Primii nostri stupi din poliuretan

Creat de SPYKAL, Ianuarie 05, 2013, 02:43:34 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970

N/am invatat niciodata portile la Progresul,fiindca saream gardul pe la calea ferata!! =)) =)) =)) =))

SPYKAL

#211
Printre "transee"!!! Dupa "feeria zapezii " abatuta in zona, astazi am reusit sa ajung la stupina si sa o aranjez asa cum trebuie. Iarna grea, omatul mare, semne bune anul are..... :D :D :P

SPYKAL

...... si dupa.......bucuria sotiei, care mi-a pus..."bila" in par.... :D :D :P :P :P =)) =))

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din Februarie 09, 2014, 08:20:14 PM
...... si dupa.......bucuria sotiei, care mi-a pus..."bila" in par.... :D :D :P :P :P =)) =))

Ce frumos asteapta zilele calde :D ... marti se asteapta zi foarte calda, sigur vor zbura toti :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: SPYKAL din Februarie 09, 2014, 08:20:14 PM
...... si dupa.......bucuria sotiei, care mi-a pus..."bila" in par.... :D :D :P :P :P =)) =))
:bravo: ........sotiei  :)
totusi nu inteleg ce cauta masca aceea acolo.te-a mancat cumva degetelele? =)) =)) =)) =))

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Februarie 09, 2014, 09:25:34 PM
Citat din: SPYKAL din Februarie 09, 2014, 08:20:14 PM
...... si dupa.......bucuria sotiei, care mi-a pus..."bila" in par.... :D :D :P :P :P =)) =))
:bravo: ........sotiei  :)
totusi nu inteleg ce cauta masca aceea acolo.te-a mancat cumva degetelele? =)) =)) =)) =))
Daaaaaaaaa........ rau de tot..... =)) =)) =)) Aiurea o aveam in ....coliba si am gasit-o putin.....mucegaita... :D :D :P :P :P :P

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din Februarie 09, 2014, 08:33:26 PM
Citat din: SPYKAL din Februarie 09, 2014, 08:20:14 PM
...... si dupa.......bucuria sotiei, care mi-a pus..."bila" in par.... :D :D :P :P :P =)) =))

Ce frumos asteapta zilele calde :D ... marti se asteapta zi foarte calda, sigur vor zbura toti :D
Doamne ajuta Marius. Voi fi acolo. Abia astept sa vad un zbor masiv de curatire dupa aceea mai vedem cu turta proteica. :wink:

fiug1970

Bun cojoc de zapada peste ogor!!Sa vezi explozie de viata/n primavara @};- %%- :bzz:

SPYKAL

#218
Citat din: fiug1970 din Februarie 09, 2014, 10:39:14 PM
Bun cojoc de zapada peste ogor!!Sa vezi explozie de viata/n primavara @};- %%- :bzz:
Asa este, ai dreptate. Spun si culturile.....bogda-proste!!!

SPYKAL

In sfarsit a inceput si in zona noastra sa se incalzeasca dar inca bate vantul. De maine incep si temperaturile sa creasca. Sa speram ca va fi bine. Am reusit totusi sa le pun prima serie de turta proteica. In rest albinutele mele au suportat foarte bine aceasta iarna. Prezente toate la apel.  :wink2: :wink2: :yes: De acum ne apucam serios de treaba. Stima si respect!!!

mmacreanu

azi a fost mai bine decat ieri, totusi si luni zburau pe vantul ala ... polen nu prea au de unde sa aduca. Maine pun si eu turta proteica de la dulcofruct.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din Martie 11, 2014, 08:50:45 PM
azi a fost mai bine decat ieri, totusi si luni zburau pe vantul ala ... polen nu prea au de unde sa aduca. Maine pun si eu turta proteica de la dulcofruct.
Eu am facut-o acasa Marius. Simplu. Zahar, miere, polen si protofil. Sunt multumit cum a iesit. De cum le-am administrat-o s-au si luat de ea cu toate ca mai au miere in pungile puse anterior.

Tamu

 :hi: Ma bucur ca ai trecut iarna OK. Ai stupi f. frumosi. Pe la anul sper sa ma pot si eu lauda cu vreo 10 familii, macar.
Am reusit sa trec prima iarna fara pierderi si fara pic de mucegai sau umezeala. E adevarat totusi ca am avut o iarna usoara.
Dar acum sa vedem ce productie vom reusi?!  :)
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

mmacreanu

Citat din: SPYKAL din Martie 11, 2014, 08:55:56 PM
Citat din: mmacreanu din Martie 11, 2014, 08:50:45 PM
azi a fost mai bine decat ieri, totusi si luni zburau pe vantul ala ... polen nu prea au de unde sa aduca. Maine pun si eu turta proteica de la dulcofruct.
Eu am facut-o acasa Marius. Simplu. Zahar, miere, polen si protofil. Sunt multumit cum a iesit. De cum le-am administrat-o s-au si luat de ea cu toate ca mai au miere in pungile puse anterior.

si eu am facut acasa pasta proteica din lapte praf + drojdie + apicomplex + protofil + miere f.s si am administrat acum vreo 3 saptamani cand era mai cald, insa numai laptele praf si drojdia de bere folosita pentru 1 kg de turta depaseau 13 ron fara sa socotesc si restul ingredientelor. am considerat 6,5 ron pt 500gr un pret decent pentru turta iar daca aceasta isi atinge efectul scontat ma declar multumit. As face un test, sa aleg 2 familii pe care sa le hranesc in continuare cu pasta facuta de mine si sa observ evolutia fata de celelalte dar nu prea ma trage inima sa fac teste cand am 17 familii
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: Tamu din Martie 11, 2014, 09:03:01 PM
:hi: Ma bucur ca ai trecut iarna OK. Ai stupi f. frumosi. Pe la anul sper sa ma pot si eu lauda cu vreo 10 familii, macar.
Am reusit sa trec prima iarna fara pierderi si fara pic de mucegai sau umezeala. E adevarat totusi ca am avut o iarna usoara.
Dar acum sa vedem ce productie vom reusi?!  :)
Multumesc Tamu pt aprecieri. Si tie sa iti ajute Domnul sa iti indeplinesti obiectivele propuse anul acesta. Da, intradevar in zona voastra a fost iarna blanda insa la noi in ultima parte, asa cum se vede si in pozele de mai sus, a fost jale,  mai ales atunci pe viscolul acela napraznic cand mi i-a ingropat de tot. Noroc cu fundurile AV pt ca au avut totusi putina aerisire altfel.....nu stiu ce aș fi facut. Stima si respect!!!