miros ciudat

Creat de ceausescu95, Septembrie 04, 2012, 02:50:57 PM

« precedentul - următorul »

ceausescu95

Am cateva fam de albine la un prieten.Cand le-am facut un control,Inauntrul stupului mirosea destul de puternic a ceva asemanator cu usturoiul.M-am uitat si   la cele de acasa si acelea miroseau a propolis.L-am intrebat pe stupar si a spus ca si la el miroase destul de tare,in afara de o singura familie din care a facut botcile.Ce miros credeti ca este?,este vorba de vreo boala?

Mircea77

Mai bine iti arunci un ochi atent asupra puietului, in special cel capacit. Faci testul cu batul de chibrit (verificarea pentru loca).
Nu este normal sa ai asa ceva. Verifica-l atent pentru ca zilele calduroase sunt pe final si s-ar putea sa nu mai poti interveni.

bucovineanu

Daca ne spuneai si cum arata puietul care mai este in acei stupi, ne puteam da cu parerea.
A raspuns cineva in timp ce scriam.

dorindafi

shi inca ceva indiferent de situatzie nu strica sa pui shi o poza/doua , asta fiind in spre binele tau  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

mape 48-petru manea

uneori mirosul ciudat vine de la polenul proaspat introdus in stup de albine
daca ai loca miroase a mortaciune (sper sa nu fie loca )

Fane

uitate bine sa nu ai vrun sarpe sau sopirla, moarte in stup si asta poate fi un motiv

dorindafi

 =))  s-au poate e pisicul vecinului
  in sezonul asta asemenea dihanii nu intra in stup deoarece albina circula prin tot stupul

  ceaushescule
-daca miroase a hoit e loca americana
-daca miroase a otzet adica acru este europeana dar sa shti ca numai cu un singur nasuc nu pot fi luate unele decizii
eu merg pe varianta lui mape48  :hi: - polenul-
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefan1

  Mai pune si posibilitatea ca familia sa fure de la un stup din zona, care a fost stimlat cu sirop cu usturoi. La un asemenea 'meniu' furtisagul este mai posibil, ca mirosul de usturoi acopera mirosul specific al familiei si paza recunoaste mai greu hoatele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

ceausescu95

Citat din: fane din Septembrie 04, 2012, 06:04:59 PM
uitate bine sa nu ai vrun sarpe sau sopirla, moarte in stup si asta poate fi un motiv
este imposibil sa fie o soparla sau sarpe deoarece in in vreo 30 de fam miroase.
Multumesc frumos de pareri.Poze nu pot sa pun acuma pentru ca sunt in vacanta acuma,cand ma intorc o sa fac cateva.Multumesc frumos inca odata despre comentari :thanks: :thanks: :hi: :hi: :D

balasbebe

Desi am doua adapatori la albine totusi unele albine merg si in alte locuri mai putin curate. Daca se duc la un depozit de balegar sau ceva apa infestata ala esti. Loca nu se face in toata stupina. Primavara am avut cules de la leurda, usturoi salbatic sau ceapa ursului. Era un miros de usturoi de nu credeam ca o sa mai scap de el. In conditii de seceta apar noi plante necunoscute.

ceausescu95

probabil ca asta este raspunsul.Albinele le-am vazut pe balegar.Probabil asta este. :thanks: :thanks:

stefan1

  Si ce mananca animalele tale de miroase balegarul a usturoi?
  Cred ca albinele nu pot fi impiedicate sa-si ia apa de unde le place lor. Mai cu seama primavara prefera sa ia apa de langa balegar, ca are si un aport de saruri minerale. Sansele sa ajunga in miere sunt mici, apa o folosesc albinele in special la cresterea puietului.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cristipep

Sper ca nu aratau ramele asa............ ca in poza.