Primii nostri stupi din poliuretan

Creat de SPYKAL, Ianuarie 05, 2013, 02:43:34 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: bismark din Iunie 28, 2014, 10:01:35 PM
    Vad ca mac,mac sta la soare,face nani?.Cit despre cazanul de topit ciara miine topesc si eu strinsura.Vad ca ti-ai marit septelul si eu am 22 roiuri si azi trecu-i in revista o parte din stupi.Stau bine si la puiet si la hrana.Roii sint ful si asteapta rame noi dar  nu mai am.Mai vin oameni sa-mi zica ca au cite un roi prin poduri, dar nu mai am nici cutii si nici rame :razz: le-am pus in cutii de carton.Cu respect
sa ii pune-ti la pachet si sa ii trimiteti la mine.mai am vre-o 8 stupi si 2 roinite goale :)

bismark

   Daca as fi mai tinar sa ma catar prin poduri si sa sparg hornuri sa le scot ti le-as trimite par-avion  :razz: :razz: dar asa i-am lasat pe altii mai tineri sa faca treaba.Erai mai aproape imi dadeai 1-2 lazi cu imprumut si-ti umpleam si tie citeva cu roiuri ca anul acesta a fost anul roiurilor. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dodo79

Citat din: bismark din Iunie 29, 2014, 07:23:03 AM
   Daca as fi mai tinar sa ma catar prin poduri si sa sparg hornuri sa le scot ti le-as trimite par-avion  :razz: :razz: dar asa i-am lasat pe altii mai tineri sa faca treaba.Erai mai aproape imi dadeai 1-2 lazi cu imprumut si-ti umpleam si tie citeva cu roiuri ca anul acesta a fost anul roiurilor. Cu respect
va dadeam si mai multe ca oricum stau cu rame goale

bismark

   Da,dar de la Mures pina la mine te costa mai mult transportul,nu zic ca la 35 de ani, poti urca prin poduri sa scoti roiuri dar vreau sa stiu ce metoda vei aplica?.Eu cind eram mai tinar am scos roi din horn.Cu respect :razz: :razz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dodo79

primul meu roi avut acum 3 ani l-am scos din horn.din pacate era prima data cand am scos un roi din horn si aveam minime cunostinte de apicultura.minime =0.pana atunci am avut doar o data contact cu albinele.l-am ajutat pe un batranel sa ia doi roi dintr-un pom.atunci mi s-a aprins calcaiele dupa albine.
am scos o caramida din horn exact in dreptul cuibului.am scos fagurii cu grija.am dat fum in teracota si au iesit singure afara.din pacate matca nu era la 2 zile dupa.era sfarsitul lui august.au rezistat saracele pana in februarie anul urmator .era pe 3 rame.
intradevar distanta e mare.cu banii pe drum imi cumpar 2 roiuri  :)  :hi: :hi:

bismark

    Ai procedat corect,exact cum am procedat eu multi ani in urma.Principalul este sa prinzi matca si sa o tii captiva ca restul vine de la sine la un roi.Eu am procedat la fel dar am prins matca si am pus-o jos cu citiva faguri scosi din horn dupa care am pus halatul din horn pina la faguri si matca, sir indian pe halat in 30 minute erau toate in lada linga matca si faguri.Metoda asta am aplicat-o la multe roiuri care nu imi era accesibil sa-i scot.Cu respect  %%- :bzz: :-c
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

SPYKAL

Merge foarte bine culesul la floarea soarelui. Vremea tine cu noi, totul este foarte bine.

SPYKAL

....si o rama plină ochi cu miere, urmeaza sa o capaceasca. Nu stiu daca se vede prea bine. Au inceput sa blocheze si cuiburile. Lucru foarte bun tinand cont de faptul ca acum 2 saptamani le caram sirop la greu...  :D :D :D

cipik

Acum si cu acest fenomen este o problema, nu mai are matca unde sa oua, trebuiesc date rame la ouat.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

SPYKAL

#384
Citat din: cipik din Iulie 11, 2014, 02:51:16 PM
Acum si cu acest fenomen este o problema, nu mai are matca unde sa oua, trebuiesc date rame la ouat.
La momentul acesta ramele pt ouat se introduc in centrul cuibului iar cele cu puiet pe margini. In caturi ramele sunt aproape pline. Astept sa inceapa sa capaceasca mierea.

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din Iulie 11, 2014, 05:27:02 PM
Citat din: cipik din Iulie 11, 2014, 02:51:16 PM
Acum si cu acest fenomen este o problema, nu mai are matca unde sa oua, trebuiesc date rame la ouat.
La momentul acesta ramele pt ouat se introduc in centrul cuibului iar cele cu puiet pe margini. In caturi ramele sunt aproape pline. Astept sa inceapa sa capaceasca mierea.

miercuri am dat si eu o fuga in stupina, cuiburi blocate, puiet este, unele matci au urcat in cat ... ocazie buna sa scot ramele negre si vechi si am bagat 2-3 f.a la crescut pentru spatiu de ouat.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din Iulie 11, 2014, 05:34:12 PM
miercuri am dat si eu o fuga in stupina, cuiburi blocate, puiet este, unele matci au urcat in cat ... ocazie buna sa scot ramele negre si vechi si am bagat 2-3 f.a la crescut pentru spatiu de ouat.
Asa este Marius. Baga la greu. In ritmul asta asiguram si hrana lor de iernare si scoatem si noi ceva miere  :D :D :D :wink: :wink:

dodo79

voi cu caturile pline eu inca nici nu le-am pus  :)
butoaie pline sa aveti

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Iulie 11, 2014, 09:53:39 PM
voi cu caturile pline eu inca nici nu le-am pus  :)
butoaie pline sa aveti

deh prietene, eu nu am divizat pana acum, abia pe 18 imi vin matcile!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

manolescu

Buna ziua,

Va rog daca ma puteti ajuta cu o informatie si cateva poze: la roinitele din poliuretan cum ati rezolvat sa nu innecati albine atunci cand puneti sirop? La stupii mari am vazut ca este clopul acela facut din plasa, dar la roinite?

Va multumesc