APICULTORII DIN SLOBOZIA SUNA ADUNAREA !!!!

Creat de stefy.costea, Decembrie 12, 2014, 09:13:32 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Cred ca voi a-ti fost la bulgari mai mult pentru castravetii!
Vine taiatul porcului si n-aveati muraturi! :rotfl:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan sebastian

Cum stau pe suporti stupii fara sa se afunde picioarele suportilor in pamant?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pharaonu75

In stupinele gazdei noastre stupii au picioare din beton. Se vede foarte bine in fotografii.
Toarna beton in galeti din plastic, de 5 litri. Dupa intarire scoate "blocul" rezultat si toarna alt beton proaspat.
Fiecare stup are 4 astfel de picioare. Destul de costisitor, zic eu, atat ca bani cat si ca manopera.
In celelate stupine picioarele sunt din fier si au cate o talpa din tabla groasa, cu suprafata de aproximativ 10x10 cm.
In plus, stupinele fiind amplasate in padure, solul este foarte tare si plin de radacinile florei spontane, nefiind arat niciodata.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan sebastian

Indiferent de cat de mult a plouat sau de zapada cazuta nu se afunda deloc in sol???
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

pharaonu75

Nu am vazut astfel de probleme. Dar sa nu uitam faptul ca si solul este altfel in acea zona.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tigrilastuparu

 :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
Citat din: stefy.costea din Decembrie 12, 2014, 09:13:32 PM
Joi 11 decembrie 2014, stefy.costea a invitat pe apicultorii din Slobozia la un vin si-o sueta cu tematica apicola. La prima strigare au raspuns prezent circa 20 de stupari. Temele discutate au fost diverse:
1. modurile de impachetare ale famiilor de albine, folosite de cei prezenti;
2. evolutia familiilor de albine pana la aceasta data;
3.oportunitatea hranirilor, retete de turte folosite;
4. tratamente antivarooa folosite;
5. apicultura bio;
6. Proiectul prin care un numara de 60 de familii din 4 localitati ialomitene vor primi gratuit cate 5 familii de albine impreuna cu echipamentul de lucru de baza;
etc. Mai multe il rog pe pharaonu sa va destainuie cand are timp.

Apropos, urmatoarea intalnire va avea loc in principiu pe 18 decembrie ora 16,30 in piata din zona 500 Ap.

Astept propuneri pentru temele de dezbatut la urmatoarea intalnire!

davcosti

Citat din: dan sebastian din Decembrie 17, 2015, 07:43:08 PM
Indiferent de cat de mult a plouat sau de zapada cazuta nu se afunda deloc in sol???
Nu se afundă! De exemplu la mine la suporți i-am lăsat să intre în pământ vreo 5 cm. Și ca să fiu sigur că nu se mai afundă, am sudat contrafisă între picioare de țeavă care stă pe pământ! Se vedea în foto un exemplu, țeavă sudată Între picioarele suportului aproape jos, la vreo 5 cm de sol!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

bio

#83
Citat din: pharaonu75 din Decembrie 17, 2015, 07:13:01 PM
In stupinele gazdei noastre stupii au picioare din beton. Se vede foarte bine in fotografii.
Toarna beton in galeti din plastic, de 5 litri. Dupa intarire scoate "blocul" rezultat si toarna alt beton proaspat.
Fiecare stup are 4 astfel de picioare. Destul de costisitor, zic eu, atat ca bani cat si ca manopera.
......+

Avantaje:...nu ii fura nimeni ... =))...... sunt prea grei sa ii care  =))

Este o ideie buna .


stefy.costea

Pentru ca aceasta este prima mea postare pe acest an  vreau sa va urez un sincer si calduros LA MULTI ANI!
De asemeni vreau sa va multumesc pentru urarile primite cu ocazia aniversarii zilei sf Stefan, sf Ion care coincide si cu zia mea de nastere!

Acestea fiind zise acum lansez invitatia apicultorilor ialomiteni de a ni se alatura joi 14 ianuarie 2016 incepans cu ora 17,30 in sala situata in piata din zona 500 ( in spatele jandarmeriei).

Teme propuse:
- analiza situatiei familiilor de albine la inceput de ianuarie 2016;
- pregatire documente si informare pt accesare PNA 2016;
- pregatire Targ apicol Slobozia editia VII 05-07 februarie 2016;

Lista temelor ramane deschisa, pt propunerile dumneavoastra!
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

pharaonu75

Azi, la Slobozia
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

stefy.costea

Sincer nu mi-a venit sa cred cat de mare a fost numarul apicultorilor care au raspuns invitatiei lansate de mine prin intermediul acestui forum. Au raspuns prezent peste 35 de apicultori din Ialomita si Calarasi! Pentru urmatoarea intalnire ce va avea loc pe 21 feb 2016 incepand cu ora 17, 30 am stabil ca si locatie Centru Cultural "Ionel Perlea". 
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine