Primii nostri stupi din poliuretan

Creat de SPYKAL, Ianuarie 05, 2013, 02:43:34 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

scandurica de zbor.o vezi in poza.este rabatabila si trebuie sa intre in locasul ei.astfel vor iesi pe acolo albine(la transport,tratament....)
ar fi bine sa aiba toate decupajul.in caz ca vrei sa faci roi sa sa divizezi,iei doar catul si faci alt roi.acest cat va deveni cuib
ma refeream la concediu.
Citat din: fiug1970 din August 12, 2014, 10:19:03 PM
amandoua corpurile(cuibul.....)sa aibă tesitura pt.scarita?ce/i scarita?

fiug1970


dodo79

as fi vrut sa zic hala Madrid dar mai bine viscar Barcelona :)

fiug1970

nu vorbi de franghie in casa spânzuratului...HALA MADRID !!!2/0 SUPERCUPA EUROPEI ESTE BLANCA!!!!!

dodo79

uite pozele care te intereseaza.plasa cu ochiuri patrate e cea mai rentabila.cea din poza ,nu ce mi-ai spus tu.

dodo79

si...

SPYKAL

Citat din: manolescu din Iulie 15, 2014, 01:59:40 PM
Buna ziua,
Va rog daca ma puteti ajuta cu o informatie si cateva poze: la roinitele din poliuretan cum ati rezolvat sa nu innecati albine atunci cand puneti sirop? La stupii mari am vazut ca este clopul acela facut din plasa, dar la roinite?
Va multumesc
Uite asa am rezolvat problema la roinita. Este doar de moment pentru ca nu am mai avut suficienta plasa.

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din August 19, 2014, 01:22:54 PM
Citat din: manolescu din Iulie 15, 2014, 01:59:40 PM
Buna ziua,
Va rog daca ma puteti ajuta cu o informatie si cateva poze: la roinitele din poliuretan cum ati rezolvat sa nu innecati albine atunci cand puneti sirop? La stupii mari am vazut ca este clopul acela facut din plasa, dar la roinite?
Va multumesc
Uite asa am rezolvat problema la roinita. Este doar de moment pentru ca nu am mai avut suficienta plasa.

eu am pus fasii de pluta sau resturi de la ramele defecte ... am dat 500ml si nu sunt probleme cu inecul!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din August 19, 2014, 07:32:04 PM
eu am pus fasii de pluta sau resturi de la ramele defecte ... am dat 500ml si nu sunt probleme cu inecul!
Parerea mea este ca metoda asta este mult mai simpla si mai sigura.

fiug1970

tizule,se gaseste plasa verde din pozele de la dodo?si cum se cheama?ma refer daca se gaseste la Dedeman sau alt magazin ce are site pe net sa pot vedea de aici.

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din August 21, 2014, 02:09:37 PM
tizule,se gaseste plasa verde din pozele de la dodo?si cum se cheama?ma refer daca se gaseste la Dedeman sau alt magazin ce are site pe net sa pot vedea de aici.
Plasa de umbrire îi zice tizule. Uite gasesti aici http://www.dedeman.ro/braila/plasa-umbrire-soleado-verde-2x100m.html# dar mi se pare extrem de scumpa. Stie Dodo o firma de la Satu Mare, parca, care vinde aceeasi plasa la jumatate din pret. Mi-a spus cum se numeste firma dar am uitat. ^:)^ ^:)^ Deh......astea sunt semne de...."tinerețe"  :D :D :D :P :P  Și mie imi trebuie pt ca am de imprejmuit vreo 220 ml de gard  :D :P :P

fiug1970

aici am gasit (fara sa fac comparatii)cu 1,53€mp cu 85%de umbra.vezi ca daca e la jumatate de pret sa nu fie si la jumatate de calitate

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din August 21, 2014, 02:26:14 PM
aici am gasit (fara sa fac comparatii)cu 1,53€mp cu 85%de umbra.vezi ca daca e la jumatate de pret sa nu fie si la jumatate de calitate
Asta are 80% grad de umbrire,iar Dodo spune ca este multumit de ea.


fiug1970

când este intre vecini si mai ales când ai plante pe langa gard,nu e indicata sa faca umbra multa ca nu mai creste nimic pe langa ea.daca o folosesti ca umbrar(la stupi de exemplu) e buna ca este foarte usoara si nu necesita structura forte pentru sustinere