de ce nu vrea matca sa oua?

Creat de dragos2006, Aprilie 06, 2010, 12:38:42 PM

« precedentul - următorul »

D006

Familie pe 5 rame acoperite cu albina, rezerve bune, iernat uscat, matca 2007 prezenta, cu vf aripilor putin zdrentuite, stare buna si linistita.
insa lipsa totala oua.
in ideea ca restul familiilor au  3-4 rame cu oua in diferite stadii de dezv.
Ce se intampla ?
-racita matca.
-ranita s-au din difetite alte motive nu mai ponteaza.
-trantorita, insa anii trecuti evolutia familiei a fost f buna.\
Ce sa fac ?

filip

Strange bine cuibul ,stimuleaza cu 200 ml miere de salcam.
Daca nu oua intr-o saptamana ,omori matca si unifici.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

valter

Pentru anul viitor va ofera mosu' matci iernate la centrala termica, cu valoare genetica certificata-carpatina si renuntam la presupuneri, unificari...
Pui baba de 2007 intr-o colivie in momentul in care o comanzi pe aia tanara de la valter si cand vine'' barosana'' schimbi doar coliviile...in doua zile te exciti cand vezi o rama semanata.
Da... la anul, anul asta am doar doua si-s scumpe rau.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

janese

Citat din: valterPentru anul viitor va ofera mosu' matci iernate la centrala termica, cu valoare genetica certificata-carpatina si renuntam la presupuneri, unificari...
Pui baba de 2007 intr-o colivie in momentul in care o comanzi pe aia tanara de la valter si cand vine'' barosana'' schimbi doar coliviile...in doua zile te exciti cand vezi o rama semanata.
Da... la anul, anul asta am doar doua si-s scumpe rau.
cat ma..de scumpe? :uimit:  :hi:

valter

Sunt martore la experimentul...''iarna grea 2010'', pretul este dat de cea ce pot ele da ,de acilea in colo...si pana cand pot da, de acilea in colo, valoare sentimentala mai mult si economica pe planul doi.
Hai sa-ti zic pretul... de genul- lu' mamica i-as da una, da altcuiva doar daca-mi da un x6.
x6 fiind parte a unei ecuatii, sa nu te gandesti la BAVARIA MOTORS.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

soadi

sa le stapanesti sanatos.....multa vreme :zzz:

piti

Am gasit si eu sambata o familie cu trantori si nici urma de puiet sau oua. Sincer, nu am mai cautat matca ci i-am dat o rama cu oua de la o alta familie, am mai micsorat cuibul, am pus o rama cu miere descapacita dupa diafragma si acum astept o saptamana sa vad daca trage botci de salvare, daca nu unific familia cu un roi de anul trecut. Am facut bine sau am facut rau, o sa vad eu mai incolo. De ce mi-e frica mai tare e ca afara era un vant cam rece si am tinut un pic cam mult deschisa familia din care am luat rama cu oua, dar fara albina acoperitoare si nu as vrea sa raceasca puietul din aceasta familie. Numai bine si sanatate.

cetin

Azi la un control general am gasit o familie fara puiet. albine pe aprox 6-7 rame. la un control anterior in urma cu 2-3 sapt aveau  puiet. M-am gandit ca a murit matca si ma gandeam sa-l unific sau sa le dau o rama cu puiet de o zi , cand am vazut-o bine mersi vioaie pe ultima rama. Le-am lasat asa si o sa vad peste o zi doua care e situatia... daca ar fi matci la supermarket!!! totusi nu-mi explic ce s-a intamplat. Nu e batrana , e de la un roi facut artificial anul trecut.