Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Doua comentarii la frumosul clip al lui Dragos:
   - Pasarelele care vin sa manance albine nu sunt in nici un caz lastuni. Lastunul este o specie de randunici si acum sunt prin Africa de Sud. Aproape sigur este vorba de pitigoi, niste pasari foarte vioaie si foarte curajoase, lucru care le poate si dauna, ca intra usor in capcane.
   - Cred ca ai exagerat cu consumuri de 4-6 kg de miere in februarie. Nu stiu ce rasa de albine ai, dar eu nu am avut niciodata un consum mai mare de 3 kg/luna
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Azi la targul de la Slobozia fii mei , Stefan si Liviu , si-au achizitionat primele ustensile necesare in meseria de apicultor : centrifuga si recipientul pentru miere . Multumim firmei Ovisan pentru discountul oferit la acest inceput de drum !

romikele

Le sta bine cu asa decor  :wink2:

Felicitari si sa fie folosite cu maxim profit  :yes:

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Februarie 02, 2013, 09:27:53 PM
Azi la targul de la Slobozia fii mei , Stefan si Liviu , si-au achizitionat primele ustensile necesare in meseria de apicultor : centrifuga si recipientul pentru miere...

Juniorii se pregatesc sa te pensioneze fortat!
Mult succes in viitor. :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oscar


Donbazil

Sal'tare!
:rotfl: =)) :rotfl: =))....Frumosi ca mama lor!.....

ioanardelean55

 :
        Gresit.... :nono: :nono: :nono: In primul rind trebuiau sa inceapa cu achizitia de LAZI
 
    Asa se incepe meseria de apicultor .Domn PROFESOR , =))  .... Asa ca ; :-c :-c :-c :-c :-c
   
     ASTEPT COMANDA  :-c :-c :-c :-c :-c :-c  ( ce parca eu nu pot face un bonus de 2-3 lazi la o comanda de 150 - 200 de buc )   :hi: :hi: :hi: :hi:   Si fara pretentie la reclama   :yes: :yes: :yes: :yes:

oscar

DOM PROFESOR OFF(ON)LINE?

orbanstefan64

  :bravo: :bravo: mult succes tinereilor!!!!!
:hi: :hi: :hi:

Bătrânul

Citat din: Donbazil din Februarie 02, 2013, 10:39:17 PM
Sal'tare!
:rotfl: =)) :rotfl: =))....Frumosi ca mama lor!.....
.....si destepti ca tatal lor !.... si modesti ca mine  :limba: :limba:  :rotfl:

Kiwi Bee

Citat din: pharaonu75 din Februarie 02, 2013, 09:53:27 PM
Citat din: dragos2006 din Februarie 02, 2013, 09:27:53 PM
Azi la targul de la Slobozia fii mei , Stefan si Liviu , si-au achizitionat primele ustensile necesare in meseria de apicultor : centrifuga si recipientul pentru miere...

Juniorii se pregatesc sa te pensioneze fortat!
Mult succes in viitor. :hi:

Se pare ca baietii sint mai destepti cu 5 minute decit sar crede.
Siau luat extractor pt a extrage miere.................. pe bani zic eu + comision si recipient pt procesare.
Pai las sa lucre ala care are sute de familii de albine.
Bravo baieti datii bataie tot asa mai departe. Bafta

Donbazil

Sal'tare!
Adica?!?.....Ca nasu' lor..... :hippo:
Pai daca io am o nepoata frumoasa, poate ne facem cu totzii neamuri......Sa ramana averea ( albinele) in familie....Iar nasu'......Da si el daru' tot in albine....
:rotfl: =)) :rotfl: =)) :rotfl: =))
Sal'tare!
Donbazil - Faget

D006

  m-as bucura sa ma incuscresc cu un stupar ar fi ceva inedit !

  Deja baietii au stupii lor cumparati cu banii lor de la un batran . Anul acesta trebuie sa se implice mai mult deoarece stupina si ei au crescut deopotriva. Abia astept luna mai cand vom face concurs de tranzvazare larve , sa vedem cine obtine cele mai multe botci .
  Visul meu este sa ajung un batran  pe langa stupinile fiilor mei si sa ma ocup de bunadispozitie si sfaturi de specialitate .

oscar

Cel mai bine ar fi sa scrii o carte

D006

  Pana acum am scris primele 20 de pagini , poate intr-un an o termin.