Stupina din Cernica

Creat de MOTANUL, Iulie 19, 2014, 07:19:58 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Este adevarat ca porumbarul are o perioada scurta de inflorire, mult mai scurta decat pomii fructiferi si infloresc putin inaintea primilor pomi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

NYK74

Citat din: NYK74 din Martie 29, 2020, 09:56:58 PMAm un tip de urzicã moartã în curte,care abea acum îi dâ frunzele,e foarte micã,am sã atașez cîteva foto cînd se mai dezvoltâ un pic,dar are frunzele dantelate semirotunde dacã îmi amintesc bine.
Foto cu urzica moartã:

MOTANUL

Lophantus si roinita.

Intrebare - Lophantus e deja in anul 3. (se vede din poza pleaca bine anul asta din radacina). Vreau sa scot o parte (acolo unde sunt aglomerate) si sa mut acolo unde au murit (sunt 5-6 locuri).
Cat de mari trebuie sa fie? (5-10 cm sau mai mult) si ce temperatura e cea mai potrivita?
Vad ca dupa zilele astea de frig in Bucuresti o sa fie cald - dar minima in jur de 0 grade.
De saptamana viitoare minima pare ca nu va mai cobora sub 5 grade. (maxima 15-20 de grade).

Cand e cel mai bine sa le mut? Si roinita e in aceeasi situatie (e multa la un loc inghesuita).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

De mult vreau sa intreb ce model de cusca-capcana e potrivit pentru prins un dihor?

A mancat vreo 35 de pasari in 2 zile diferite acum 2 saptamani. A mai mancat ieri 2. A mancat toate ouale de gasca (era o gasca closca cu vreo 12 oua). Au scapat doar 3 pasari (sunt gaste si au scapat ca se duc la bazin si stau in apa).
Dar in prima razie a omorat si una din gaste.
Pare dihor pentru ca decapiteaza pasarile (cainii de obicei lasa urme de colti mari-adanci).
Acum nu a fost cazul - toate au fost decapitate. Pare acelasi faptas si acelasi mod de operare.

Acum gastele stau mai mult in apa - nu mai au curaj sa se plimbe prin curte.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

NYK74

La cum pare din ce spui este stilul dihorului.Înainte îi prindeam la capcanã tip cușcâ cu arc.Se vede cã încep sã aibe pui,la mine a mîncat nopțile trecute o găinușã din alea mici ca rasâ,încălțatã.Și nu sa agățat încã la capcanã,dar dacã intrã nu scapã.Ce am învățat la capcane este cã trebue lucrat cu mănuși la propriu,altfel dacã pui momeala sau manevrezi capcana cu mîinile goale,simte mirosul de om și nu se baga la capcanâ.

stefan1

Citat din: MOTANUL din Aprilie 01, 2020, 09:17:15 PMLophantus si roinita.

Intrebare - Lophantus e deja in anul 3. (se vede din poza pleaca bine anul asta din radacina).
Cat de mari trebuie sa fie? (5-10 cm sau mai mult) si ce temperatura e cea mai potrivita?
...
Cand e cel mai bine sa le mut? Si roinita e in aceeasi situatie (e multa la un loc inghesuita).

  Deoarece semintele plantei Lophantus Anisatus sunt foarte mici este recomandata semanarea cu ajutorul rasadurilor. Acestea se pot produce in luna martie, iar plantarea in camp poate fi realizata spre sfarsitul lunii aprilie, in zonele mai calde.

,,Planta nu este pretentioasa la tipul de sol, insa pot spune ca este iubitoare de apa. Dupa ce o tundem, taiem lastarii, este bine sa o udam ca sa stimulam refacerea aparatului foliar. Ca metoda de inmultire nu este recomandat semanatul direct. De altfel, nici nu este posibil avand in vedere ca samanta este foarte mica. O putem asemana cu samanta de petunie sau de tutun. Din acest motiv nici planta nu are capacitatea, energia germinativa, pentru a infrange celelalte plante concurente. Se recomanda astfel inmultirea prin rasad. Ca schema de plantare se recomanda la 70 cm intre randuri si 30-35 cm intre plante, pe rand. Momentul semanatului pentru rasad e bine sa fie dupa 20 februarie. Rasadul, la momentul plantarii, poate fi scos in camp undeva la 20 aprilie, in zonele mai calde, iar in zonele moderate, undeva la 1 mai"

  Eu cred ca daca se mai incalzeste putin poti sa o muti, pana nu e soarele foarte puternic.
  Melisa este mai putin pretentioasa.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Citat din: NYK74 din Aprilie 01, 2020, 09:35:32 PMCe am învățat la capcane este cã trebue lucrat cu mănuși la propriu,altfel dacã pui momeala sau manevrezi capcana cu mîinile goale,simte mirosul de om și nu se baga la capcanâ.

