Primii nostri stupi din poliuretan

Creat de SPYKAL, Ianuarie 05, 2013, 02:43:34 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

#120
Scurgerea nemiloasa a timpului muşcă din sufletu-mi zi de zi la fel cum vulturul sfâşie carnea prăzii sale. A trecut un an şi jumătate decând lacrimile sufletului meu nu mai contenesc să curgă iar inima nu încetează sa strige continuu...FRATE!!!

DRUM CRUCIAL

În memoria  fratelui meu

Nu vreau să plec acum din lumea voastră
Făr' a-mplini, ce am de împlinit
De umbrele tăcute ce m-așteptă
Eu nu am teamă, sunt chiar mulțumit.

Plec într-o lume nouă, fără nume
Departe de voi toți, spre infinit
Nici eu nu știu nicicum ceva a spune
Destinul care mi-a fost hărăzit.

Caleașca-n negru ce așteaptă-n poartă
De-atâția ani suflarea să mi-o ia
Este de fapt doar calea-n lumea dreaptă
Și cartea ce se-nchide-n urma mea.

Știu că m-așteaptă-n timp o cale lungă
Dar voi cei dragi să nu îmi lăcrimați
Să îmi purtați în suflet doar o urmă
A ceea ce mi-ați fost părinți, soție,  frați.   

Adio dragii mei, vă las cu bine
Mi-e inima prea strânsă-nduretată
Nu am puterea să vă iau cu mine,
Dar tot am să vă chem acolo, altădată!

Iar tu copile ce mi-ai fost icoană
De am greșit cândva, să nu mă cerți
În astă clipă sfântă și de taină
Când plec de-aici, te rog ca să mă ierți.

                                         Florin-Cezar CĂLIN-Brăila
DUMNEZEU SĂ ÎŢI VEGHEZE CALEA...FRATE IUBIT!!!
                                           
                                                 
                                               

fiug1970

Daca-ar fi in alt context si s-ar referi la altceva...asi spune FRUMOS!!,dar cand se refera la moarte si la moartea unui frate,la moartea sangelui....cerneala-i din lacrimi si pana zgarie strofe de gheata pe sufletul celor ce-s martori impotenti la tragedie!
D-zeu sa-l odihneasca!!

SPYKAL

#122
Citat din: fiug1970 din Noiembrie 24, 2013, 04:12:46 PM
Daca-ar fi in alt context si s-ar referi la altceva...asi spune FRUMOS!!,dar cand se refera la moarte si la moartea unui frate,la moartea sangelui....cerneala-i din lacrimi si pana zgarie strofe de gheata pe sufletul celor ce-s martori impotenti la tragedie!
D-zeu sa-l odihneasca!!
Multumesc Florine pt cuvintele frumoase.  Totusi "multumirea" mea este ca il stiu intr-o lume mai buna. El nu a murit pt mine ci doar este plecat departe. Uneori cuvintele sunt goale.Stima si respect!!!

fiug1970

El se odihneste pentru voi.Voi trebuie sa traiti pentru el!

sandupop

Citat din: SPYKAL din Noiembrie 24, 2013, 03:58:51 PM

DRUM CRUCIAL

În memoria  fratelui meu

Impresionante versuri...... am ramas fara cuvinte  =D> =D> =D> =D> =D>..... Dumnezeu sa-l odihneasca in pace....
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Noiembrie 24, 2013, 04:21:19 PM
El se odihneste pentru voi.Voi trebuie sa traiti pentru el!
Asta fac cand nu mai este langa mine. Traiesc pentru el. Este greu.....amintirile nu imi dau pace si nu cred ca va fi altfel vreodata.

fiug1970

Amintirile sant cele ce ne obliga sa ne trezim in fiecare dimineata,bune sau rele.Trecerea timpului vindeca aproape toate ranile,uitarea insa se incapataneaza sa lase timpul sa treaca si vindecarea este uneori imposibil de obtinut nici dupa un timp indelungat.Insa omul este inzestrat sa treaca peste...

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Noiembrie 24, 2013, 04:34:47 PM
Amintirile sant cele ce ne obliga sa ne trezim in fiecare dimineata,bune sau rele.Trecerea timpului vindeca aproape toate ranile,uitarea insa se incapataneaza sa lase timpul sa treaca si vindecarea este uneori imposibil de obtinut nici dupa un timp indelungat.Insa omul este inzestrat sa treaca peste...
Putere am avut si am sa merg mai departe, insa sa uit...NU!!! Niciodata!

fiug1970

am vazut suportii de stupi.sant reglabili?adica daca terenul e inclinat...de greutate nu intra in pamant picioarele?

SPYKAL

Citat din: fiug1970 din Noiembrie 24, 2013, 05:46:04 PM
am vazut suportii de stupi.sant reglabili?adica daca terenul e inclinat...de greutate nu intra in pamant picioarele?
Da. Sunt reglabili atat pe orizonlata cat si pe verticala. Sub talpici eu am pus tigle de acoperis. Florine, am o intrebare. Numele Victor Gheorghisor iti spune ceva? Stima si respect.

SPYKAL

#130
Atasez si aici pt cine este interesat de suportii reglabili pentru stupi. Suportii sunt marca crombra (Marius Cruceanu)
P.S. A nu se intelege ca fac reclama, dar am postat la rugamintea unui coleg de forum.  Stima si respect!!!

fiug1970

acum am inteles mai bine foto.credeam ca partea cu dopuri negre sta pe pamant!!asa cum sant in poza suporta doar o laterala de stup si mai vin doi suporti in partea din fata dupa ce se aseaza stupul.mai simplu spus:pentru doi stupi sant necesari sase suporti,nu?

fiug1970

nu,nu-mi spune nimic numele de victor ghiorghisor.dc.?

sandupop

#133
Citat din: fiug1970 din Noiembrie 24, 2013, 06:27:33 PM
acum am inteles mai bine foto.credeam ca partea cu dopuri negre sta pe pamant!!asa cum sant in poza suporta doar o laterala de stup si mai vin doi suporti in partea din fata dupa ce se aseaza stupul.mai simplu spus:pentru doi stupi sant necesari sase suporti,nu?
Imi permit sa raspund eu, scuze SPYKAL ... :roll: :roll: La acest tip de suport se fixeaza doua lonjeroane de lemn, de regula de 3 m, pe care se pot pune lejer 5 stupi . Eu folosesc lonjeroane de 8 cm x 8 cm.
Citat din: fiug1970 din Noiembrie 24, 2013, 06:27:33 PM
mai simplu spus:pentru doi stupi sant necesari sase suporti,nu?
Se folosesc doar 2 suporti (cei din poze + doua lonjeroane de brad de 3 m x 8 cm x 8 cm ) la 5 stupi.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

fiug1970

Aaaaaaaaa.pai profilele de lemn nus!!!! in poza :uimit: :uimit:credeam ca acele corniere sustin direct stupii!!!!!!!!