Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Nu domnule Dragos,nu-i problema la cei ce stimuleaza in lipsa culesului,ci a celor care la culesurile masive apar cu hranitoarele gigant si mai adauga un procentaj de 40-50% de diferite siropuri.Eu vad in fiecare an tot mai multi asa-zisi apicultori care fac asta.Culmea e ca nu sunt incepatori,sunt apicultori cu experienta de zeci de ani.Eu nu cred ca nu a-ti intalnit si din astia,pe unde mergeti in pastoral.

dodo79

Citat din: calmusdaniel din Septembrie 06, 2014, 09:09:19 AM
Nu domnule Dragos,nu-i problema la cei ce stimuleaza in lipsa culesului,ci a celor care la culesurile masive apar cu hranitoarele gigant si mai adauga un procentaj de 40-50% de diferite siropuri.Eu vad in fiecare an tot mai multi asa-zisi apicultori care fac asta.Culmea e ca nu sunt incepatori,sunt apicultori cu experienta de zeci de ani.Eu nu cred ca nu a-ti intalnit si din astia,pe unde mergeti in pastoral.
:bravo:
Citat din: stefan1 din Septembrie 06, 2014, 02:16:24 AM
Citat din: pharaonu75 din Septembrie 05, 2014, 02:14:19 PM
Citat din: dragos2006 din Septembrie 05, 2014, 10:06:48 AM
  pai si atunci care este diferenta intre nectar si siropul de zahar ?

Daca nu e nicio diferenta, atunci de ce procesatorul roman sau german nu cumpara mierea falsificata, de ce mai fac analize la ceea ce cumpara de la apicultori?
Daca nu e nicio diferenta, inseamna ca putem pune semnul egal intre mierea de rapita, floarea soarelui, salcam, tei, scaieti, mana, amorfa, faneata si mierea de Dulcofruct, Izosugar, F40, Apimera, Apiinvert, Api..., Api..., Api... Hai sa mergem in pastoral la Agrana, la Bod, la Cirast, sau sa stam pe vatra, ca avem cules de la sac...

Dragos, intrebarea asta adreseaza-le-o procesatorilor. Raspunsul primit va fi de natura sa te lamureasca... te rog insa sa nu il tii doar pentru tine, ci sa ni-l transmiti si noua.

Eu am inteles, printre randuri, ceea ce vrei sa spui, insa in sacul de la Kaufland sau in butoiul de la Cirast nu vei gasi niciodata ceea ce gaseste albina in "amarata" aia de floare.

  Pharaoane, uneori pui punctul pe "i" cum nu o face nimeni. Pacat ca nu scrii mai mult pe forum!
Dacă ar gândi m ăcar 80%ca si pharaonul sau calmul Daniel ar foarte bine pentru  apicultura românească.din păcate mai sunt si acei nași care una spun si alta fac.odata tot o S-o plătească .hranitorul (8 kg),ulciorul, nu merge  de multe ori  la sirop(apa).

D006

Citat din: calmusdaniel din Septembrie 06, 2014, 09:09:19 AM
Nu domnule Dragos,nu-i problema la cei ce stimuleaza in lipsa culesului,ci a celor care la culesurile masive apar cu hranitoarele gigant si mai adauga un procentaj de 40-50% de diferite siropuri.

Ai fost martor la asemenea actiuni ? ai procedat asa la tine in stupina ?

calmusdaniel

Am spus ca am vazut in pastoral asemenea practici.Eu nu am procedat asa la mine in stupina,dar tu?

joohny

Citat din: calmusdaniel din Septembrie 06, 2014, 07:45:16 PM
Am spus ca am vazut in pastoral asemenea practici.Eu nu am procedat asa la mine in stupina,dar tu?

Va salut.Cine nu ar face asa ceva atit timp cit iese bani.Si eu as face insa fiind mai pitic nu am garantia ca vor trece analizele cu brio.Sintem in aceasta perioada nevoiti sa facem bani din piatra seaca.Oricum cine face asa ceva nu va iesi sa se bata cu pumnul in piept (cel putin eu asa as face)Din teorie am inteles ca se admite max. 5% zahar in miere.Deci la o productie de 50 kg/stup ar fi cam 2,5 kg. zahar.Peste 100 stupi facind un calcul ar iesi X lei.Totusi eu nu m-as risca insa bafta celor care risca.Nu risti nu cistigi..Sanatate.

bio

Calmus Daniel, Dragosh din ce ne-a scris el aici pe forum face doar "stimulare"....

