Primii nostri stupi din poliuretan

Creat de SPYKAL, Ianuarie 05, 2013, 02:43:34 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

Primăvara în stupina noastră..... :D :D :D

romikele

Foarte frumos... atat stupii cat si ambientul!
:bravo:

stefan1

Citat din: SPYKAL din Aprilie 12, 2014, 03:27:09 PM
I-a priviți-l pe "domnul lup" cum stă la pândă să intre în stup.... :D :D :D. Asta făcea înainte.... :D :D :D

  Nu este lupul albinelor, este o regina de Vespula germanica, o specie raspandita de viespi. Nu stiu sa atace albinele, dar poate hrani puii cu larve de albine scoase din stup sau chiar cu albine moarte. Acum nu cred ca au inca puiet si cred ca doar a fost atrasa de mirosul de nectar din stup, dar nu indraznea sa intre.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

G. Iulian

În perioada asta și eu am găsit multe regine de viespi pe lângă capacele de la stupi. Frunos aliniați stupii vecine, parcă ar fi în armată  :rotfl:
Cât timp avem stupii la salcâm o să amenaz împreună cu prietenii mei vatra, ca să am ce să îi arăt lu' vecinu  :hi:  :hi:  :hi:

NYK74

Spykal iubesti asa mult galbenul,sau asa sa nimerit sa gasesti vopseaua de acea culoare ?
Intr-adevar foarte frumos aliniati stupii ,le-ai dat alinierea pt. poza,nu e asa? :rotfl:
Ai mei sunt pusi la nimereală ,ca vazindui pe ai tai aici,nici numi vine sa postez vreo fotografie.
Se vede ca ai drag de albinute si din acest lucru :hi:

mmacreanu

Citat din: NYK74 din Aprilie 13, 2014, 09:26:48 AM
Spykal iubesti asa mult galbenul,sau asa sa nimerit sa gasesti vopseaua de acea culoare ?
Intr-adevar foarte frumos aliniati stupii ,le-ai dat alinierea pt. poza,nu e asa? :rotfl:
Ai mei sunt pusi la nimereală ,ca vazindui pe ai tai aici,nici numi vine sa postez vreo fotografie.
Se vede ca ai drag de albinute si din acest lucru :hi:

stupii din poliuretan asa sunt ei din fabrica, galbeni
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

NYK74

Stiam ca sunt asa din fabricatie,fiind de poliuretan,glumeam doar.
Oricum e interesant de lucrat si cu acest tip de material,citesc tot tipicul pentru cultură generală ,eu ii am din lemn simai merg pe lemn mai ales ca am rezerve de stupi.
Poliuretanul e usor,o fi foarte bun pentru practicarea pastorului. :hi:

mmacreanu

este foarte bun si pentru vreme de genul celei prezente in romania, diferentele de temperatura dintre noapte si zi aproape ca nu se simt!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

NYK74

Nu m-am uitat atent,ai tai sunt tot din poliuretan ,Mmacreanu ?
Oricum cine a desfăcut afacere la noi in RO nu cred ca a gresit,cu acest tip de material,la proprietăţile care il are,plusgreutate ,...........nu am vazut inca ce preturi are un asemenea stup,in rest pare,bun.

mmacreanu

Citat din: NYK74 din Aprilie 13, 2014, 10:19:06 AM
Nu m-am uitat atent,ai tai sunt tot din poliuretan ,Mmacreanu ?
Oricum cine a desfăcut afacere la noi in RO nu cred ca a gresit,cu acest tip de material,la proprietăţile care il are,plusgreutate ,...........nu am vazut inca ce preturi are un asemenea stup,in rest pare,bun.

Da, folosesc acelasi model de stupi, doar ca i-am vopsit.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

NYK74

Foarte bine,asa am de unde ma informa cu rezultate practice,dacă o fi nevoie vreodată pe viitor,cu mai multe amanunte utile.
Ca eu merg pe ideea ca teoria e bună dar practica si mai bună .

fiug1970

La multi ani!!De ziua numelui!!!Tizule :happy_birthday: :birthday: : sampanie:

dodo79

Citat din: Gheorghevici Iulian din Aprilie 13, 2014, 08:39:44 AM
Frunos aliniați stupii vecine, parcă ar fi în armată  :rotfl:
Stai sa vezi cand intra domnu plt mj in stupina cum dau albinele onoru  =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Citat din: NYK74 din Aprilie 13, 2014, 10:19:06 AM
Nu m-am uitat atent,ai tai sunt tot din poliuretan ,Mmacreanu ?
Oricum cine a desfăcut afacere la noi in RO nu cred ca a gresit,cu acest tip de material,la proprietăţile care il are,plusgreutate ,...........nu am vazut inca ce preturi are un asemenea stup,in rest pare,bun.
aici gasesti preturi  :wink:
http://faroger.ro/uploads/images/stupi/oferta_de_pret.pdf
La multi ani Florine

NYK74

Salve,Dodo 79,preturi nu au exagerate din ce am vazut.
Aici au unii stupari roinite din acest material si se pling ca Iarna având stupii lăsati in locaţii,poieni in pădure,in care uneori lasă rolurile slabute la iernat in roinite,fiind plin de caprioare in această zonă de munte,nu stiu ce le atrage dar rod cutiile,rod roinitele iarna de nu sunt protejate.

dodo79

Citat din: NYK74 din Aprilie 13, 2014, 03:18:13 PM
Salve,Dodo 79,preturi nu au exagerate din ce am vazut.
Aici au unii stupari roinite din acest material si se pling ca Iarna având stupii lăsati in locaţii,poieni in pădure,in care uneori lasă rolurile slabute la iernat in roinite,fiind plin de caprioare in această zonă de munte,nu stiu ce le atrage dar rod cutiile,rod roinitele iarna de nu sunt protejate.
aici doar soarecii am vazut sa roada si acelea au fost depozitate fara albina .dar nu stupii ci doar hranitoarele ca sa isi faca loc ptr cuib.
preturile sunt cam mari ptr puterea noastra de cumparare,dar facand un calcul mi se par mai avantajosi acesti stupi pe termen lung. :hi: