Primii nostri stupi din poliuretan

Creat de SPYKAL, Ianuarie 05, 2013, 02:43:34 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

D-le Bucovineanu, viv a vis de condensul in acest model de stupi va rog sa priviti pozele care le am postate pe pagina 2 a acestui topic si sa va dati cu parerea. Sunt poze din stupi facute anul acesta in luna februarie. Stima si respect!!!

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Octombrie 22, 2013, 09:29:24 PM
revin cu scuzele de rigoare ptr Spykal.....
Dodo, nu ai pentru ce sa iti ceri scuze. Stima si respect!!!

SPYKAL

#92
Citat din: bucovineanu din Octombrie 22, 2013, 09:16:16 PM
Cu ceva timp in urma un coleg de forum care are asemenea stupi a prezentat o poza in care sub folie se vedeau foarte multe picaturi de apa.
Perfect adevarat. Dar picaturile sunt dupa diafragma. Cu ce deranjeaza familia? Stima si respect!!!

stefanescu

De ce sa tin folie pe stup? Stupul cand il cumperi are in dotare si acea folie? Stupul trebuie utilizat si fara folie. Eu nu vreau sa iernez in sistem clopot. Aveti ceva in potriva? Ati masurat sa vedeti ce dimensiuni au acele fante? Daca nu va spun eu. Au peste 4mm. M-am inervat si am facut un desen in AUTOCAD. Nici o albina sau viespie nu pune frana ca sa intre.
Va rog sa va mai ganditi. Eu am fo doi stupi din poliuretan si stiu ce spun. Eu am facut niste modificari la podisor si pot sa il folosesc si fara folie.
Am avut o discutie cu cei care produc acesti stupi. Au recunoscut in cele din urma ca fantele din capac is prea mari. Trebuiau sa fi e de max. 2mm. E greu de modificat o matrita.
Si apropo de condens. Pe toata perioade de iarna mai merge cu folie dar cand incepe matca sa ponteze trebuie sa inchizi subarul. Ce faci atunci cu condensul exagerat? Atentie si la mine si la domnul Bucovineanu primavara vine cu cel putin 2-3 saptamani mai tarziu ca la tine. Conteaza mult.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

SPYKAL

#94
Citat din: stefanescu din Octombrie 23, 2013, 06:49:56 AM
De ce sa tin folie pe stup? Stupul cand il cumperi are in dotare si acea folie? Stupul trebuie utilizat si fara folie. Eu nu vreau sa iernez in sistem clopot. Aveti ceva in potriva? Ati masurat sa vedeti ce dimensiuni au acele fante? Daca nu va spun eu. Au peste 4mm. M-am inervat si am facut un desen in AUTOCAD. Nici o albina sau viespie nu pune frana ca sa intre.
Va rog sa va mai ganditi. Eu am fo doi stupi din poliuretan si stiu ce spun. Eu am facut niste modificari la podisor si pot sa il folosesc si fara folie.
Am avut o discutie cu cei care produc acesti stupi. Au recunoscut in cele din urma ca fantele din capac is prea mari. Trebuiau sa fi e de max. 2mm. E greu de modificat o matrita.
Aveti perfecta dreptate stimate domn. Fiecare are dreptul sa aleaga in ce sistem vrea sa ierneze. Asa cum am scris si mai sus, stiu ca acele fante sunt o greseala de proiectare iar folia (din pct meu de vedere) o folosesc tocmai pentru a inlatura acest impediment, iar la mine chiar functioneaza. In privinta condensului, daca veti avea amabilitatea sa vizionati cateva poze (facute in luna februarie a acestui an) postate de mine la pagina 2 a acestui topic veti constata ca nu exista condens dupa diafragma, iar in zona mea luna februarie este destul de geroasa, temperaturile scazand foarte mult. Atunci folosesc sibarul  si obturez fundul stupului maxim 1/3.
Citat din: stefanescu din Octombrie 23, 2013, 06:49:56 AM
Si apropo de condens. Pe toata perioade de iarna mai merge cu folie dar cand incepe matca sa ponteze trebuie sa inchizi subarul. Ce faci atunci cu condensul exagerat? Atentie si la mine si la domnul Bucovineanu primavara vine cu cel putin 2-3 saptamani mai tarziu ca la tine. Conteaza mult.
Asa cum am scris putin mai sus, in momentul in care matca incepe sa depuna ponta, prima operatie care o execut este restrangerea cuibului si introducerea sibarului dar nu mai mult de 1/3. Va rog sa ma credeti ca nu am avut probleme cu condensul Acum, asa cum ati specificat si dvs depinde si de zona.

