depopulare masiva

Creat de bmdna, Octombrie 11, 2016, 08:50:27 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Citat din: tinumaftei din Martie 20, 2017, 05:49:58 AM
Citat din: sfantul spiridon din Martie 19, 2017, 08:20:13 PM
sa ma ierte intelectualii tarii noastre ca imi spun o parere,
aceste probleme ale unor depopularii masive, le am avut si eu. ca in bancul cu Bula care primeste de la doctor acelasi raspuns pentru durerile sale, am dat vina pe paduchi. am pus mavrirol in octombrie si in februarie- martie. nu stiu in ultimele trei ierni sa fi vazut diaree si dezvoltarea este multumitoare. folosesc doar turte dulcofruct. nu mai folosesc zahar. am zis
uitasem
folosesc varachet. doar varachet si mavrirol
nu unific pt ca nu am de ce, adica reginele trec iarna.
nu mai folosesc apicomplex, urzici, protofil de casa ori de oras.
cred ca le e bine. voi fi mai sigur la salcam.
Pai daca ai avut depopulari masive, cu ce te duci la salcam? Cu alti stupi cumparati?
Depopulare masiva inseamna stup gol, parasit de albine!!
Ca in bancul cu Bula!!

Cum cu ce se duce omul la salcam? Cu dulcofruct, doar a zis... :)
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

sfantul spiridon

as fi vrut sa intelegeti alceva
cred ca o buna parte din tratamentele minune, nu sunt minunate=depopulare
cred ca zaharul ajuta la depopularea masiva
cred ca o stimulare cu miere in rama dupa diafragma face mai mult decat urzica, protofilul si...............
cred ca o turta cu zahar/glucoza este un rau necesar data fiind deplasarea albinelor la -grade
cred ca toate aceste descoperiri care inlocuiesc mierea sunt o nenorocire
culesul principal iti spune daca toate masurile luate intr-un an, sunt cele corecte.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

oroles

Citat din: sfantul spiridon din Martie 20, 2017, 02:50:48 PM
as fi vrut sa intelegeti alceva
cred ca o buna parte din tratamentele minune, nu sunt minunate=depopulare
cred ca zaharul ajuta la depopularea masiva
cred ca o stimulare cu miere in rama dupa diafragma face mai mult decat urzica, protofilul si...............
cred ca o turta cu zahar/glucoza este un rau necesar data fiind deplasarea albinelor la -grade
cred ca toate aceste descoperiri care inlocuiesc mierea sunt o nenorocire
culesul principal iti spune daca toate masurile luate intr-un an, sunt cele corecte.
Ai mei dacă aveau zahar in loc de mana ii treceam pe toti iarna.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

 @sfantu-spiridon, eu am inteles chiar ca ai iesit bine din aceasta iarna care a produs multe pierderi in apicultura si am mai inteles din postare ca ai acumulat o buna experienta de lucru cu stupii, adica ai ales un mod mai natural de a asigura dezvoltarea familiilor.
  Din pacate vad ca foarte rar mai vii si pe forum.  :sad:
  Nu ne-ai spus cum stai cu baza melifera la care stiu ca ai lucrat cu ani in urma.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sfantul spiridon

Am sperat ca voi avea ,,succesuri,, cu evodia. Bruma din mai 2016 mi-a omorat munca ultimilor patru ani. O sa postez un film unde o sa arat mai multe din experienta mea, putina. Am intrat mai rar, pentru ca acum doi ani am hotarat sa vand aproape tot dupa salcamul extraordinar de atunci. Mi se nascuse al treilea copil-Andrei si nu mai aveam timp pentru ele. Rapita mi se pare ca aduce cu minus. Defrisarea unor zone in care aveam mult artar tatarasc, m-a lasat cu un singur cules principal-salcamul. In primavara asta am vazut un filmulet care mi-a placut mult. Un tip care lucreaza pe sistemul lui Dan Margarit si care vorbeste despre albine ca despre Dumnezeu filma cu baiatul sau lucrul cu albinele. M-am hotarat pentru Andrei sa revin asupra unor ganduri. nu stiu daca voi ajunge sa trec de 60, ca in 2015, dar voi incerca. Oricum imi doresc poliuretan, am vazut ce poate acest material intr-o stupina de peste 120 de stupi (stup = familie+cutie).stupina Sorin Obeanu-Cruset, Gorj
Nu am renuntat niciodata la plantari. In aceasta viata pe care mi-o doresc lunga, vreau sa plantez 1 000 000 de puieti. Luni, 27 martie, in localitatea Bustuchin, judetul Gorj, alaturi de 20 de cadre didactice si 400 de elevi vom planta peste 10 000 de puieti (salcam, castan, frasin, stejar)
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

