Acte pastoral

Creat de GARFIELD, Aprilie 04, 2014, 07:48:26 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

este obligatzia lor sa efectueze analiza shi a noastra sa ducem probe de albina atunci cind o cer veterinarii
ceace spui tu poate fi adevarat atunci cind benevol vrei tu ca propietar sa faci analize la albine [ asha ceva se practica shi-n zona mea dar nu shtiu pretzurile ]   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

octav

Am si eu o intrebare:
Daca ma duc intr-o padure de tei am nevoie de vreun acord de la ocolul silvic? Sau doar ma duc sa-i instiintez la primaria commune din raza?
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

pistol28

Citat din: octav din Mai 26, 2014, 08:10:32 PM
Am si eu o intrebare:
Daca ma duc intr-o padure de tei am nevoie de vreun acord de la ocolul silvic? Sau doar ma duc sa-i instiintez la primaria commune din raza?

Primaria se anunta obligatoriu iar padurarul numai daca intri in padure.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

octav

Deci trebuie sa-l anunt pe padurar sau sa-i cer voie?
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

pistol28

Citat din: octav din Mai 26, 2014, 11:01:36 PM
Deci trebuie sa-l anunt pe padurar sau sa-i cer voie?

Draga domnule PADURAR, va anunt, ca doresc a avea permisiunea d-voastra de a campa impreuna cu minunatele fiinte dragi mie  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:,  pe TERITORIUL padurii ce cu stoicism o paziti de AGRESORI.

Cu respect, si un borcan  cu miere,
Stuparul din pastoral.

Acest anunt este valabil DOAR  in Romania.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Gamma

Citat din: romikele din Aprilie 18, 2014, 10:49:34 AM
Indiferent unde te duci, chiar daca ai cumparat terenul, daca nu locuiesti permanent acolo trebuie instiintata primaria si politia (in caz de furt sa fii bagat in seama) si completate documentele, ca te poti trezi cu control de la DSV si amenda e cam piperata.


  Salutare tuturor. Vreau sa fac primul meu pastoral la tei, la peste 40 km. Sunt inscris la o asociatie, dupa cum se vede din poze, stupii ii am inscrisi in registrul agricol din satul in care am vatra permanenta. Din comoditate nu i-am trecut si la doctorul veterinar, dar o voi face. Ar mai fi si problema cu numerotarea stupilor, daca imi trebuie neaparat crotalii de la asociatie atunci cand completez fisa familiei de albine. Mentionez ca nu sunt autorizat DSV, DSP,etc... pentru vanzarea mierii de albine. Atasez mai jos doua poze cu nelamuririle mele, daca poate cineva sa ma ajute. Multumesc.

romikele

Poza1
1 - ce e neclar? Acolo sunt datele de identificare ale apicultorului - adresa, nr. telefon, semnatura.
2 - nr. si data eliberarii ordinului de catre asociatie.
3 - cod identificare stupina - RO APIA si/sau RO DSV - daca exista!
4 - inregistrare/autorizare sanitar-veterinara, se trece nr. si data eliberarii certificatului de la dsv (cel putin inregistrare cu vanzare directa - OBLIGATORIE!)

Poza2
- nr. si data eliberarii carnetului de stupina de catre asociatie - normal este nr. din registrul membrilor.
- denumirea stupinei: nume si prenume apicultor (pt. persoane fizice) sau denumire societate din certificatul de la registrul comertului (pt. persoanele autorizate).
- cod unic al exploatatiei - vezi pct. 3 de mai sus.
- dsv - vezi pct. 4 de mai sus.

Pentru obtinere crotalii, cerere la oarz judetean de catre asociatie, pe baza adeverintei de la registrul agricol...

Gamma

 
Citat din: romikele din Mai 21, 2015, 03:31:37 PM
...................
Pentru obtinere crotalii, cerere la oarz judetean de catre asociatie, pe baza adeverintei de la registrul agricol...
...................

Se poate pastoral si fara crotalii, doar numere inscriptionate cu vopsea ? Multumesc.

romikele

Nu ai nevoie de crotalii pentru pastoral, ci pentru accesare PNA sau fonduri europene.
Crotaliile le poti face singur, cu respectarea dimensiunilor si specificatiilor din ORD 119/2011

Gamma

Asta era cel mai bine de clarificat....de ce are nevoie tzaranul sa faca si el un pastoral... :thanks: