Primii nostri stupi din poliuretan

Creat de SPYKAL, Ianuarie 05, 2013, 02:43:34 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

la roinite se pot folosi bete de 1cm pe 1 cm grosime ptr anu se inneca.inca nu am vazut vreo inventie :hi:

SPYKAL

Citat din: manolescu din Iulie 15, 2014, 01:59:40 PM
Buna ziua,
Va rog daca ma puteti ajuta cu o informatie si cateva poze: la roinitele din poliuretan cum ati rezolvat sa nu innecati albine atunci cand puneti sirop? La stupii mari am vazut ca este clopul acela facut din plasa, dar la roinite?
Va multumesc
Acelasi clopot ca si la stupi numai ca au forma dreptunghiulara. Poze nu am facute la roinite dar am sa fac si voi reveni cu ele.

dodo79

Citat din: SPYKAL din Iulie 16, 2014, 05:00:34 PM
Citat din: manolescu din Iulie 15, 2014, 01:59:40 PM
Buna ziua,
Va rog daca ma puteti ajuta cu o informatie si cateva poze: la roinitele din poliuretan cum ati rezolvat sa nu innecati albine atunci cand puneti sirop? La stupii mari am vazut ca este clopul acela facut din plasa, dar la roinite?
Va multumesc
Acelasi clopot ca si la stupi numai ca au forma dreptunghiulara. Poze nu am facute la roinite dar am sa fac si voi reveni cu ele.
inventie proprie  :) ?
trebuie sa stiti ca astfel de clopuri se pun doar daca stupul se afla perfect in boloboc  :hi:

SPYKAL

Multumesc prietene pt completare. Intradevar stupii trebuiesc perfect aranjati in poloboc.

SPYKAL

.... rame.... miere căpacită....rame... floarea soarelui merge foarte bine :yes: :yes:

dodo79


SPYKAL


dodo79

era facuta poza de aproape si mi sa parut cam mari  :)

G. Iulian

Şi vecinu le vede mari. I-a mai venit şi lui inima la loc că am trecut printr-o perioadă grea  :hi:  :hi:  :hi:

bismark

   Bravo,copii bucurati-va ca totul e bine si poate mai vine o transa. :rotfl: :razz: :beer: rece dupa o zi de munca. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

Citat din: SPYKAL din Iulie 20, 2014, 09:16:16 PM
.... rame.... miere căpacită....rame... floarea soarelui merge foarte bine :yes: :yes:

Am intalnit si apicultori fericiti  :yes:

fiug1970

tizule,i/am pus o intrebare si lui Dodo,dar nu/mi raspunde.Incerc si la tine:nu e dificil lucrul cu rame de 1/1 in corp si 3/4 in cat?ma refer la poliuretan ca vreau sa fac comanda.m/ar bate gândul sa cer de 3/4 trei corpuri pt.fiecare stup.

dodo79

nu e dificil Florine! ti-am raspuns si pe topicul meu.tu esti in ferie acuma  :) ,eu muncesc.
poti opta si ptr cat 1/2.daca vrei 3/4 sa faci multietajat vezi sa comanzi corpul cu tesitura ptr scarita. :hi:

fiug1970

hahaha,acum raspunzi in ambele topicuri.....nu sant la ferie??? ma uit la meci GOOOLLLL RONALDOOOOO!!!

fiug1970

amandoua corpurile(cuibul.....)sa aibă tesitura pt.scarita?ce/i scarita?