Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

 Am inteles ca toamna e buna fumagilina deorece distruge nosema . Oxi merge doar primavara in rest  nici macar nu face bine .

Corb

Pai haideti sa intelegem mai bine.E buna toamna sau doar primavara?In ce cantitatii e buna sa punem?Orice sfat e bine venit.Eu nu folosesc dar vreau sa ma documentez cat mai mult poate in vitor schib tactica de lucru pentru mai bune rezultate.

Corb

Poate ne zice si cineva cu experienta mai multa in oxitretaciclina care a folosito.   :cu plăcere:

D006

  Am o intrebare de 10 puncte : merge toamna sa dai sirop in amestec fumagilina cu oxitetraciclina ?

joohny

Va salut.Merge d-le,oricum sint mult mai ieftine decit euroii care ies pe urdinis.Sanatate.

bio

Citat din: Corb din Octombrie 13, 2013, 05:39:10 PM
Poate ne zice si cineva cu experienta mai multa in oxitretaciclina care a folosito.   :cu plăcere:

Este indicata pentru a trata bolile bacteriene..

...si  la bolile virotice ajuta putin la "puietul in sac" ....

bio

#6546
Citat din: dragos2006 din Octombrie 13, 2013, 07:12:55 PM
  Am o intrebare de 10 puncte : merge toamna sa dai sirop in amestec fumagilina cu oxitetraciclina ?

Dragosh eu nu dau FUMAGILINA amestecata cu OXITETRACICLINA deoarece :

--FUMAGILINA se foloseste in tratarea NOSEMEI--BOALA PARAZITARA.. care  apare spre sifirsitul iernarii sau in perioadele umede si reci.


OXI se foloseste in tratarea bolilor bacteriene ...boli care apar in perioadele calde ..

Poate o fi bine sa le dam amestecate.....dar nu am dat pina acum.

bio

Citat din: dragos2006 din Octombrie 13, 2013, 01:55:35 PM
  .....
  Sa revenim la apicultura ! ma tot gandesc de ce sa dam turte la albine in lunile feb-martie cand putem da hrana lichida in luna oct . astfel incat sa nu mai intram in stupi pana la jumatatea lui martie . Unii ar spune ca se uzeaza albina , dar cand le dai turta iarna nu o uzezi ? astept opinii !.

Dragosh ia-ti citeva zile libere ..:)..si vino sa vezi cum  pregatesc eu albinele pentru iarna.

....acum string familiile pentru iarna profitind si de ultimul cules mai serios care il ofera balta zilele acestea.

La fiecare familiie cind o string  ii trag cu creta pe stup atitea dungi, cite hranitoare mai trebuie sa ii dau de F 40 pentru ca familia sa aiba cele "mai goale" rame din cuib cu cel putin  2-2,5 Kg miere.
Marginasele au si peste 3 Kg hrana.

..si apoi stau linistit pina la sfirsitul lui februarie poate inceputul lui martie ...

Primavara, ma orientez sa infloreasca "gheaoshul" si atunci ma uit la familii sa vad rezervele de hrana..si le mai restring.

mosunick

SI in functie de ce stabiliti pana l;a ce data le dati hrana? Ma gandesc ca e o limita de temperatura zi/noapte, nu?
Sanatate
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

roi_ag

Citat din: bio din Octombrie 13, 2013, 08:08:16 PM
cite hranitoare mai trebuie sa ii dau de F 40
Fii pe faza ca aduc astia F 16 poate le faci mai rapide :rotfl: :rotfl: :rotfl:

D006

  Cat timp noaptea e in jur de 10 gr. C se poate da linistit. Daca folosim metoada cu pungile de joasa presiune ( cele de rola) nu mai este nici o problema.

cipik

Citat din: bio din Octombrie 13, 2013, 07:56:06 PM
Citat din: dragos2006 din Octombrie 13, 2013, 07:12:55 PM
  Am o intrebare de 10 puncte : merge toamna sa dai sirop in amestec fumagilina cu oxitetraciclina ?

Dragosh eu nu dau FUMAGILINA amestecata cu OXITETRACICLINA deoarece :

--FUMAGILINA se foloseste in tratarea NOSEMEI--BOALA PARAZITARA.. care  apare spre sifirsitul iernarii sau in perioadele umede si reci.


OXI se foloseste in tratarea bolilor bacteriene ...boli care apar in perioadele calde ..

Poate o fi bine sa le dam amestecate.....dar nu am dat pina acum.

Mai au timp sa capaceasca nectarul proaspat adus????????????
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

D006

  Ele nu mai aduc nectar acum , aduc un sirop cu 20 - 21% apa(preparat de stupar). Eu beneficiind de o vatra uscata nu am nici o problema cu mierea necapacita. Oricum este consumata pana la sfarsitul lui Decembrie.

Bătrânul

Citat din: Corb din Octombrie 13, 2013, 03:53:15 PM
Citat din: Bătrânul din Octombrie 13, 2013, 03:06:30 PM
Recunosc ca am pus si o lingura mare de lapte praf pentru vitei (polen nu am) si o lingurita de oxitetraciclina de 50%  :rusine: Teoretic nici una nici alta nu e bine  :wink2:  :welcome:

Pentru ce puneti oxitretaciclina?Sanatate.
Pentru ca siropul sa aiba culoare mai frumoasa.  =))

Corb

va rog sa ma scuzati daca va deranjat intrebarea mea.imi cer scuze