Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

domnule DRAGOS practic stationar in  prezent am un nr de 40 fam pe diverse tipuri de stupi si anul asta daca nu avem parte de miere dupa cum se prevede m am gandit macar sa i inmultesc la sange .Vreau sa dau comanda la un nr de 20de lazi as opta pt vert.12 1/1 magazie 1/2 dar am dubii ca nu reusesc sa dezvolt familia pana la culesul de  :razz: :razz:salcam ca sa se urce in cat.Tamai ca am vazut un videoclip postat de d-voastra unde spuneti ca dezavantajul vert.12 este ca VERTICALIZEAZA greu asa este?mai mult ca practic stationar.Ce sfat imi dati Care stup de preteaza mai bine ?va rog sa ma ajutati ca m ati dat peste cap cu parerea d-voastr despe acest tip de stup  :razz:

andrei_calinescu

Citat din: valter din Ianuarie 31, 2012, 06:48:00 PM
Cat ne-au ''gadilat '' frantzuzii am fost fresh si la locul nostru.
Dupa ce au plecat...hcccc , da-i cu vin, da-i cu bere, hcccc ...si ne-am cherchelit.

PS. In 2014 o sa-i  primim pe ucrainieni...o painca, o votculita.

Partea care nu se vede a fost dupa aceea: episodul impotmolirii.
A fost fain, la toate stupinele unde am fost cu ei, ne-am impotmolit. A fost o chestie unica pentru ei, ceva diferit de pastoralul "pe asfalt" din France.
Ajunsi la mare, la 2mai, am vizitat stupina pavilioonara a unui prieten din sat. Era pe fasia de granita, intre doua lanuri de FS.
Ne-a prins ploaia. Am dat bice sa putem iesi cu masinile. Am intrat fara sa ne dam seama pe teritoriul bulgariei, fortand practic granita. La un moment dat ne-am trezit cu granicerii bulgari in fata noastra.
Mortala faza. Eu le-am spus in engleza ca am intrat sa vizitam Cadrilaterul.

Valter, Michelu' a scapat lada ca era full cu miere, modestule.

D006


pharaonu75

Cu ce anume te mandresti?
Cu copii?
Cu sotia?
Cu stupina?

Eu cred ca este vorba despre toate la un loc!
SA-TI TRAIASCA! SI SA-TI CREASCA!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Ma mandresc cu faptul ca munca intregii mele familii este recunoscuta inclusiv de autoritatile judetene.

filip

In articol doamna nu specifica ce faci tu Dragos!
Felicitarii doamna Laura! :bzz: :bzz: :bzz:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

jonny_it

Citat din: dragos2006 din Februarie 03, 2012, 02:27:13 PM
  Ma mandresc cu faptul ca munca intregii mele familii este recunoscuta inclusiv de autoritatile judetene.

Pacat ca nu sunt prea multe astfel de cazuri. Adica de persoane care chiar s-au dezvoltat/modernizat.
Din astia cu 3 familii si care s-au extins la 10 cu ajutorul fondurilor UE sunt o gramada.
Felicitari.

pharaonu75

Citat din: filip din Februarie 03, 2012, 02:30:57 PM
In articol doamna nu specifica ce faci tu Dragos!
Felicitarii doamna Laura! :bzz: :bzz: :bzz:

Se subîntelege ceea ce face Dragos: poze, filme, friptane, şpriţane, caterincă! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

jonny_it

Citat din: pharaonu75 din Februarie 03, 2012, 03:32:49 PM
Citat din: filip din Februarie 03, 2012, 02:30:57 PM
In articol doamna nu specifica ce faci tu Dragos!
Felicitarii doamna Laura! :bzz: :bzz: :bzz:

Se subîntelege ceea ce face Dragos: poze, filme, friptane, şpriţane, caterincă! =)) =))

Cineva trebuie sa faca si asta ...  :rotfl:

D006

  Normal ! trebuie sa existe si unul responsabil cu administratia . E adaverat ca in fisa postului meu scrie ca trebuie sa ma ocup de gratare , spritzane , entertainment , etc.
  Am cel mai fericit loc de munca din lume !

pharaonu75

Nu te cred!
Trebuie sa vin in inspectie ca sa ma conving!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Voi organiza pe parcursul anului cateva intalniri cu mai multi apicultori care sper sa devina amintiri de neuitat pentru participanti . Cum vine vremea buna incep sa lucrez la spatiile de cazare.

pharaonu75

Nu te stradui prea mult cu cazarea, pentru ca putem dormi si cate doi intr-un pat... nu ne inmultim, pentru ca apicultorii lucreaza protejat... mancare si bautura sa fie, ca buna dispozitie se naste instantaneu!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

Citat din: dragos2006 din Februarie 03, 2012, 03:57:32 PM
  Voi organiza pe parcursul anului cateva intalniri cu mai multi apicultori care sper sa devina amintiri de neuitat pentru participanti . Cum vine vremea buna incep sa lucrez la spatiile de cazare.

Bravo Dragos..... presupun ca acele intilniri vor fi intilniri unde sanatatea musafirilor tai,  nu va avea de suferit din cauza alimentatiei bogate in gratare sau "etilismului ocazional exagerat"...:))

..nu de alta, dar lumea stie ca esti de profesie medic si recomanzi un regim de viata sanatos, bogat in fructe si miscare...


jonny_it

Citat din: bio din Februarie 03, 2012, 04:53:05 PM
..nu de alta, dar lumea stie ca esti de profesie medic si recomanzi un regim de viata sanatos, bogat in fructe si miscare...

Fructe = struguri,prune,mere fermentate ... eventual distilate
Miscare = dans in jurul gratarului

Regim de viata sanatos!

:)