TUTUNUL CA TRATAMENT IMPOTRIVA VARROA

Creat de morozan simion, Noiembrie 12, 2012, 06:48:32 PM

« precedentul - următorul »

morozan simion

BUNA SEARA
M-am gandiit sa deschid acest topic pentru ca am citit unele publicatii despre faptul ca tutunul afecteaza negativ varroa. Daca stie cineva despre acest lucru ii rog sa prezinte unele date cu privire la acest  lucru, de ce? pentru ca aceata planta este naturala, ecologica si daca este adevarat ar fi benefica acestor minunate fiinte care aduc prosperitate planetei
multumesc anticipat

desprealbine

daca spune cineva ca tutunul te scapa de varoua suta la suta  ai curaj sa nu mai faci varachet???

morozan simion

asa ca idee este faptul ca ce fel de tutun trebuie folosit? tutun cules de pe planta curat netratat sau tutun din tigari?

pharaonu75

Eu stiam ca foile de tutun uscat se folosesc impotriva gaselnitei, nu ca tratament anti-varroa!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

morozan simion

am citit intr-o publicatie ca in Olanda frunze de tutun uscate apoi taiate marunt, tinute 48 ore in apa iar solutia care rezulta se pune pe o bucata de hartie (sugativa) in interiorul stupului in dreptul urdinisului iar albina care intra ia pe piciorute aceasta solutie o duce pe faguri iar acest miros provoaca paralizia varroa
stie cineva daca este adevarat si cantitatile folosite?
o reteta daca se poate va rog

filip

Lasati prostiile!
Eu am prins anii in care se incerca orice ,doar pentru a salva albina.
Am vazut matca cu 6-7 braula in spate ,deparazitare cu penseta,fum cu tutun din gradina ,etc
Cine doreste poate sa faca si azi pionerat.
Bancul cu rabinul e relevant:
Rabinul;
Eu idei mai am,nu stiu daca mai ai tu albine.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

desprealbine

cu ce te deranjaza varachetul   e sigur nu este nici prea scump

morozan simion

nu ma deranjeaza, dar daca vorbim de ecologic nu prea merge, este un tratament chimic

filip

Citat din: morozan simion din Noiembrie 12, 2012, 07:33:13 PM
nu ma deranjeaza, dar daca vorbim de ecologic nu prea merge, este un tratament chimic
Daca te respecti,faci tratament in stupi fara magazii
Iar mierea extrasa e doar cea din magazii.
Depinde de fiecare cat de mult intoxica albinele cu tratament.
Tratamentul eficient e in lipsa de puiet si primavara inainte de a pune magaziile.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Am citit ca tutunul se folosea acum cativa ani pentru tratarea albinelor contra varroa in China. Se recomanda folosirea unei tigari pentru fiecare corp de ME. Tigara se pune in afumator, unde se gasesc carbuni aprinsi, iar fumul rezultat se introduce in stup prin urdinis, dupa care se inchide urdinisul pentru 20 de minute. Cred ca acest tratament ar avea oarece eficacitate daca se folosesc funduri cu plasa. Fumul contribuie la desprinderea parazitilor de pe albine, paraziti ce cad sub plasa si nu se mai pot urca pe albine.
Am zis ca o sa incerc acest tratament, dar am tot amanat. Oricum contra braula fumul de tigara era folosit cu succes pentru deparazitarea reginelor, pana la aparitia varachetului.

morozan simion

multumesc
astept mai multe pareri dar as vrea si de la apicultori care au trat cu asa ceva si care este parerea lor
sa auzim de bine

stefeug

eu am citit ca in China se foloseste extensiv acest tratament, dar cu o tigareta aprinsa pusa in tava de la fundul AV. si eu am zis s-o incerc, dar inca nu am gasit momentul prielnic. fumul de la tutun produce caderea parazitilor.

dorindafi

Citat din: morozan simion din Noiembrie 12, 2012, 07:33:13 PM
nu ma deranjeaza, dar daca vorbim de ecologic nu prea merge, este un tratament chimic
colegu , problema cu ecologia-mierea bio au inventato ,, baietzii deshteptzi ''
ce folos sa mergi pe bio cand ea anul asta a fost mult mai ieftina decat conventzionala
shi cate ai de indeplinit pt asha zisa bio  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

morozan simion

buna
ai dreptate dorine, sunt criterii de indepliniot dar din punctul meu de vedere 90% din produsele care se gasesc sub sigla ecologic bio sunt din cele modificate genetic,infectate sau mai bine zis neecologic
Se folosesc de acest tertip pentru a aplica preturi exorbitante la unele produse.
Ca de exemplu combinatul zootehnic x vinde carnea de porc cu 12 lei in contextul in care un porc ajunge la 200 kg in maxim 6 luni hranit cu produse pe baza de hormoni de crestere, taranul care creste un porc cu produse naturale timp de 1 an la o greutate de 100-120 kg si este obligat sa-l vanda cu 10 kg
unde este dreptatea?

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092