Primii nostri stupi din poliuretan

Creat de SPYKAL, Ianuarie 05, 2013, 02:43:34 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

Citat din: dodo79 din Octombrie 21, 2013, 07:34:20 PM
ptr ce mai exact se foloseste clopotul?
ma gandesc ca stupul trebuie sa fie perfect in boloboc,altfel albinele nu pot culege siropul in partea inclinata
sanatate

  O observatie pertinenta. Daca nu fie se da frecvent sirop fie se da acces albinelor sa ia restul de sirop, altfel acesta se altereaza.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefanescu

Asa este. Stupul trebuie sa fie perfect la orizontala. Eu am renuntat sa dau sirop in podisor. Nu reuseam sa pun totdeauna stupii in pozitie orizontala si al dolea mare inconvenient si cel mai mare se isca furtisag pe la capac (o crasa greseala de proiectare).
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

SPYKAL

#77
Citat din: stefan1 din Octombrie 22, 2013, 03:15:43 AM
Citat din: dodo79 din Octombrie 21, 2013, 07:34:20 PM
ptr ce mai exact se foloseste clopotul?
ma gandesc ca stupul trebuie sa fie perfect in boloboc,altfel albinele nu pot culege siropul in partea inclinata
sanatate
O observatie pertinenta. Daca nu fie se da frecvent sirop fie se da acces albinelor sa ia restul de sirop, altfel acesta se altereaza.
Clopotul limiteaza accesul albinelor la sirop atat cat este necesar.  Am sa va rog sa vizionati pagina 3 a topicului meu. Am acolo cateva poze in care  se vede foarte bine pe ce sunt instalati stupii. Suportii (marca crombra) sunt realizati in asa fel incat permit relgarea  pozitiei atat pe verticala cat si pe orizontala . Deci albinele i-au tot siropul fara nicio problema. Ai dreptate Dodo. Stupii trebuiesc pusi perfect la orizontala. Stima si respect!!!

SPYKAL

Citat din: stefanescu din Octombrie 22, 2013, 06:38:38 AM
.... si al dolea mare inconvenient si cel mai mare se isca furtisag pe la capac (o crasa greseala de proiectare).
Cu tot respectul pentru varsta dvs si a experientei apicole pe care banuiesc ca o aveti, va rog sa imi explicati cum se poate isca furtisag la.....capac?!!!!! Nu am auzit de asa ceva, nu mi s-a intamplat pana acum  si nici nu imi pot inchipui cum se poate realiza acest lucru. Pe unde sa fure daca intre capac si hranitor exista folie (cel putin eu asa folosesc )?! Stima si respect!!!

dodo79

cu tot respectul pentru Spykal si Stefanescu vreu sa adaug si eu ceva.intradevar fara folie pe hranitor pot intra alte albine sau viespi pe sub capac unde sunt facute 6 tesituri ptr aerisire.4 pe laterale ,1fata,1 spate.
cu folie nu are cum sa intre.vorba lui Spikal.
d-le Stefanescu in poza de pe avatar vad ca aveti hranitoarele peste folie.nu inteleg de ce?folia se foloseste pe hranitor sau cel putin eu asa o folosesc ,ca si Spikal.
intre corp si capac acele tesituri se inchid mai perfect si nu poate intra la furtisag.intradevar pe hranitor capacul nu se aseaza atat de perfect ca si pe corp sau cat.aceasta este o greseala de matrita cum si dvs.d-le Stefanescu ati remarcat-o.
sanatate

SPYKAL

#80
Citat din: dodo79 din Octombrie 22, 2013, 07:55:24 PM
.....intradevar pe hranitor capacul nu se aseaza atat de perfect ca si pe corp sau cat.aceasta este o greseala de matrita....
Perfect adevarat Dodo, dar folia asezata intre cele doua rezolva cu succes aceasta problema. Abia acum am inteles la ce facea referire d-l Stefanescu cand vorbea despre furtisag. Stimate domn puteti sa imi spuneti de ce ati pus folia intre cuib si hranitor? Am vazut acest lucru la avatarul dvs. Pe unde urca albina si cum i-a siropul de acolo? Daca imi permiteti, dupa parerea mea acea folie trebuie pusa intre hranitor si capac. Stima si respect!!!

