Primii nostri stupi din poliuretan

Creat de SPYKAL, Ianuarie 05, 2013, 02:43:34 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  Pentru albine era mai bun macul cu flori normale, dar pentru frumusete mai facem rabat de la eficienta.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bismark

Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

dodo79

Citat din: stefan1 din Iunie 05, 2014, 12:40:40 AM
  Pentru albine era mai bun macul cu flori normale, dar pentru frumusete mai facem rabat de la eficienta.
sau cel alb-violet,ptr ......tras pe nas =)) =)) =)) =))

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Iunie 05, 2014, 10:02:49 PM
sau cel alb-violet,ptr ......tras pe nas =)) =)) =)) =))
Măi, măi măi!!! De unde ain informația asta prietene?!!! Ai folosit cumva asa ceva??!!!!!!!!  :D :D :D :P :P :nudie: :nudie:

dodo79

Citat din: SPYKAL din Iunie 08, 2014, 03:41:12 PM

Măi, măi măi!!! De unde ain informația asta prietene?!!! Ai folosit cumva asa ceva??!!!!!!!!  :D :D :D :P :P :nudie: :nudie:
nu prietene.in afganistan sunt hectare cultivate,ptr americani bineinteles  :wink:

rarescyp

Macul e o sursa importanta de polen, in perioada cand infloreste... grauncioarele de polen sunt de culoare neagra...eu vorbesc de cel salbatic...nu stiu nimic despre cel din pozele tale, care e foarte frumos....
:hi:
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

dodo79

Citat din: rarescyp din Iunie 09, 2014, 06:12:24 AM
Macul e o sursa importanta de polen, in perioada cand infloreste... grauncioarele de polen sunt de culoare neagra...eu vorbesc de cel salbatic...nu stiu nimic despre cel din pozele tale, care e foarte frumos....
:hi:
acum am aflat si eu de ce polenul e negru in stup. :hi:

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Iunie 09, 2014, 05:17:18 PM
Citat din: rarescyp din Iunie 09, 2014, 06:12:24 AM
Macul e o sursa importanta de polen, in perioada cand infloreste... grauncioarele de polen sunt de culoare neagra...eu vorbesc de cel salbatic...nu stiu nimic despre cel din pozele tale, care e foarte frumos....
:hi:
acum am aflat si eu de ce polenul e negru in stup. :hi:

credeai ca este de la poluare? :D :lol:
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

la inceput era mai cenusiu.am creut ca a mucegait =)) =)) =))
chiar nu stiam.cel rosu de la ce e?

stefan1

Citat din: dodo79 din Iunie 09, 2014, 10:34:40 PM
la inceput era mai cenusiu.am creut ca a mucegait =)) =)) =))
chiar nu stiam.cel rosu de la ce e?
Cel rosu nu-i de la mac, poate de la urzicuta, daca nu vorbesti de cel caramiziu, din vremea asta, care poate fi de amorfa (daca ai in zona ta).
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dodo79

Citat din: stefan1 din Iunie 10, 2014, 02:24:14 AM
Citat din: dodo79 din Iunie 09, 2014, 10:34:40 PM
la inceput era mai cenusiu.am creut ca a mucegait =)) =)) =))
chiar nu stiam.cel rosu de la ce e?
Cel rosu nu-i de la mac, poate de la urzicuta, daca nu vorbesti de cel caramiziu, din vremea asta, care poate fi de amorfa (daca ai in zona ta).
am vazut cateva grauncioare de un rosu aproape rosu ferrary.
cel de urzicuta stiam ca e un portocaliu ca si in poza.

SPYKAL

Prima mea ceara topita. C-am asta a iesit!!! :D :D :P

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din Iunie 12, 2014, 08:00:48 PM
Prima mea ceara topita. C-am asta a iesit!!! :D :D :P

cum ai topit? am si eu cateva rame ... nu am topitor solar!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

asa mi sa topit si mie ceara noua la soare.

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din Iunie 12, 2014, 08:51:52 PM
Citat din: SPYKAL din Iunie 12, 2014, 08:00:48 PM
Prima mea ceara topita. C-am asta a iesit!!! :D :D :P
cum ai topit? am si eu cateva rame ... nu am topitor solar!
Nu iti trebuie topitor solar. Eu am topit-o in bucatarie pe aragaz. La 1l apa dedurizata (de ploaie) 1kg faguri. Intr-un vas emailat amesteci cantitătile (atentie mare la proportii) si le lasi sa fiarba fara a da in clocot (pt a preveni hidroliza), mentecand in amestec din cand in cand. Dupa ce s-a omogenizat compozitia o strecori printr-un tifon (eu l-am pus dublu) intr-un vas tot emailat, dupa care se acopera vasul pt a se raci cat mai incet. Rezidirile ramase nu le arunci pt ca inca mai contin multa ceara pe care o vei folosi la o noua topire.  Singurul inconvenient este ca trebuie sa ai grija sa nu puna doamna ta mana pe coada de matura dupa ce ii umpli toata bucataria cu ceara.... =)) =)) =)) =)) Spor la topit. Stima si respect!!!