Primii nostri stupi din poliuretan

Creat de SPYKAL, Ianuarie 05, 2013, 02:43:34 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970

Pai Dodo,daca il beti pana vin eu,puneti mana repede pe SAPE si când se incalzeste navaliti in vie sa se faca altul pana vin eu :razz: :razz:

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 26, 2014, 09:54:25 AM
Pai Dodo,daca il beti pana vin eu,puneti mana repede pe SAPE si când se incalzeste navaliti in vie sa se faca altul pana vin eu :razz: :razz:
Stai linistit! Este de ajuns pentru toata lumea , numai voi sa veniti!!! :D :P

SPYKAL

Cateva poze!!! Asa arata Braila dupa......potop... :D :P...brrrrrrrrrrr :P Este un ger in momentul asta de crapa pietrele!!! Maine sper sa ajung la stupina. Poate se deblocheaza drumurile.

mmacreanu

munti de zapada ... am fost la cazasu zilnic, azi le-am ascultat pe albine si inca bazaie toate :D ... seara asta se mai anunta mai geroasa, apoi se mai potoleste. La un roi am pus punga cu miere de la impachetare, nu prea se luase de ea inainte de zapada, azi am tras pe urdinis cristale de miere, semn ca s-au bagat la punga :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din Ianuarie 31, 2014, 07:29:19 PM
munti de zapada ... am fost la cazasu zilnic, azi le-am ascultat pe albine si inca bazaie toate :D ... seara asta se mai anunta mai geroasa, apoi se mai potoleste. La un roi am pus punga cu miere de la impachetare, nu prea se luase de ea inainte de zapada, azi am tras pe urdinis cristale de miere, semn ca s-au bagat la punga :D
Sper sa pot ajunge si eu maine la stupina. A fost jale si acolo. Mi-a astupat zapada stupii de tot. Numai capacele se mai vedeau. Am trimis pe cineva sa ii dezapezeasca. Sper sa nu fie probleme pt ca au tot ce le trebuie si nu au stat prea mult timp  inzapeziti. Cand a ajuns respectivul  la stupi a gasit albina iesita afara. Asta nu este bine. Fundul stupului blocat, probabil si urdinisul in mare masura, iar saracutele, din cauza slabei ventilari au crezut ca a venit primavara.... :D :D :P :P. Oricum nu imi fac probleme la tipul de stupi pe care ii am/avem....  :yes: :wink: :wink: Si-au dovedit de fiecare data valoarea si de aceea consider ca isi merita...TOTI BANII!!! Stima si respect!!!

filip

Daca cei care au dezapezit au lovit stupii,atunci albina cazuta pe fundul lazilor,este befectul.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

SPYKAL

Citat din: filip din Ianuarie 31, 2014, 08:00:17 PM
Daca cei care au dezapezit au lovit stupii,atunci albina cazuta pe fundul lazilor,este befectul.
In niciun caz nu s-a intamplat asa pt ca cel care a dezapezit are stupi si stie foarte bine aceste lucruri. Linistea si mancarea de calitate sunt esentiale in acest moment. Eu iernez in stil clopot, iar daca fundul AV a fost acoperit de zapada oare pe unde a fost facuta ventilatia? Tu ce zici am dreptate? Oricum cunosc fenomenul si stiu ce s-a intamplat acolo.

dodo79

Citat din: SPYKAL din Ianuarie 31, 2014, 07:55:43 PM
Citat din: mmacreanu din Ianuarie 31, 2014, 07:29:19 PM
munti de zapada ... am fost la cazasu zilnic, azi le-am ascultat pe albine si inca bazaie toate :D ... seara asta se mai anunta mai geroasa, apoi se mai potoleste. La un roi am pus punga cu miere de la impachetare, nu prea se luase de ea inainte de zapada, azi am tras pe urdinis cristale de miere, semn ca s-au bagat la punga :D
Sper sa pot ajunge si eu maine la stupina. A fost jale si acolo. Mi-a astupat zapada stupii de tot. Numai capacele se mai vedeau. Am trimis pe cineva sa ii dezapezeasca. Sper sa nu fie probleme pt ca au tot ce le trebuie si nu au stat prea mult timp  inzapeziti. Cand a ajuns respectivul  la stupi a gasit albina iesita afara. Asta nu este bine. Fundul stupului blocat, probabil si urdinisul in mare masura, iar saracutele, din cauza slabei ventilari au crezut ca a venit primavara.... :D :D :P :P. Oricum nu imi fac probleme la tipul de stupi pe care ii am/avem....  :yes: :wink: :wink: Si-au dovedit de fiecare data valoarea si de aceea consider ca isi merita...TOTI BANII!!! Stima si respect!!!
sper sa fie totul in regula

fiug1970

bree tizule,dar de unde sant pozele,ca parca is in cartier la mine!!

dodo79


fiug1970

acum fo 30/40 de ani zice/se ca da...

dodo79

acum 30-40 de ani nu se tragea atatea chipuri si nu era intarnet

fiug1970

Da,dar au ramas(INCA)marturiile prin grai viu si cred ca/s mai plauzibile decat netul,unde te poti ascunde in spatele tastelor fara nicio gara....

dodo79

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 31, 2014, 10:27:47 PM
Da,dar au ramas(INCA)marturiile prin grai viu si cred ca/s mai plauzibile decat netul,unde te poti ascunde in spatele tastelor fara nicio gara....
:bravo:

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 31, 2014, 09:58:30 PM
bree tizule,dar de unde sant pozele,ca parca is in cartier la mine!!
In Progresu, la poarta 1 sunt facute.