Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Eu cred ca isi vede de treaba prin stupina!
Dragos a facut aceste clipuri pentru a arata evolutia unei familii de albine in luna aprilie (stimulari, spargerea cuibului, rama claditoare), activitati la care si l-a luat drept ajutor pe fiul sau cel mic, contaminat si el de microbul apiculturii!!!

Nea Marian are grija de celelalte sute de stupi! :wink2: :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

   Stupii ii am impartiti in trei prisaci (stupini)  de una am eu grija impreuna cu fii mei iar de celelalte doua Marian cu fratele sau , Giani .

apicmd

BPR!!!!

D006

    Dupa atata munca si chin a venit si timpul beneficiilor , cutiile care in iarna erau pline cu hrana de albine acum se intorc pline cu polen.

pharaonu75

Dar modest mai esti!!!
De ce nu spui tot?
Adica sa spui cam cate cutii dintr-alea ai umplut doar ieri!!  :yes: :yes:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Mai 01, 2011, 04:18:25 PM
    Dupa atata munca si chin a venit si timpul beneficiilor , cutiile care in iarna erau pline cu hrana de albine acum se intorc pline cu polen.

jos palaria frate
asta da recolta

de curiozitate, dane si lamuriri:
in cat timp ai umplut acea cutie?
cam ce cantitate e acolo?
de la cati stupi?
cam ce polen ai acolo. ca am strans si eu ceva la livada, dar nu am asa galben

raman dator cu o vizita
sa traiesti mult si sa ai recolta
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Polenul era de la papadie, pomi fructiferi si flora spontana!
Restul il las pe Dragos sa spuna! :wink2:

P.S. Eu voi veni insa cu ceva filmulete, facute pe 30 aprilie si 1 mai, la Ramnicu Sarat!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#4717
colectarea polenului in stupina lui Dragos!
Scuzati problemele de imagine (puricii)... erau de la intepaturile albinelor! :rotfl: :rotfl:

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#4718
Cu ocazia vizitei in stupina a fost verificata o familie mai slaba (cea cu numarul 13  :mad: ) si a fost ajutata cu doua rame cu puiet capacit!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#4719
La sfarsit de zi, se serveste un pahar de vin rece (sau doua), se mananca o friptura (sau doua) si se contabilizeaza recolta din stupina (ceea ce se vede este doar dintr-o singura stupina).

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

#4720
Controlul unor stupi cu matci de rezerva, iernati in adapost!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sfantul spiridon

cum putem evita depopularile masive de la rapita
albinele migreaza la stupii aflati in parte stanga
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Florin_Dan

La fel  mi s-au infundat gratiile de la colectoare si mie din cauza boabelor mari de polen

pharaonu75

Este semn de belsug si de familii puternice! :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Florin_Dan

Bunastarea e la ea acasa.