Primii nostri stupi din poliuretan

Creat de SPYKAL, Ianuarie 05, 2013, 02:43:34 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

Imi iau si eu nr de ordine la seminte de vinete albe.
sanatate

SPYKAL

#151
Citat din: dodo79 din Decembrie 06, 2013, 09:33:56 PM
Imi iau si eu nr de ordine la seminte de vinete albe.
sanatate
Cu tine am o alta treaba prietene Stima si respect !!!  :D :D :D.

fiug1970

SEARA BUNA!o intrebare ref.la stupi:se poate razui propolisul sau deteriorezi suprafata stupilor?

stefanescu

Propolisul se razuieste usor cu o dalta apicola. Daca nu esti atent poti sa strici suprafata interioara a stupului si a podisorului. Eu nu am patit acest lucru. Propolisul se razuie mai usor si de cat la stupii din lemn.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

PARINTELE

Citat din: SPYKAL din Decembrie 04, 2013, 09:06:13 PM
Din acea gigantica sfecla (un sfert din ea, restul am impartit-o prietenilor), sotia mea a facut o minunata salata in care a folosit:

-1 si 1/2 kg sfecla rosie rasa pe razatoarea mare
-6 mere rosii sau albe dulci rase
-1/2 kg capsuni taiate nu prea marunt
-o jumatate telina mai potrivita, rasa pe razatoarea mare
-miezul de la vreo 10-15 nuci
-2-3 morcovi potriviti
-3-4 linguri miere de albine (salcam)
-o lamaie sau o portocala (dupa gust). taiate cubulete mici
Toate acestea puse intr-un bol mare, amestecate bine si puse la rece (macerare) pt 24 ore. Pofta buna!!!
P.S. Salata este sanatate curata.
O RETETA FAINA, MULTUMIM MULT SPYKAL

PARINTELE

SI ACEASTA RETETA  TREBUIE SALVATA SI FACUTA LA ANU.
MULTUMESC fiug1970

Citat din: fiug1970 din Decembrie 02, 2013, 11:09:28 PM
Pune-o la conservat.Daca e asa mare e pacat s-o arunci.Puneam la muraturi dar e mult prea mare.Cu cateva felii se inroseste un butoi de o suta.(cui ii place zeama de muraturi rosie)
4 radacini de sfecla rosie, potrivite ca marime
2 radacini de hrean
sare si piper
1 lingura otet
1 lingura ulei


Sfecla se coace in cuptor, la foc mediu, pentru cca 1 ora, pana se inmoaie putin.

Se poate si fierbe, dar isi va pierde din culoare si chiar din gust, parerea mea! 

Se lasa sa se raceasca, apoi se curata si se da pe razatoare.

Mie imi place data pe razatoarea cu ochiuri mici, dar se poate da si pe cea cu ochiuri mari sau se poate felia.

Hreanul se curata, se da pe razatoarea cu ochiuri mici si se pune peste sfecla.

Cantitatea de hrean poate varia in functie de preferinta fiecaruia. Se poate pune mai mult sau mai putin.

Se sareaza si pipereaza dupa gust, se adauga uleiul amestecat cu otet si se omogenizeaza.

SPYKAL

Cu multa placere oricand D-le Ion. Sarbatori fericite alaturi de cei dragi. Stima si respect!!!

fiug1970

Citat din: PARINTELE din Decembrie 10, 2013, 06:56:42 PM
SI ACEASTA RETETA  TREBUIE SALVATA SI FACUTA LA ANU.
MULTUMESC fiug1970

Citat din: fiug1970 din Decembrie 02, 2013, 11:09:28 PM
Pune-o la conservat.Daca e asa mare e pacat s-o arunci.Puneam la muraturi dar e mult prea mare.Cu cateva felii se inroseste un butoi de o suta.(cui ii place zeama de muraturi rosie)
4 radacini de sfecla rosie, potrivite ca marime
2 radacini de hrean
sare si piper
1 lingura otet
1 lingura ulei


Sfecla se coace in cuptor, la foc mediu, pentru cca 1 ora, pana se inmoaie putin.

Se poate si fierbe, dar isi va pierde din culoare si chiar din gust, parerea mea! 

Se lasa sa se raceasca, apoi se curata si se da pe razatoare.

Mie imi place data pe razatoarea cu ochiuri mici, dar se poate da si pe cea cu ochiuri mari sau se poate felia.

Hreanul se curata, se da pe razatoarea cu ochiuri mici si se pune peste sfecla.

Cantitatea de hrean poate varia in functie de preferinta fiecaruia. Se poate pune mai mult sau mai putin.

Se sareaza si pipereaza dupa gust, se adauga uleiul amestecat cu otet si se omogenizeaza.
nu trebuie sa astepti un an.se gaseste sfecla rosie si hrean pe piata in ro.aici nici nu stiu spaniolii cum arata hreanul!!!!daca/ar sti ca/i un medicament minune...