Toata cutia e facuta cu mana de om. Adica nu avem nicio sansa cu alte cuvinte. Cam tarziu am aflat ca trebuia sa am manusi.

Am prins doar 2 matze acolo. :hi:  :hi: Evident ca dihorul a continuat sa manace pasari. Matzele se plimbau si ele pe acolo prin curte. Le-am dus cu masina departe dar erau prea blande sa fie faptasii.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

MOTANUL

Citat din: stefan1 din Aprilie 02, 2020, 03:28:26 AM,,Planta nu este pretentioasa la tipul de sol, insa pot spune ca este iubitoare de apa. Dupa ce o tundem, taiem lastarii, este bine sa o udam ca sa stimulam refacerea aparatului foliar.

  Eu cred ca daca se mai incalzeste putin poti sa o muti, pana nu e soarele foarte puternic.
  Melisa este mai putin pretentioasa.

Asta cu taiatul lastarilor am ratat-o complet anul trecut. S-au facut mari de 1,5m si s-au uscat. Adica fix toamna cand as fi vrut sa faca flori nu au mai facut. Cand trebuie taiate ca sa faca flori din nou?

Am pus seminte si nu a prea iesit nimic. Dar am rasaduri pregatite si vreau sa pun si cateva mutate.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

NYK74

Citat din: MOTANUL din Aprilie 02, 2020, 08:38:53 PM
Citat din: NYK74 din Aprilie 01, 2020, 09:35:32 PMCe am învățat la capcane este cã trebue lucrat cu mănuși la propriu,altfel dacã pui momeala sau manevrezi capcana cu mîinile goale,simte mirosul de om și nu se baga la capcanâ.

Toata cutia e facuta cu mana de om. Adica nu avem nicio sansa cu alte cuvinte. Cam tarziu am aflat ca trebuia sa am manusi.

Am prins doar 2 matze acolo. :hi:  :hi: Evident ca dihorul a continuat sa manace pasari. Matzele se plimbau si ele pe acolo prin curte. Le-am dus cu masina departe dar erau prea blande sa fie faptasii.
Cușca trebuie sterilizatã,dupã cu mănuși se pune momeala și se așeazâ la locul ales.Simplu.

NYK74

Dacã mă gîndesc bine a r trebui sã recuperezi mîțele,și sã le repui în drepturi. :rotfl:

MOTANUL

Una am adus-o eu la mine la bloc unde sunt niste babe nebune care arunca pe geam plicuri cu mancare de pisici, carne, salam mult mai mult de cat pot manca pisicile (cam toate au spre 6 kilograme).

Adica nu a picat rau. Nu cred ca regreta transferul. A doua a dus-o fratele meu la el la serviciu unde tot asa are mai multe surse de hrana.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

NYK74

Dacã este așa, atunci nu au căzut rãu mîțele cu schimbarea de stãpîn.
Sa reluat vremea bunâ,am mai preparat ceva resurse apicole,stupi curați,rame construite,însîrmate și tot așa.

Closcutz

Si mie mi-a nenorocit păsările un dihor. Cu câini dezlegați, cu lumina aprinsa, până nu am închis ermetic păsările a continuat să ucidă! Și eu as vrea să-l prind! Mi-a fost teama sa nu pice victima vreo pisica nevinovată.

stefan1

  Capcana intr-un cat sau lada veche, cu acces printr-o deschidere prin care nu incape o pisica (dihorii se strecoara prin gauri foarte mici).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Citat din: Closcutz din Aprilie 04, 2020, 02:44:07 PMSi mie mi-a nenorocit păsările un dihor. Cu câini dezlegați, cu lumina aprinsa, până nu am închis ermetic păsările a continuat să ucidă! Și eu as vrea să-l prind! Mi-a fost teama sa nu pice victima vreo pisica nevinovată.

Asta e cel mai sigur lucru de facut. Doar ca fratele meu spune ca se plictisesc pasarile in cotet (are vreo 60 de mp). Si le lasa in toata curtea pe unde vor ele. Chiar daca are gard de 2 m cu fundatie de beton si panouri cu plasa de buzau pisicile au invatat sa se catere pe el si tot intra in curte. E posibil ca si dihorul sa intre la fel.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0