... o avea   hranitoare de 8 kile ..... da si de 3 ori pe saptamina, din 2 in 2 zile,--asa tot Dragosh ne-a spus ca face---  dar asta este "adevarata stimulare" la "apicultorii profesionisti"

....si daca ti-e scirba de Matiz si vrei cu Mertzanu mai faci si cite o "stimulare" si te-ai scos.

    Hai acum pe romaneste, sa n-o m-ai dam de gard.
Anul acesta a fost greu pentru "apicultorii priofesionisti" .... miere putina, fonduri europene mult prea putin pentru apicultorii plini de "succesuri", .... trebuiue sa o ia intr-o parte  si ei si cum zaharul este asa ieftin iar mierea asa bine platita hai sa dam "un tun" .

Si eu as face ... dar nu am naibii timp,....angajati n-am..... si singur abia fac lucrarile strict necesare.

dany 1

Pai si la dl Calmus a fost an greu si miere putina, dar din putinul ala a luat si el tot putin   si nu a fost nevoit sa bage mana in zahar.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

bio

..pai nea Calmus lucreaza si cu 20 Ron la zi poate mai putin ca lucra pentru el.

..da ce te faci daca ai angajati .





dany 1

Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

dodo79

Citat din: dany 1 din Septembrie 06, 2014, 09:29:59 PM
Ii dai in somaj :)
si cine mai baga ulciorul,ca de la cabinet e greu sa ajungi de 3 ori pe saptamana.contractele trebuiesc onorate

D006

Citat din: calmusdaniel din Septembrie 06, 2014, 07:45:16 PM
Am spus ca am vazut in pastoral asemenea practici.Eu nu am procedat asa la mine in stupina,dar tu?

  De ce sa dai sirop la albine daca ai cel putin 2 -3 kg. spor la cantar zilnic ?  de ce sa dai bani pe zahar cand nectarul din natura este gratis ?

D006

Citat din: bio din Septembrie 06, 2014, 08:34:41 PM
Si eu as face ... dar nu am naibii timp,....angajati n-am..... si singur abia fac lucrarile strict necesare.
da , da si marmota impacheta ciocolata ...  cu tone de zahar și cisterne de apimaclavais in curte faci doar asa stimulare ...  nu mai fi ipocrit !  chiar tu in urma cu un an jumate la targul de la Braila spuneai ca faci pe an cel putin 16 tone de miere din apimaclavais pe care o vinzi la piețari . Nu doream sa intru in amanunte pe aceasta tema dar esti prea obraznic si fatarnic doar pentru a te ignora .
  Tu ori esti un mare mincinos ori este doar un banal bolnav psihic.

bio

#8022
Citat din: dragos2006 din Septembrie 07, 2014, 08:26:16 AM
Citat din: bio din Septembrie 06, 2014, 08:34:41 PM
Si eu as face ... dar nu am naibii timp,....angajati n-am..... si singur abia fac lucrarile strict necesare.
da , da si marmota impacheta ciocolata ...  cu tone de zahar și cisterne de apimaclavais in curte faci doar asa stimulare ...  nu mai fi ipocrit !  chiar tu in urma cu un an jumate la targul de la Braila spuneai ca faci pe an cel putin 16 tone de miere din apimaclavais pe care o vinzi la piețari . Nu doream sa intru in amanunte pe aceasta tema dar esti prea obraznic si fatarnic doar pentru a te ignora .
  Tu ori esti un mare mincinos ori este doar un banal bolnav psihic.

Dragosh .... in primul rind, se pare ca ai un "caracter ciudat" ca sa nu spun INFECT  daca ajungi sa folosesti din discutiile private doar ce vrei si cum vrei tu... . Eu, nea' Bio, nu am folosit in mediul public, discutiile private avute cu cineva . Cred ca tine de niste principii de viata.

Dragosh, ... dar hai sa te lamuresc ca prea o iei razna.