P.S. Tot ce am postat mai sus in privinta pregatirii stupilor pentru iernare sunt operatiuni care se executa in zona mea. Nu sunt singurul care are acest model de stup in zona, iar aceste masuri au fost luate in urma discutiilor purtate cu colegi mult mai experimentati decat mine in privinta iernarii in stupii de poliuretan. Ma repet! Nu impun nimanui nimic, eu doar am prezentat operatiunile pe care le execut. Stima si respect!!!

G. Iulian

Mulțumesc pentru aprecieri, eu mi-aș dori stupi de poliuretan ca ai tăi dar momentan sunt cam scumpi pentru mine, adică la ce vreau eu să fac. Eu înainte de salcâm pun la doi stupi cat de 1/1, după salcâm din aceștia mai las doar 5 rame cu puiet și hrană și matca - iar restul de 15 rame x 2 stupi + câte două rame cu puiet de la ceilalți fac roiuri pe 3 și 4 rame și le bag în stupi de 10 rame 5+5 sau 12R 6+6. Așa am făcut anul acesta și a fost ok, dar nu seamănă un an cu altul.
Așa că eu cumpăr doar corpuri de 1/1 în prima fază ( 10 corpuri x 34 Ron =340 Ron ), fundurile AV, podișoarele și capacele le fac eu. Mă ajunge cam 55 Ron pe stup.

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici Iulian din Octombrie 23, 2013, 09:29:01 AM
Mulțumesc pentru aprecieri, eu mi-aș dori stupi de poliuretan ca ai tăi dar momentan sunt cam scumpi pentru mine, adică la ce vreau eu să fac. Eu înainte de salcâm pun la doi stupi cat de 1/1, după salcâm din aceștia mai las doar 5 rame cu puiet și hrană și matca - iar restul de 15 rame x 2 stupi + câte două rame cu puiet de la ceilalți fac roiuri pe 3 și 4 rame și le bag în stupi de 10 rame 5+5 sau 12R 6+6. Așa am făcut anul acesta și a fost ok, dar nu seamănă un an cu altul.
Asa am procedat si eu anul acesta, numai ca dupa salcam i-am dizivat. Aveam 3 in primavara si uite ce a iesti pana la urma. Eu zic ca pt primul meu an este destul de bine. Am mai facut doi roi dupa floarea soarelui si inca 3 (in poze se vede ca sunt separat asezati) daca nu ma insel pe 31.07. Acum sunt pe 5 rame si au albina suficienta pt iernare. Inca mai au puiet. Nu mult dar au.
Citat din: Gheorghevici Iulian din Octombrie 23, 2013, 09:29:01 AM
Așa că eu cumpăr doar corpuri de 1/1 în prima fază ( 10 corpuri x 34 Ron =340 Ron ), fundurile AV, podișoarele și capacele le fac eu. Mă ajunge cam 55 Ron pe stup.
Buna ideea. Scutesti niste bani. Vezi ca preturile sunt fara TVA si in plus mai trebuie sa iei in calcul si transportul pe care tot tu il platesti. Stima si respect!!!

