Primii nostri stupi din poliuretan

Creat de SPYKAL, Ianuarie 05, 2013, 02:43:34 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

Citat din: mmacreanu din Ianuarie 25, 2014, 01:51:56 PM
desenele de pe fata stupilor sunt autocolante? stau bine acolo, fiind vorba despre poliuretan nu mai trebuie gard de protectie contra vantului :)
cabana de de o lasi in picioare, nu o dezmembreasa vantul?
"Autocolantele" acelea sunt conceptie proprie si sunt facute (dupa cum se vede) cu diferite culori. Coliba sper sa ramana la locul ei pana in primavara cand o voi "demola" si voi face o cabana apicola asa cum trebuie. Ce treaba are vantul cu stupii din poliuretan? :P :D :D :P :P

SPYKAL

Citat din: bismark din Ianuarie 25, 2014, 02:19:23 PM
   Nu-i chiar asa ca nu au probleme cu vintul ca eu am patit-o o data la un viscol puternic am gasit rasturnati si de atunci gata pun placile de azbest si le tine si de cald si vorba tiganului,, fie gerul cit de mare numai vintul sa nu bata. Cu respect
Nu au nicio problema in privinta vantului. Nu ii poate rasturna. Chiar astazi cand am fost la stupina am incercat sa ridic un stup de pe soclu si sunt atat de lipiti/inghetati incat zici ca sunt sudati nu alta!  In plus acolo unde am amplasata stupina este adapost. :D :P Stima si respect!!!

G. Iulian

Mare este grădina ta vecine  :) , să nu se supere nea Gică că și el are grădina frumoasă, dar încap două de ale lui în gradina ta. Vorbește unul care își dorește mult să intre în posesia unei asemenea grădini, sper să rezolv în următorii ani acest lucru.  :hi:  :hi:  :hi:

G. Iulian

În ce localitate îi ai? Răspunsul dă-l pe privat  :D .

dodo79

Citat din: SPYKAL din Ianuarie 25, 2014, 01:08:07 PM
Citat din: fiug1970 din Ianuarie 25, 2014, 09:34:37 AM
Nu/ti fa griji,tizule!Dai un MAY DAY! si venim sa te scoatem din nameti!!Doar sa ai ceva la butoi,ca de atata drum,om avea ceva sete =)) =)) =))
Eu vin cu scortisoara,ca/i mai usoara!! :rotfl: :rotfl:
Tizule eu pregatesc vinul. Cand vii sa-l cinstim?
pana sa bea el vin de acolo ,moare de sete omu.duce scortisoara degeaba.poate merge la curatat :D

SPYKAL

Pai atunci....hai tu incoace. Tot esti mai aproape decat el! :D :P

G. Iulian

Vecine uite aici ceva ce te poate inspira pentru cabana apicolă:

How to build a saltbox shed

Pe canalul lor mai gasești și altele.

SPYKAL

Multumesc vecine. Interesant. Ceva in genul asta ma gandesc si eu sa fac numai ca vreau si un iluminator in acoperis.

fiug1970

la vânt puternic rastoarna si un vagon,adevarat ca ii ai un pic cam inaltuti,dar daca ai perdea de adapost sau pomi,forta vantului trece pe deasupra.Cat despre vin......timpul innobileaza vinul.Tu ai grija sa nu se faca otet.....ca daca vin... il bem nu/l iertam!!!

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 25, 2014, 05:39:04 PM
la vânt puternic rastoarna si un vagon,adevarat ca ii ai un pic cam inaltuti,dar daca ai perdea de adapost sau pomi,forta vantului trece pe deasupra.Cat despre vin......timpul innobileaza vinul.Tu ai grija sa nu se faca otet.....ca daca vin... il bem nu/l iertam!!!
Nu ii rastoarna pt  ca sunt la adapost acolo unde ii am amplasati. In spate la vecinu am un rand de salcam destul de des si inalt (aprox 7-8m), iar pe partea de nord am un gard inalt de 2m. In privinta vinului invitatia ramane valabila.

fiug1970

Vezi sa nu pui butoiul drept paravan!!!Ca il impinge vantul si il duce in loc sa/l aduca :rotfl: :rotfl:

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 25, 2014, 05:52:46 PM
Vezi sa nu pui butoiul drept paravan!!!Ca il impinge vantul si il duce in loc sa/l aduca :rotfl: :rotfl:
N-ai grija! Ala este si mai bine ancorat decat...cortul ala din curte. :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: =)) =)) =))

dodo79

Citat din: SPYKAL din Ianuarie 25, 2014, 04:55:46 PM
Pai atunci....hai tu incoace. Tot esti mai aproape decat el! :D :P
Citat din: fiug1970 din Ianuarie 25, 2014, 05:39:04 PM
Cat despre vin......timpul innobileaza vinul.Tu ai grija sa nu se faca otet.....ca daca vin... il bem nu/l iertam!!!
daca accept eu invitatia nu stiu ce mai ramane ptr tine.poate recolta de la anu tinand cont ca in martie se anunta si ospatz  :)
sanatate

dodo79

Citat din: fiug1970 din Ianuarie 25, 2014, 05:39:04 PM
la vânt puternic rastoarna si un vagon,adevarat ca ii ai un pic cam inaltuti,dar daca ai perdea de adapost sau pomi,forta vantului trece pe deasupra.
am prins si eu anul trecut un vant puternic.am avut o roinita de poliuretan cu 4 rame in ea.nici macar nu a clintit-o.daramite un stup.

mmacreanu

Citat din: stefanescu din Ianuarie 07, 2013, 08:30:45 AM
Vad ca preturile is actuale. Din greseala nu ai Marius si o poza cu colectorul de polen?

Au 2 tipuri de colector pt polen:
- unul care se pune intre soclu si corp si are o placa activa destul de mare pe unde intra albinele
- si un soclu cu colectorul inclus (o singura piesa)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.