Poze stupina din BUCOVINA

Creat de bucovineanu, Martie 09, 2008, 08:36:52 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Citat din: bucovineanu din Aprilie 07, 2021, 12:55:03 PMRamele nu au umerase, stupii au in schimb distantiere din tabla montate falt. Distanta dintre rame e cea standard, de 8mm, atat vara cat si iarna.

Care ar fi avantajele si dezavantajele pentru sistemul cu umeras fara distantier de tabla si cel fara umeras + distantier de tabla?

Am avut ocazia sa lucrez cu rame italienesti (fara umeras) si fara distantier de tabla. In combinatia asta am considerat ca sunt mai multe dezavantaje.

Cred ca o sa incerc si eu un stup in combinatia corecta (rame italienesti + tabla distantier). Poate asa sunt mai multe avantaje in stationar (faptul ca ramele se pot balangani in cutie nu le face potrivite pentru pastoral).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bucovineanu

Daca nu se face pastoral ramele fara umeras si stupul cu distantiere de tabla au numai avantaje:
-nu sunt lipite cu propolis ramele intre ele si poate fi scoasa cu usurinta oricare dintre rame.
-cand sunt puse in stup dupa extractie, ramele se distanteaza intre ele aproape singure, la distanta optima.
-daca nu sunt curatate de propolis ramele cu umeras nu permit introducera ultimei rame, la cele fara umar nu e nici o problema.

bmdna

Eu as mai putea adaugă că există o soluție și pentru pastoral. Leatul inferior mai îngust, laterale teste iar pe corp atașat un fel de pieptene din sarma care sprijină ramele în partea de jos a corpului de stup. Eu am astfel de corpuri dar am aruncat suporți din sarma pentru ca nu fac pastoral. Am mai observat un mic dezavantaj când se folosesc astfel de rame în cat. Atunci catul trebuie ridicat și manevrat drept, fără a se înclina. Dacă se înclină transversal fata de direcția ramelor, ramele se mișcă și agita albina. Sigur, acest efect este mai mare la ramele 1/1 asa cum am eu și dacă ramele sint încărcate.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bucovineanu

Pentru cei care fac pastoral se poate monta un al doilea distantier indoit la 90 de grade, pe peretele din fata sau din spate al stupului, la capatul de de jos a ramelor. Acesta poate fi folosit si in stationar.

bratosin radu

Am sa-mi fac si eu câteva cutii asa,dar din ce am vazut,ai avantaje la constructia ramelor, ai în stup cate rame trebuie, nu cu una mai puțin din cauza propolisului.Am cumpărat si niște rame de plastic sa vad cum se comporta si cât timp se pot folosi.

bucovineanu

#800
Nu am postat demult aici

dan sebastian

Felicitari !
O inventie extrem de utila.
Fiecare si poate face fagurii fara sa ii mai fie frica de falsuile de parafina.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tassevasi


G. Iulian


nicu68


bucovineanu


MirceaCalin

Mă bucur să vă revăd (chiar și doar ...parțial) !
Vă felicit pentru inventivitatea de care dați dovadă împreună cu fiul dvs.
Multă sănătate vă doresc.
 =D>

bucovineanu


MirceaCalin


MOTANUL

Ce diferente uriase! La mine in stupina a inflorit castanul - asteptam salcamul in 3-8 zile.
Salcia, Pomii fructiferi, stejarul american au trecut de ceva vreme.

PS: eu am un stup care a trecut de 20 de rame 1/1 si vreo 4 undeva intre 15 si 20 de rame 1/1.
Am si stup de 2 rame. Cam astea ar fi extremele la mine acum.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0