Primii nostri stupi din poliuretan

Creat de SPYKAL, Ianuarie 05, 2013, 02:43:34 PM

« precedentul - următorul »

sandupop

In loc de lonjeroanele din lemn de pot pune si profile metalice... :hi:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

fiug1970


SPYKAL

Citat din: sandupop din Noiembrie 24, 2013, 04:26:26 PM
Citat din: SPYKAL din Noiembrie 24, 2013, 03:58:51 PM

DRUM CRUCIAL

În memoria  fratelui meu

Impresionante versuri...... am ramas fara cuvinte  =D> =D> =D> =D> =D>..... Dumnezeu sa-l odihneasca in pace....
Multumesc Sandule pt aprecieri. Stima si respect!!!

SPYKAL

Multumesc Sandule pt ajutor. Asa este. Si eu folosesc lonjeroane de 8cmx8cm dar la lungime de 2,5 m si dupa cum bine se vede  pe topic, intra 4 stupi lejer pe ei. Stima si respect!!!

SPYKAL

Citat din: sandupop din Noiembrie 24, 2013, 06:47:13 PM
In loc de lonjeroanele din lemn de pot pune si profile metalice... :hi:
Am uitat sa specific ceva. Suportii din poze sunt folositi de regula in pastoral. Sunt foarte usori.Se folosesc lonjeroane 3cmx7cm,  lungime 2m, iar dupa cum se vede si in poze au acele "urechi" putand fi manevrati (daca este cazul) si cu macaraua. DE acord cu tine Sandule ca se pot folosi si profile metalice dar devin foate grei, iar noi tocmai asta incercam sa eliminam. Greutatea. Mai exista si o varianta de stationar.Cea pe care o folosesc eu si se vede in poze.  Stima si respect!!!

SPYKAL

Am avut marea surpriza de  a recolta o sfecla rosie care depaseste 5 kg. Cantarul este martor. Nu stiu de unde a aparut atat de mare. Atasez poze. :hi: :hi: :hi:

romikele

Citat din: SPYKAL din Decembrie 01, 2013, 06:48:56 PM
Am avut marea surpriza de  a recolta o sfecla rosie care depaseste 5 kg. ...

Asta inseamna ca AI SFECLIT-O ! =))

dodo79

Citat din: romikele din Decembrie 01, 2013, 07:23:04 PM
Citat din: SPYKAL din Decembrie 01, 2013, 06:48:56 PM
Am avut marea surpriza de  a recolta o sfecla rosie care depaseste 5 kg. ...

Asta inseamna ca AI SFECLIT-O ! =))
buna asta  =)) =)) =)) =))

fiug1970

Cred ca au fost cateva seminte unite din anumite motive si au crescut impreuna(siameze).Sau trecutul ne urmareste ca o umbra(cernobil!!).Sau modificarea genetica bat-o vina!

fiug1970


SPYKAL


SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Decembrie 01, 2013, 08:05:59 PM
Cred ca au fost cateva seminte unite din anumite motive si au crescut impreuna(siameze).Sau trecutul ne urmareste ca o umbra(cernobil!!).Sau modificarea genetica bat-o vina!
Da Florine. Ai dreptate. Si eu cred la fel ca au fost mai multe seminte la un loc si au crescut impreuna. Se si vede de altfel si in poze. Dar m-a impresionat marimea ei. Am sa caut un cantar mai mare, sa vad de curiozitate cate kg are exact. Asta pe care il am este de bucatarie si nu duce decat 5 kg, dupa cum se poate vedea. Stima si respect!!!

fiug1970

Pune-o la conservat.Daca e asa mare e pacat s-o arunci.Puneam la muraturi dar e mult prea mare.Cu cateva felii se inroseste un butoi de o suta.(cui ii place zeama de muraturi rosie)
4 radacini de sfecla rosie, potrivite ca marime
2 radacini de hrean
sare si piper
1 lingura otet
1 lingura ulei


Sfecla se coace in cuptor, la foc mediu, pentru cca 1 ora, pana se inmoaie putin.

Se poate si fierbe, dar isi va pierde din culoare si chiar din gust, parerea mea! 

Se lasa sa se raceasca, apoi se curata si se da pe razatoare.

Mie imi place data pe razatoarea cu ochiuri mici, dar se poate da si pe cea cu ochiuri mari sau se poate felia.

Hreanul se curata, se da pe razatoarea cu ochiuri mici si se pune peste sfecla.

Cantitatea de hrean poate varia in functie de preferinta fiecaruia. Se poate pune mai mult sau mai putin.

Se sareaza si pipereaza dupa gust, se adauga uleiul amestecat cu otet si se omogenizeaza.

SPYKAL

Din acea gigantica sfecla (un sfert din ea, restul am impartit-o prietenilor), sotia mea a facut o minunata salata in care a folosit:

-1 si 1/2 kg sfecla rosie rasa pe razatoarea mare
-6 mere rosii sau albe dulci rase
-1/2 kg capsuni taiate nu prea marunt
-o jumatate telina mai potrivita, rasa pe razatoarea mare
-miezul de la vreo 10-15 nuci
-2-3 morcovi potriviti
-3-4 linguri miere de albine (salcam)
-o lamaie sau o portocala (dupa gust). taiate cubulete mici
Toate acestea puse intr-un bol mare, amestecate bine si puse la rece (macerare) pt 24 ore. Pofta buna!!!
P.S. Salata este sanatate curata.

SPYKAL

Citat din: bismark din Noiembrie 24, 2013, 03:55:19 PM
    Vecine, vad ca totul este pus la punct asa ca, sa vie iarna.D-l, Ioanardelean este unul din primii cu care am convorbit,este un om de nota 10 asa ca tot respectul.Vad ca ai pregatit ogorul de toamna in gradina.Mai semeni albituri,vinete si anul asta?Daca tot vrei sa faci o pirtie pina la mine cu Iulian ada citeva seminte,platesc bine.Cu respect
Cu siguranta imi doresc sa ajung la dva in aceasta iarna si.....binenteles ca nu am sa vin cu mana ...goala. Am oprit destule seminte pt anul care vine. Va vpoi aduce si dvs. Amanunte vb pe MP.Eu unul m-am indragostit de acest soi de vinete. Sunt foarte bune si gustoase. Stima si respect!!!