un colaborator serios  la tel 0749528424 sau 0264262885

Poze cu cei 90 % executati
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dodo79

Citat din: pistol28 din Ianuarie 22, 2014, 05:50:31 AM
Citat din: bartosl din August 15, 2013, 07:43:31 PM
Sant matrite caut colaborare stupi turnati din spuma lichida bicomponenta rigida ,presiune 240 kg m3,matrita este din fibra de sticla unicat( in proportie 90 la suta nu ai am finatare) .Matritele originale sant din aluminiu ,dar foarte scumpe,Afacerea este foarte  foarte banoasa Un stup la gata eise cu pretul sub 200 lei ,1gk de spuma costa 3,5euro cu tot cu tevea ,iar un stup are o greutate de cel mult 7gk.Astep un colaborator serios  la tel 0749528424 sau 0264262885

Poze cu cei 90 % executati
e vrajeala cu matritele.pretu la poliuretan e pe acolo ,3-4 euro /kg.dar ai nevoie de o instalatie de injectat.spuma e bicomponenta.a mai avut un topic deschis si cand lam pus la zid cu cunostintele despre poliuretan a sters topicu.
sanatate

marian sima

Citat din: bartosl din August 15, 2013, 07:43:31 PM
Sant matrite caut colaborare stupi turnati din spuma lichida bicomponenta rigida ,presiune 240 kg m3,matrita este din fibra de sticla unicat(executata in proportie 90 la suta nu ai am finatare) .Matritele originale sant din aluminiu ,dar foarte scumpe,Afacerea este foarte  foarte banoasa Un stup la gata eise cu pretul sub 200 lei ,1gk de spuma costa 3,5euro cu tot cu tevea ,iar un stup are o greutate de cel mult 7gk.Astep un colaborator serios  la tel 0749528424 sau 0264262885
Un proverb Romanesc spune:Lucru amestecat miroase a rahat.
Daca afacerea este asa banoasa si aveti matrita realizata 90% de ce nu luati un credit,imprumutati de la o ruda sau de la un prieten.

Ma mir ca stati cu matrita in pauza de atunci si pentru putin va bagati sa impartiti din profitul dv cu altul,altul care poate sa va ia tehnologia si sa ramaneti cu matrita.

Matrita care dupa cate am vazut eu este realizata dupa un stup patentat ,stup care o data ce iesiti cu el pe piata va baga-n probleme deoarece nu aveti acordul folosiri patentului respectiv.

Sant bagat rau in altele insa vre-o data daca somez si nu am de treaba :) dupa detaliile dv realizez o matrita cu mult mai ieftina decat a dv,asa ca cu cat sant mai multi in piata afecerea nu mai e asa de banoasa si la costuri de productie unii pot fi mai chinezi decat chinezi.

Am analizat tehnologia tot si ce spuneti este posibil,asa ca aplicati sfatul meu de mai sus .
E cel mai bine cand te ajuti singur si incet dar sigur.









mmacreanu

adevarul este ca nu se merita sa cumperi componentele doar ca sa faci stupi, cei de la faroger cumpara spuma pentru izolatiile termice si face si stupi.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: mmacreanu din Ianuarie 22, 2014, 06:58:36 PM
adevarul este ca nu se merita sa cumperi componentele doar ca sa faci stupi, cei de la faroger cumpara spuma pentru izolatiile termice si face si stupi.
gresit mariusica,spuma ptr izolatie e una,ptr mobilier ,stupi.......alta :wink:

mmacreanu

tu stii mai bine ... ideea era ca nu cumpara spuma doar pt stupi, lucreaza si alte piese din ce am vazut in fabrica!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bartosl

#70
Citat din: mmacreanu din Ianuarie 22, 2014, 06:58:36 PM
adevarul este ca nu se merita sa cumperi componentele doar ca sa faci stupi, cei de la faroger cumpara spuma pentru izolatiile termice si face si stupi.
am sters subiectul e in afara topicului ,nu mai implicati adminul-
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

SPYKAL

.....grosime.... din ce vad in poze... ar fi. Cum ai testat densitatea poliuretanului sau este secret?  :D :D :D Faci niste afirmatii destul de gratuite (asta din pct meu de vedere, care nu este tocmai singurul). Din cate stiu eu, Farogerul detine brandul pe acest segment de piata. Oricum numai cine nu incearca ramane cu sentimentul ca nu a facut totul in viata   :D :D :D Stima si respect!!!
P.S. Daca iti iese asta cu stupii din poliuretan ai deja un client. Dar nu mai jos de calitatea stupilor Faroger. Apropo. Testat de mine un stup a rezistat la aproape 150 de kg. A pârâit putin dar nu a cedat :wink2: :wink2: :wink2: ATENTIE!!! Nu fac reclama nimanui.

