Primii nostri stupi din poliuretan

Creat de SPYKAL, Ianuarie 05, 2013, 02:43:34 PM

« precedentul - următorul »

SPYKAL

EChipament apicol pregatit pentru iernare. Asa cum am mai scris pe forum, eu folosesc frunza de nuc pusa printre rame iar randamentul este foarte bun. Nu am avut probleme cu gaselnita.

SPYKAL

A venit toamna... Iata si floricelele mele dragi!!!

SPYKAL

IATA SI UN ROI FACUT DESTUL DE TARZIU. Ce spune-ti? Il trec iarna asta?!!!

Tamu

Am si eu unul pe patru rame dar la mine e mult mai multa albina.
Si eu sunt curios daca va trece iarna.
Mai ales ca se vorbeste de o iarna grea si lunga.
Oricum pe tine o sa te ajute stupul f. mult sa treci iarna.
Eu pentru a pastra o temperatura mai ridicata in stup am pus un ziar impachetat pe suprafata goala a sitei. Partea stanga a pozei.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

SPYKAL

Citat din: Tamu din Octombrie 06, 2013, 01:12:37 PM
Am si eu unul pe patru rame dar la mine e mult mai multa albina.
Si eu sunt curios daca va trece iarna.
Mai ales ca se vorbeste de o iarna grea si lunga.
Oricum pe tine o sa te ajute stupul f. mult sa treci iarna.
Eu pentru a pastra o temperatura mai ridicata in stup am pus un ziar impachetat pe suprafata goala a sitei. Partea stanga a pozei.

Albina ocupa toate intervalele. Poza am facut-o dupa ce am dat cu putin fum. De aceea pare asa putina. In privinta stupului, intradevar ai dreptate. Eu nu am de ce sa impachetez stupii pentru iernat. Este unul dintre avantajele acestui model de stup, deci costuri reduse :yes: Stima si respect!!! :hi: :hi: :hi:

dodo79

foarte frumosi.in coliba unchiului Tom la primavara poti pune si rasaduri.ma mir ca nu tiau inghetat florile.la mine intro noaptr sau dus dorului toate.
sanatate

SPYKAL

Citat din: dodo79 din Octombrie 06, 2013, 06:31:12 PM
foarte frumosi.in coliba unchiului Tom la primavara poti pune si rasaduri.ma mir ca nu tiau inghetat florile.la mine intro noaptr sau dus dorului toate.
sanatate
Mi s-au mai dus si mie din flori. Ce a mai ramas sunt cele de toamna. Anul trecut erau mai multe dar asta e. Da, am facut "cabana" provizoriu in acest an. Sper ca in anul care vine sa intru si eu in randul lumii cu o cabana apicola serioasa. Stima si respect!!!

G. Iulian

Frumoasă grădina ta vecine.  Ai ceva spațiu, te invidiez în privința asta.   :hi:  :hi:  :hi:

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici I din Octombrie 06, 2013, 08:04:49 PM
Frumoasă grădina ta vecine.  Ai ceva spațiu, te invidiez în privința asta.   :hi:  :hi:  :hi:
Multumesc pt aprecieri vecine. Ce ai facut cu matca aceea neimperecheata?

G. Iulian

Am ascultat ieri și după zgomot se pare că nu mai este nici o regină, azi primesc o matcă de la domnul Bucovineanu, trebuia să ajungă vineri dar nu a ajuns ( nea Vasile nu mi-a luat bani pe ia ) dar să vedem dacă mai trăiește, dacă nu, am vorbit cu un tip care are stupina lângă București și îl anunț și îmi trimite el una de anul trecut rămasă după ce le-a schimbat cu mătci 2013 la un preț rezonabil 20 ron. Cu stimă.  :hi:  :hi:  :hi:

SPYKAL

Citat din: Gheorghevici I din Octombrie 07, 2013, 07:27:13 AM
Am ascultat ieri și după zgomot se pare că nu mai este nici o regină, azi primesc o matcă de la domnul Bucovineanu, trebuia să ajungă vineri dar nu a ajuns ( nea Vasile nu mi-a luat bani pe ia ) dar să vedem dacă mai trăiește, dacă nu, am vorbit cu un tip care are stupina lângă București și îl anunț și îmi trimite el una de anul trecut rămasă după ce le-a schimbat cu mătci 2013 la un preț rezonabil 20 ron. Cu stimă.  :hi:  :hi:  :hi:
Sa ai parte de ele. Stima si respect!!!

RazvanTi

"altii moare si-asa n-are"  :hi:
asta referitor la adapost si gradina.
tot inainte si cum spun eu in incheiere: SPOR!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

SPYKAL

Citat din: RazvanTi din Octombrie 07, 2013, 09:53:16 AM
"altii moare si-asa n-are"  :hi:
asta referitor la adapost si gradina.
tot inainte si cum spun eu in incheiere: SPOR!
Multumesc pt aprecieri. Si tie la fel.Stima si respect!!!

SPYKAL

Noi achiziţii în stupină. Pregătiri pentru anul ce vine!!!

SPYKAL

Pentru cei interesaţi (DODO79) şi nu numai, aşa arată hrănitorul cu clopot marca CROMBRA la stupii din poliuretan,