Primii nostri stupi din poliuretan

Creat de SPYKAL, Ianuarie 05, 2013, 02:43:34 PM

« precedentul - următorul »

tomy81

foloseste cineva colector de polen de fund, cum se comporta
se poate colecta la 7 zile fara sa se altereze polenul

dodo79

ingenioasa treaba cu clopotul.nu stiu ce tip de hranitor ai primit dar acum se fac hranitoare impartite in 4 parti.acolo nu se poate folosi acest clopot.daca nu ai vazut cum arata am sa iti trimit o poza
tomy81.doar de anul viitor voi folosi colectorul incorporat in soclu.are sa iti explice Spykal.am inteles ca lui ii plac mai mult colectoarele care se aseaza intre soclu si corp.
sanatate.

SPYKAL

Citat din: tomy81 din Octombrie 11, 2013, 10:48:37 AM
foloseste cineva colector de polen de fund, cum se comporta
se poate colecta la 7 zile fara sa se altereze polenul

Da. Eu am folosit anul acesta acest tip de colector iar rezultatele au fost bune dar si mai bun mi s-a parut colectorul de polen asezat intre soclu si cuib. Cei de la Faroger produc doua tipuri de colectoare. NU fac reclama!!!
Am recoltat polenul la maxim 3 zile nu am asteptat 7. Stima si respect!!!

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Octombrie 11, 2013, 08:46:17 PM
ingenioasa treaba cu clopotul.nu stiu ce tip de hranitor ai primit dar acum se fac hranitoare impartite in 4 parti.acolo nu se poate folosi acest clopot.daca nu ai vazut cum arata am sa iti trimit o poza

Dodo astept poza. Stima si respect!!!

tomy81

M-am gandit sa colectez de la anul insa apare o problema deoarece stupina o am la 50 km.
Dupa ce am citit ma gandesc sa iau colectoare de polen de fundul stupului, pentru ca nu pot merge tot la 2 zile la ele. Daca ma duc saptamanal se poate altera polenul daca folosesc asemenea colectoare. dupa ce il culeg il pun direct in congelator (la ce temperatura) si dupa aia il usc sau cum procedez. cat timp poate sta fara sa se altereze in congelator/
si ultima unde gasesc colectoare de polen de fund dar sa fie OK, m-am uitat pe anunturi dar cam lipsesc asemenea colectoare. cel mai ok mi se pare cel de la Far...r, se poate folosi si ca fund si colector, se umbla prin spate la el, se activeaza placa usor are 2 usi, dar pretul e cam mare si la 30 stupii...
daca in loc de colector de fund pot folosi de urdinis, dar sa nu se altereze intr-o saptamana.

tomy81

am ales colector pentru polen de soclu ca in acesta (din cate am citit) se poate colecta la perioade mai lungi de timp nu la 2 zile, la cel de urdinis tot aerul iese pe acolo si se revarsa pe polen fapt ce duce la alterarea lui in cateva zile, e adevarat sau nu ca nu as lua neaparat de fund datorita pretului piperat

SPYKAL

#66
Citat din: tomy81 din Octombrie 13, 2013, 10:53:28 AM
M-am gandit sa colectez de la anul insa apare o problema deoarece stupina o am la 50 km.
Dupa ce am citit ma gandesc sa iau colectoare de polen de fundul stupului, pentru ca nu pot merge tot la 2 zile la ele. Daca ma duc saptamanal se poate altera polenul daca folosesc asemenea colectoare. dupa ce il culeg il pun direct in congelator (la ce temperatura) si dupa aia il usc sau cum procedez. cat timp poate sta fara sa se altereze in congelator/
Ce tip de stupi folosesti? Polenul nu se altereaza cu astfel de colectoare pt ca au sita de colectare foarte mare. Cat toata suprafata soclului. Exista totusi un impediment. NU se poate ierna pe aceste colectoare si nici nu poti face tratamente. In rest sunt OK. Isi fac treaba. Despre pastrarea polenului intra aici    http://www.stuparitul.com/polenul_recoltare_conditionare.html

Citat din: tomy81 din Octombrie 13, 2013, 10:53:28 AM
si ultima unde gasesc colectoare de polen de fund dar sa fie OK, m-am uitat pe anunturi dar cam lipsesc asemenea colectoare. cel mai ok mi se pare cel de la Far...r, se poate folosi si ca fund si colector, se umbla prin spate la el, se activeaza placa usor are 2 usi, dar pretul e cam mare si la 30 stupii...
daca in loc de colector de fund pot folosi de urdinis, dar sa nu se altereze intr-o saptamana.