Cu alea "16 tone de miere"..... era vorba de cea mai mare cantitate de miere care am extras-o cind aveam 2 pavilioane si faceam pastoral de imi sareau capacele. Da, la 2 pavilioane care le-am pl9imbat toata tara am facut cel mai mult 17 tone de miere dar cam degeaba ca era mierea la pret de zahar in acele vremuri iar acum cind mierea are alt pret nu mai este miere  :sad:

Cu "cu tone de zahar și cisterne de apimaclavais in curte" .
La peste 300 de familii cite 10 kg de zahar consumul anual pe familia de albine  imi9 da peste 3 tone necesarul pe un an apicol. De obicei luam cite o tona dar acum am luat  3 tone odata deoarece  DUMITRIU intr-o previziune a pretului zaharului ne anunta o crestere pretului zaharului din aceasta toamna si sa nu mai dau 4 Ron pe kilu de zahar am spus ca fac o "investie" achizitionind o cantitate de zahar mai mare..

Iar "cisternele de apimaclavais",  sunt  in jur de 2 tone-- se vede si in filmare care bazine au si care nu au sirop in ele---- sirop  care il am pregatit  ca dupa ce string familiile pentru iernat sa le bag F 40 pentru a avea familiile pe ramele care ierneaza rezerve "la blana" deajuns ca eu sa stau linistit pina dupa 15 martie sa nu umblu cu punga de sirop de la 1 ianuarie prin stupi cum fac  unii apicultori in filme postate pe net... =))

Daca era sa fac miere cu ajutorul "hranirilor de completare", nu as fi marit numarul familiilor de albine cind am trecut de la stuparitul pastoral la stuparitul care il practic acum. Cind faceam pastoral intensiv aveam 2 pavilioane  iar cind am trecut la modul de lucru actual, am acum 6 (SASE) pavilioane . Deci incerc sa obtin aceeashi productie marind NUMARUL DE FAMILII, nu marind CAPACITATEA HRANITORULUI  ascunzindu-ma dupa fraza ca asa este apicultura moderna.

Toata discutia de acum a inceput de la afirmatiile tale legate de faptul ca ai niste hranitoare de 8 kile ca apoi dupa citeva zile sa ne mai spui ca dai si sirop din 2 in 2 zile si de aceea ti-am cerut detalii.
Ti-am cerut detalii deoarece din ce am vazut in ultima ta filmare cu extractia , familiile care am vazut ca le ai sunt slabute si nu sunt in stare sa prelucreze cantitatile de sirop care lasi sa se inteleaga ca le dai .

calmusdaniel

Pai,ia gandeste-te, daca mierea de salcam e atat de scumpa la piata,si zaharul si siropul atat de ieftin,iar perioada de inflorire a salcamului atat de scurta,nu crezi e o tentatie foarte mare pt avari?Sa fim noi sanatosi,cata miere falsificata e pe piata.Pleaca, tot  acest proces, de la o nevinovata completare cu sirop de zahar sau altceva si nu se mai pot opri,vorba ceea,sporeste Doamne,sporeste!

TDI

Păcat.
In loc sa colaboram si sa ne sustinem, din spirit de omenie, ne acuzam si interpretam.
Sa facem o recapitulare: familia de albine ca sa obtina productiile record pe care ni le dorim toti, au nevoie de populatii record cu 40 zile înainte de cules, ca matca sa poata ponta cele 25-30 de mii de albine de care avem nevoie, are nevoie de o populatie minima de 6 rame de albina, polen la discretie, matca buna sau foarte buna. Cantitatea de hrana prezenta in stup trebuie sa fie de aprox 13 kg plus culesul din natura care egalizeaza sau depaseste aceasta cantitate, plus polen.
Revenim acum la populatia din toamna, vorbim de aceleasi cantitati plus cantitatea conaumata in perioada de iernare.
Albinele in perioada iernarii la o populatie de 5-6 rame de albina consuma intre 7-9 kg hrana, plus hrana necesara in primăvara, la ce rezultat ajungem?
Si daca luna august n-a fost cules deloc si populatia depaseste o medie de 8 rame de albina?
Toti visam, dar făcând un echilibru bazat pe resursele existente in anii cu productii extraordinare, trebuie sa completam rezervele necesare.
Nu avem o baza melifera canadiana dar putem încerca respectând niste parametri. Tinand albinele cu hrana doar cat sa nu moara de foame nu rezolvam nimic.