G. Iulian

La pretul estimat mai ai un client.(as incerca si eu unul)  :hi:

mmacreanu

Citat din: bartosl din Iulie 05, 2014, 02:15:38 AM
Citat din: mmacreanu din Ianuarie 22, 2014, 06:58:36 PM
adevarul este ca nu se merita sa cumperi componentele doar ca sa faci stupi, cei de la faroger cumpara spuma pentru izolatiile termice si face si stupi.
mmacreanu,
Am sa-ti raspund la temerile tale :
.......confunzi -spuma pt. izolatii cu spuma pt. turnat
a).-spuma pt. izolatii .... adevarat....este -lichida -bicomponenta -rigida -si trebuie utilaj injectie ,dar ce nu stii -intarirea ei se face aproape instantaneu-aproimativ -atentie-3(trei)secunde iar densitatea nu depaseste 30 kg/m-cub-ok!
b).-spuma turnare =lichida-bicomponenta-rigida-NU TREBUIE UTILAJ DE INJECTIE- se amesteca simplu cu un melc si o bormasina ,ca si in constructii-intarirea se face dupa1(un) minut -iar densitatea depaseste 240kg/m-cub
Pana aici cred ca am fost clar
Sa raspund la nedumerirea ta -renteaza sa torni si numai stupi ,la o singura ora ,cat dureaza turnarea unui stup scoti un profit de minim 80lei(roni)-demontratie -un stup cantareste in jur la 9 kg -pret spuma 3,2 euro=fa tu socoteala si vezi este rentabil,iese la jumatate cu cat vinde FAOGER-intr-o zi poti lejer sa faci 8 turnari
Faroger toarna corpurile segmentat eu torn dintr-o singura bucata

Gandestete ca sant matriter de peste 20 ani ,cate matrite, crezi ca am facut-iti pun eu- sute -de toate felurile-si sa fii sigur ca in toate pot sa torn spuma-vaze-acum lucrez la un proiect-" SAH"-de gradina (inalt de 60cm),...si la un proiect " ornamente nuntii"..., etc..Daca te uiti la matrita are suruburi multe -este proiect -va surveni modificari- in loc de suruburi am sa pun balamale si inchizatori pliante ,reglabile din fier

Va laudati ca ma-ti dat gata ,cine a mai facut matrita pt. corp stup dintr-o singura bucata?
Vezi pozele sa te convingi daca sant copii-sant unicate-conceptie propieNumai bine Lucian  :hi: :rotfl:

nu am vrut si nici nu o sa laud stupii de la faroger sau sa le fac reclama gratuita, daca se folosesc aceleasi componente si un matriter bun pot iesi stupi buni si in alta parte.

Din poze nu am vazut soclu si capac cum sunt concepute iar acel corp este cu fundul in sus? Daca reusiti sa turnati un model de 12 rame as incerca unul. Pretul nu cred ca este 9 x 3,2 ... se mai adauga si manopera.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

bartosl

#74
Citat din: SPYKAL din Iulie 05, 2014, 04:25:45 AM
.....grosime.... din ce vad in poze... ar fi. Cum ai testat densitatea poliuretanului sau este secret?  :D :D :D Faci niste afirmatii destul de gratuite (asta din pct meu de vedere, care nu este tocmai singurul). Din cate stiu eu, Farogerul detine brandul pe acest segment de piata. Oricum numai cine nu incearca ramane cu sentimentul ca nu a facut totul in viata   :D :D :D Stima si respect!!!
P.S. Daca iti iese asta cu stupii din poliuretan ai deja un client. Dar nu mai jos de calitatea stupilor Faroger. Apropo. Testat de mine un stup a rezistat la aproape 150 de kg. A pârâit putin dar nu a cedat :wink2: :wink2: :wink2: ATENTIE!!! Nu fac reclama nimanui.
am sters subiectul e in afara topicului ,nu mai implicati adminul-
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii