Primii nostri stupi din poliuretan

Creat de SPYKAL, Ianuarie 05, 2013, 02:43:34 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970

si calitatea se observa in timp.....daca o arde soarele in timp scurt....mai cumperi odata si ajungi la proverbul:ce cumperi ieftin,te costa scump!

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din August 21, 2014, 02:32:31 PM
când este intre vecini si mai ales când ai plante pe langa gard,nu e indicata sa faca umbra multa ca nu mai creste nimic pe langa ea.daca o folosesti ca umbrar(la stupi de exemplu) e buna ca este foarte usoara si nu necesita structura forte pentru sustinere
La stupina m-am referit si eu. Dar mie imi trebuie sa acopar toata suprafata de 220 ml pt ca asa cum am amplasata stupina este excelentă pe timp de vara si o protectie in plus iarna.

fiug1970

o poti folosi si in plan orizontal daca n/ai umbra naturala sa faci umbra la stupi(cea de 90/99%) iar toamna sa o strangi.in vertical vreau sa o folosesc sa fac un gard intre vecini din plasa verde tip panou de 1700/2000 si cu stalpi verzi,dupa care sa aplic plasa de ocultare.

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din August 21, 2014, 02:48:02 PM
........in vertical vreau sa o folosesc sa fac un gard intre vecini din plasa verde tip panou de 1700/2000 si cu stalpi verzi,dupa care sa aplic plasa de ocultare.
Exact despre acelasi lucru vorbeam si eu tizule.Sper sa dureze in timp. Din cate am inteles eu, media de rezistenta ar fi undeva la 6-7 ani.

fiug1970

eu am vazut plasa pe aici,uitata de timp.....aprope ca se albise si inca era rezistenta....doar la gerurile de la Braila nu stiu cum ar rezista.Dar daca e bine intinsa si nu o bate vantul cred ca rezista.Eu cred ca tine mai bine de 10 ani..

fiug1970

tu cum ai locul mare,dc.nu faci gard viu din arbusti meliferi sau roscov...il tii din foarfeca la ce inaltime si grosime vrei..

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din August 21, 2014, 09:07:34 PM
tu cum ai locul mare,dc.nu faci gard viu din arbusti meliferi sau roscov...il tii din foarfeca la ce inaltime si grosime vrei..
Tizule stii ce inseamna sa pui 180 ml de gard viu? Locatia este la țara si am vecini care au animale, pasari.etc. Am nevoie de liniste in stupina nu de gradina zoologica... :rotfl: :rotfl: :rotfl: De asta insist atat de mult pe aceasta idee. Am vb deja cu vecinii si sunt de acord sa facem imprejmuirea jumate-jumate asa cum este si normal de altfel.

fiug1970

tu stii mai bine...eu as fi optat pt.un gard viu decat artificial...nu trec nici intrusii..sarma cu timpul rugineste...si se intampla exact când esti batran....

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din August 21, 2014, 09:26:31 PM
......si se intampla exact când esti batran....
=)) =)) =)) =)) Corect. Nu ma plang de asta. Vine generatia tanara puternic din urma. Deja ginerelul tine aproape.

fiug1970

ehee,stii tu:greu te scarpini cu mana altuia !!esti sigur doar de ce poti face tu cu mainile tale......

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din August 21, 2014, 09:38:19 PM
ehee,stii tu:greu te scarpini cu mana altuia !!esti sigur doar de ce poti face tu cu mainile tale......
Asta c-am asa-i. Dar trag nadejde ca stiu ce fete am crescut.

fiug1970

nimeni nu/ti poate nega dreptul la nadejde,doar ca ai crescut doar fetele nu si perechile lor.....asa ca este ca in ecuatia de trei simpla,doar ca X este mult mai mult decat o necunoscuta ...
Da/i timpului timp si o sa vezi rezultatul ecuatiei.De/ti convine sau nu...

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din August 21, 2014, 09:52:16 PM
Da/i timpului timp si o sa vezi rezultatul ecuatiei.De/ti convine sau nu...
Eu as spune altfel. Da-i timpului roadele gandurilor tale, iar el iti va da.....linistea lumii!!!

dodo79

ma ,da ce chef aveti voi de vorba  :D,mai ceva ca gaitele :rotfl: :rotfl:
va las ca maine am o zi grea.sa ma suni Florine inainte sa pleci in Hellas.

SPYKAL

Un loc binecuvântat de Dumnezeu sau.... mânăstirile suspendate în vârf de stâncă...... METEORA-GRECIA