Varroa?

Creat de Madoxleten, Martie 22, 2016, 04:17:41 PM

« precedentul - următorul »

Madoxleten

Buna ziua,  :bzz:


1. Unde traieste Varroa? Mai concret: unde traieste acest Varroa inainte sa ajunga pe albine si in stup?

2. Cum patrunde Varroa in stup?

mmacreanu

acarianul traieste in coloniile de albine, paraziteaza albinele si acestea ii poarta in afara stupului, albinele fac schimb de acarieni pe flori, sau trantorii pot duce de la o colonie la alta acarienii!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Madoxleten

Citat din: mmacreanu din Martie 22, 2016, 06:46:23 PM
acarianul traieste in coloniile de albine, paraziteaza albinele si acestea ii poarta in afara stupului, albinele fac schimb de acarieni pe flori, sau trantorii pot duce de la o colonie la alta acarienii!

Am inteles, dar cum ajunge acest acarian in stup? Acarienii traiesc pe flori si de acolo se lipesc pe albine si acestea le duc/le cara in stup?  Faptul ca Varroa traieste incoloniile de albine stiu dar nu inteleg cum ajunge in stup!

mmacreanu

Citat din: Madoxleten din Martie 22, 2016, 08:31:35 PM
Citat din: mmacreanu din Martie 22, 2016, 06:46:23 PM
acarianul traieste in coloniile de albine, paraziteaza albinele si acestea ii poarta in afara stupului, albinele fac schimb de acarieni pe flori, sau trantorii pot duce de la o colonie la alta acarienii!

Am inteles, dar cum ajunge acest acarian in stup? Acarienii traiesc pe flori si de acolo se lipesc pe albine si acestea le duc/le cara in stup?  Faptul ca Varroa traieste incoloniile de albine stiu dar nu inteleg cum ajunge in stup!

se intalnesc 3-4 albine pe o floare, acarianul trece de la una la alta, albina il ia si il duce in stup, la fel si trantorii care merg din stup in stup fara problme!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Madoxleten

Citat din: mmacreanu din Martie 22, 2016, 08:33:24 PM
Citat din: Madoxleten din Martie 22, 2016, 08:31:35 PM
Citat din: mmacreanu din Martie 22, 2016, 06:46:23 PM
acarianul traieste in coloniile de albine, paraziteaza albinele si acestea ii poarta in afara stupului, albinele fac schimb de acarieni pe flori, sau trantorii pot duce de la o colonie la alta acarienii!

Am inteles, dar cum ajunge acest acarian in stup? Acarienii traiesc pe flori si de acolo se lipesc pe albine si acestea le duc/le cara in stup?  Faptul ca Varroa traieste incoloniile de albine stiu dar nu inteleg cum ajunge in stup!

se intalnesc 3-4 albine pe o floare, acarianul trece de la una la alta, albina il ia si il duce in stup, la fel si trantorii care merg din stup in stup fara problme!

Sa inteleg ca in natura (in iarba, pe campie, in lanuri) nu traiesc acarienii? Ele traiesc pe albine si sunt transmise de pe o albina la alta, de la o colonie la alta etc. Am inteles bine?

relutu

Da,ai inteles bine.Ar fi bine daca ti-ai completa datele personale la profil sa stim si noi cu cine stam de vorba.

Madoxleten

Citat din: relutu din Martie 22, 2016, 08:54:34 PM
Da,ai inteles bine.Ar fi bine daca ti-ai completa datele personale la profil sa stim si noi cu cine stam de vorba.

Am inteles. Va multumesc mult. O seara placuta!

relutu

Ce spuneti sa fie varroa sau le-au scos afara in lipsa culesului.De trantor e alb pe jos si intreg si mancat pe jumatate.

bucovineanu

Sunt si larve de albine sau numai de trantor?

relutu

Doar puiet alb si de albine si de trantor.

oroles

Un veritabil 2014. 2014 e singurul an in care nu am purtat sandale din cauza frigului si a ploii. Cred ca miere va fi mai putina anul acesta. Bruma si inghet am avut si eu in dimineata asta. Partea proasta e ca tot rece se anunță. Preferam o iarnă normală. Putem doar sa privim ca la spectacol si sa aplaudam.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

relutu

Ce treaba are asta cu varoa Oroles?

bucovineanu

Cred ca e vorba de puiet racit, mai degraba decat varroa.

MirceaCalin

Citat din: relutu din Aprilie 27, 2016, 12:03:50 PM
Ce treaba are asta cu varoa Oroles?

Cred că oroles a încurcat topicul ...  :P

relutu

Citat din: bucovineanu din Aprilie 27, 2016, 12:14:16 PM
Cred ca e vorba de puiet racit, mai degraba decat varroa.

Asa am zis si eu dar puetul este fara aripi.Pana sa vina valul de frig nu era nimic,acum dupa frig au aparut problemele.