G. Iulian

Știu ca trebuie adăugat și TVA, și eu platesc transportul că îmi face corpurile un tâmplar din județul Cluj ( http://www.mbio.ro/ ) mă înțeleg bine cu el, chiar dacă nu am toți banii i-am dat și în tranșe, dar asta în timp - a crescut încrederea reciprocă. Iar restul de scânduri pentru funduri și capace dar și ramele le fac la un tâmplar din Galați care vrea miere la schimb ( are o vorbă: bani au și țiganii eu vreau miere :) la schimb ).
Și eu am plecat de la două roiuri cumpărate în iunie 2012 după am achiziționat 4 roiuri dar care le-am luat târziu în august ( eu m-am bucurat la început dar nu aș mai lua roiuri așa târzii ). Am făcut eu un roi din ramele pliante ce le-am avut în stupi + un roi pe care l-a făcut taicămeu la salcâm dar care a avut probleme cu matca ( eu i-am cumpărat una și a trecut iarna )
Din 8 roiuri am ajuns la 20 anul ăsta, fără să cumpăr roiuri doar 5 regine și am scos și miere.    :hi:  :hi:  :hi:

SPYKAL

#98
Citat din: Gheorghevici Iulian din Octombrie 23, 2013, 10:01:37 AM
Știu ca trebuie adăugat și TVA, și eu platesc transportul că îmi face corpurile un tâmplar din județul Cluj ( http://www.mbio.ro/ ) mă înțeleg bine cu el, chiar dacă nu am toți banii i-am dat și în tranșe, dar asta în timp - a crescut încrederea reciprocă. Iar restul de scânduri pentru funduri și capace dar și ramele le fac la un tâmplar din Galați care vrea miere la schimb ( are o vorbă: bani au și țiganii eu vreau miere :) la schimb ).
Și eu am plecat de la două roiuri cumpărate în iunie 2012 după am achiziționat 4 roiuri dar care le-am luat târziu în august ( eu m-am bucurat la început dar nu aș mai lua roiuri așa târzii ). Am făcut eu un roi din ramele pliante ce le-am avut în stupi + un roi pe care l-a făcut taicămeu la salcâm dar care a avut probleme cu matca ( eu i-am cumpărat una și a trecut iarna )
Din 8 roiuri am ajuns la 20 anul ăsta, fără să cumpăr roiuri doar 5 regine și am scos și miere.    :hi:  :hi:  :hi:
Bravo vecine! :bravo: Si eu am scos miere anul asta si inca binisor. Un lucru am inteles foarte bine anul acesta. Acolo unde exista pasiune pt ceea ce faci si ai invatat sa respecti si sa iubesti albina nu mai incape indoiala ca reusita va fi pe masura. Acum ma uit la anul care este pe sfarsit si pot sa spun ca nu am stat degeaba. Chiar am realizat lucruri frumoase... :rotfl: :rotfl: Mi-au murit laudatorii =)) =)). Acum chiar vorbesc serios. Imi place ce vad ca am realizat in primul an de apicultura si cred ca este bine, iar daca citesti ce scrie sub avatar intareste spusele mele de mai sus. ATITUDINEA CREEAZA VIITORUL. Las pe cei cu mult mai multa experienta decat mine sa-si dea cu parerea. Stima si respect!!!

G. Iulian


SPYKAL

#100
Citat din: Gheorghevici Iulian din Octombrie 23, 2013, 09:48:55 PM
Uită-te un pic aici și delectează-te:

http://www.holtermann-shop.de/
Foarte tare, Multumesc frumos. Nivel de trai.....mentalitate....multe dintre acestea inca necunoscute pt noi. Stima si respect!!!

SPYKAL

#101
Ultimele tufe cu flori din mica mea gradina mangaiate de un soare bland al unui noiembrie tarziu, aratura de toamna si.....vine iarna in calendare!!!. Albinutele sunt pregatite pentru iernat.

dodo79


SPYKAL

Multumesc Dodo. Si tie asemenea. Stima si respect!!!

sandupop

Frumoasa gospodarie se vede de la o posta...mana gospodarului. Felicitari =D> =D> Toate cele bune.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.