bucovineanu

Daca inteleg bine e oblligatoriu ca la acesti stupi sa se foloseasca folia peste cuib. Nu destul ca peretii sunt din material impermiabil, mai trebuie si folie peste podisor? In astfel de stupi sigur se va produce mult condens.

romikele

Chiar daca se produce condens, se elimina eficient, fara sa afecteze cu ceva ramele sau albinele.
Dragos ne va putea spune cum a iernat in poliuretanul sau.  :wink2:

dodo79

deloc adevarat domnule Bucovineanu.doar daca inchizi foarte mult tavita(sibarul) se face condens.si nu este obligatoriu folia.eu de exemplu toata vara i-am lasat fara folie.iarna e nevoie de folie si atat.nu ziare,carpe ,paie,paturi .......si cu tavita scoasa .la temperaturi de -15 se poate inchide sibarul pe jumatate.e experimentat deja.
sanatate

bucovineanu

Citat din: romikele din Octombrie 22, 2013, 08:56:38 PM
Chiar daca se produce condens, se elimina eficient, fara sa afecteze cu ceva ramele sau albinele.
Dragos ne va putea spune cum a iernat in poliuretanul sau.  :wink2:
Dragos, parca a ramas fara regina la stupul din poliuretan.  :smile:

SPYKAL

#85
Citat din: bucovineanu din Octombrie 22, 2013, 08:53:31 PM
Daca inteleg bine e oblligatoriu ca la acesti stupi sa se foloseasca folia peste cuib. Nu destul ca peretii sunt din material impermiabil, mai trebuie si folie peste podisor? In astfel de stupi sigur se va produce mult condens.
D-le Bucovineanu, cu tot respectul pentru dvs, cred ca nu ati inteles dvs bine sau eu nu am fost destul de explicit. Folia se foloseste intre hranitor si capac tocmai pt a elimina acel inconvenient din fabricatie. Sistemul de iernare a acestui model de stup este in clopot sau......metoda "in fundul gol" . Odata pregatiti stupii pt iernare, sub capac (fara hranitor) se pune doar folia, fundul stupului ramane deschis (se optureaza partial la temperaturi foarte scazute sub -15/17 grade) iar urdinisul se deschide la jumatate. Va asigur ca nu exista condens iar daca se intampla acest lucru, apar cateva picaturi dupa diafragma. Este deja dovedit acest fapt. Am sa revin cu poze din stupi la momentul respectiv. Stima si respect!!!

bucovineanu

Am inteles foarte bine. Ori peste hranitor  ori sub capac e clar ca folia inchide complet partea de sus a stupului.
Cu ceva timp in urma un coleg de forum care are asemenea stupi a prezentat o poza in care sub folie se vedeau foarte multe picaturi de apa.
Pe mine nu ma va convinge nimeni sa renunt la stupii din lemn in favoarea celor din orice material sintetic.

bucovineanu

Citat din: dodo79 din Octombrie 22, 2013, 09:01:28 PM
deloc adevarat domnule Bucovineanu.doar daca inchizi foarte mult tavita(sibarul) se face condens.si nu este obligatoriu folia.eu de exemplu toata vara i-am lasat fara folie.iarna e nevoie de folie si atat.nu ziare,carpe ,paie,paturi .......si cu tavita scoasa .la temperaturi de -15 se poate inchide sibarul pe jumatate.e experimentat deja.
sanatate
Cineva care are asemenea stupi, mi-a zis ca la o extractie s-a iscat un furtisag de toata frumusetea din cauza acelor fante si neavand folie pe stupi.

dodo79

#88
d-le bucovineanu,eu nu incerc sa va conving sa renuntati la stupii din lemn.fiecare are dreptul sa foloseasca tipul dorit.
e greu de crezut ca sa iscat furtisag. posibil sa fi lasat hranitorul sub capac.dar la extractie nu cred ca ai nevoie de hranitor ptr ca au cules.eu la extractie iau jos tot catul si pun capac atat pe cat ,cit si pe cuib.capacul pe cuib se aseaza perfect.este posibil sa fi fost deformat capacul dar nu prea cred.
sanatate

dodo79

revin cu scuzele de rigoare ptr Spykal.scuze ca am raspuns inaintea ta.poza cu picuri de apa nu am vazut-o.daca se respecta ce am scris si eu si Spykal si se lasa fara sibar ,la fundul gol ,nu pot aparea picuri de apa  sau condens.
sanatate