Despre coloctoare nu stiu mare lucru. Eu am stupii din poliuretan si folosesc toate echipamentele care le executa cei de la Faroger. Sunt foarte multumit de produsele lor. Nici eu nu am decat 8 colectoare si le-am avut plasate anul acesta la stupii cei mai puternici. Nu trebuie sa iti achizitionezi toate colectoarele odata. Le cumperi si tu pe rand. Poti folosi si colectorul de urdinis. Acum depinde si ce fel de model de stup ai.Stima si respect!!!

SPYKAL

Citat din: tomy81 din Octombrie 13, 2013, 10:56:24 AM
am ales colector pentru polen de soclu ca in acesta (din cate am citit) se poate colecta la perioade mai lungi de timp nu la 2 zile, la cel de urdinis tot aerul iese pe acolo si se revarsa pe polen fapt ce duce la alterarea lui in cateva zile, e adevarat sau nu ca nu as lua neaparat de fund datorita pretului piperat

Da, intradevar, pretul este cam piperat dar face toti banii. Anul asta am sa mai achizitionez inca 10 colectoare.
Tomy, am sunat mai devreme un prieten apicultor care foloseste de mai multi ani aceste colectoare de fund (varianta asezat intre soclu si cuib dar are si din acests model nou) si mi-a spus ca nu-i bai daca recoltezi polenul la o saptamana si asta din cauza tavitei foarte mari pe care o are. Exista totusi si un risc. Sa nu ploua in toata aceasta perioada. De fapt daca ploua, polenul se altereaza indiferent de ce tip de colector se foloseste. Stima si recpect!!!

tomy81


SPYKAL


dodo79

am poza ptr tine cu hranitorul.postez si pe "un sfat" poze.da-ti cu parerea
sanatate

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Octombrie 13, 2013, 08:37:45 PM
am poza ptr tine cu hranitorul.postez si pe "un sfat" poze.da-ti cu parerea
sanatate
Multumesc mult Dodo.Nu-i mare diferenta intre ele iar clopotul se poate adapta si pt acest tip de hranitor. Vezi ca ti-am raspuns pe topicul tau Stima si respect!!!

crombra

Citat din: SPYKAL din Octombrie 13, 2013, 10:06:47 PM
Citat din: dodo79 din Octombrie 13, 2013, 08:37:45 PM
am poza ptr tine cu hranitorul.postez si pe "un sfat" poze.da-ti cu parerea
sanatate
Multumesc mult Dodo.Nu-i mare diferenta intre ele iar clopotul se poate adapta si pt acest tip de hranitor. Vezi ca ti-am raspuns pe topicul tau Stima si respect!!!
Desi nu am mai intrat de multisor pe forum, fiind vorba de 'nascocirea ' mea va spun ca acest clopot este folosit strict la hranitorul fara despartituri, pe care eu sincer nu-i vad folosinta. A fost (si este )o varianta de hranitor dar in exploatare este dificil de folosit. CLOPOTUL NU SE POATE ADAPTA LA ACEST TIP DE HRANITOR. De regula eu ii sfatuiesc pe cei care vor sa comande hranitoare pentru stupii din poliuretan sa ia varianta veche, fara despartituri.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

SPYKAL

Sanatate maxima domnul meu!!! Bine ai revenit!!! Stima si respect!!!

dodo79

ptr ce mai exact se foloseste clopotul?
ma gandesc ca stupul trebuie sa fie perfect in boloboc,altfel albinele nu pot culege siropul in partea inclinata
sanatate