SPYKAL

Am notat si reteta ta tizule.Astept rezultatul care nu are cum sa fie altul decat....bunnn bunnnnnnnn  :yes: :yes:  :thanks: Astept si altele daca mai ai. Stima si respect!!!

dodo79

#159
Citat din: fiug1970 din Decembrie 10, 2013, 09:47:18 PM
Citat din: PARINTELE din Decembrie 10, 2013, 06:56:42 PM
SI ACEASTA RETETA  TREBUIE SALVATA SI FACUTA LA ANU.
MULTUMESC fiug1970

Citat din: fiug1970 din Decembrie 02, 2013, 11:09:28 PM
Pune-o la conservat.Daca e asa mare e pacat s-o arunci.Puneam la muraturi dar e mult prea mare.Cu cateva felii se inroseste un butoi de o suta.(cui ii place zeama de muraturi rosie)
4 radacini de sfecla rosie, potrivite ca marime
2 radacini de hrean
sare si piper
1 lingura otet
1 lingura ulei


Sfecla se coace in cuptor, la foc mediu, pentru cca 1 ora, pana se inmoaie putin.

Se poate si fierbe, dar isi va pierde din culoare si chiar din gust, parerea mea! 

Se lasa sa se raceasca, apoi se curata si se da pe razatoare.

Mie imi place data pe razatoarea cu ochiuri mici, dar se poate da si pe cea cu ochiuri mari sau se poate felia.

Hreanul se curata, se da pe razatoarea cu ochiuri mici si se pune peste sfecla.

Cantitatea de hrean poate varia in functie de preferinta fiecaruia. Se poate pune mai mult sau mai putin.

Se sareaza si pipereaza dupa gust, se adauga uleiul amestecat cu otet si se omogenizeaza.
nu trebuie sa astepti un an.se gaseste sfecla rosie si hrean pe piata in ro.aici nici nu stiu spaniolii cum arata hreanul!!!!daca/ar sti ca/i un medicament minune...
referitor la hrean,pot sa spun ca pe langa Madrid (Spania) sa plantat hrea dar nu a iesit nimik.se pare ca si solul are ceva de spus.intradevar ,spaniolii nu stiu de hrean. sanatate

fiug1970

hreanul este una din radacinoasele cu cele mai multe elemente curative.e considerat /medicament/minune.ras pe razatoarea mica si conservat cu ulei de masline,otet,sare si putin zahar,lasat la macerat 2 saptamani si luat in fiecare dimineata o lingurita pe somacul gol,face minuni.nu degeaba este conservantul muraturilor.pt.cine e ordonat si poate mentine cura.....
am adus hrean din tara si l/am plantat la parcela sefului....dar slabe sperante.e pamant blestemat...

dodo79

din pamantul spaniol nu iese decat caramida :)).sanatate

pistol28

Citat din: fiug1970 din Decembrie 10, 2013, 11:49:02 PM
................................................................................
am adus hrean din tara si l/am plantat la parcela sefului....dar slabe sperante.e pamant blestemat...

Hreanul este una dintre plantele legumicole foarte putin pretentioase fata de conditiile de mediu, fiind foarte rezistent la temperaturi scazute (-20°C; -30°C).
Nu este pretentios fata de umiditate, dar in caz de seceta, productia de radacini scade si gustul devine mai picant. De asemenea, hreanul nu este pretentios fata de lumina, crescand foarte bine si in terenurile umbroase.
Excesul de umiditate in sol provoaca putrezirea radacinilor, de aceea nu trebuie cultivat pe terenurile cu apa freatica aproape de suprafata solului.
Radacinile de hrean de buna calitate se obtin pe solurile bogate in elemente minerale, humus si fertilizate cu gunoi de grajd.
Pe solurile cu textura mijlocie, argilo-nisipoase, se obtin radacini de hrean de buna calitate, iar pe solurile prea usoare sau nisipoase, radacinile se lignifica si sunt de calitate inferioara, ramificandu-se puternic, iar pe cele grele se recolteaza anevoios.
Hreanul este o planta perena (6-8 ani), cu un sistem radicular foarte dezvoltat si pentru aceasta se impune inca de la infiintarea culturii sa se execute o afanare adanca a terenului, unde este posibil chiar desfundarea la 50-60 cm adancime, cu incorporarea a 40-50 t/ha gunoi de grajd.
http://www.fermierul.ro/modules.php?name=News&file=article&sid=266
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

PARINTELE

Citat din: SPYKAL din Decembrie 10, 2013, 09:49:12 PM
Am notat si reteta ta tizule.Astept rezultatul care nu are cum sa fie altul decat....bunnn bunnnnnnnn  :yes: :yes:  :thanks: Astept si altele daca mai ai. Stima si respect!!!

SPYKAL

Sa inteleg ca ai incercat si tu reteta lui Florin?