astazi am aflat absolut intamplator ca un apicultor din com. Lihulesti, Gorj, a avut niste pierderi incredibile-100. era si este 100% profesionist. unul dintre cei mai mari din judet. poate cel mai mare. scurta descriere
albina a plecat de pe ramele cu miere.
si cei care au fost la rapita si f.s. si ceilalti.
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

roi_ag

Citat din: sfantul spiridon din Martie 21, 2017, 08:20:21 PM
albina a plecat de pe ramele cu miere.
si cei care au fost la rapita si f.s. si ceilalti.
S-au simțit ignorate  :nod:

cucubau

Citat din: sfantul spiridon din Martie 21, 2017, 08:20:21 PM
astazi am aflat absolut intamplator ca un apicultor din com. Lihulesti, Gorj, a avut niste pierderi incredibile-100. era si este 100% profesionist. unul dintre cei mai mari din judet. poate cel mai mare. scurta descriere
albina a plecat de pe ramele cu miere.
si cei care au fost la rapita si f.s. si ceilalti.
Una din cauze ar putea fi lipsa autorizatiei sanitar veterinare , sau lipsa vizei anuale pusa de medicul veterinar in carnetul de stupina .
In astfel de situatii albinele ies in strada si protesteaza! :rotfl:
Nosema , colegu ....nosema ceranae.

tinumaftei

Citat din: cucubau din Martie 21, 2017, 10:30:33 PM
Citat din: sfantul spiridon din Martie 21, 2017, 08:20:21 PM
astazi am aflat absolut intamplator ca un apicultor din com. Lihulesti, Gorj, a avut niste pierderi incredibile-100. era si este 100% profesionist. unul dintre cei mai mari din judet. poate cel mai mare. scurta descriere
albina a plecat de pe ramele cu miere.
si cei care au fost la rapita si f.s. si ceilalti.
Una din cauze ar putea fi lipsa autorizatiei sanitar veterinare , sau lipsa vizei anuale pusa de medicul veterinar in carnetul de stupina .
In astfel de situatii albinele ies in strada si protesteaza! :rotfl:
Nosema , colegu ....nosema ceranae.
Pentru Nosema trebuie albine. Dar albinele au fost păpate de varooa!!
Nici o Nosema nu da cu roatele în sus 100% din efectivul unei stupine.

cucubau

Citat din: tinumaftei din Martie 21, 2017, 10:35:18 PM
Pentru Nosema trebuie albine. Dar albinele au fost păpate de varooa!!
Nici o Nosema nu da cu roatele în sus 100% din efectivul unei stupine.
Este tocmai pe dos:
O familie normala are tot atatia paraziti cat are si o famile in faza de depopulare, numai ca la familia normala parazitii sunt sub pragul critic pe cand la o famile cu probleme depaseste cu mult minimul admisibil fapt ce face ca paduchii sa para problema principala.
Daca nu ar fi existat nosema care sa imputineze albinele adulte, paduchii nu ar fi depasit atat de usor pragul critic.

tinumaftei

Citat din: cucubau din Martie 21, 2017, 11:01:37 PM
Citat din: tinumaftei din Martie 21, 2017, 10:35:18 PM
Pentru Nosema trebuie albine. Dar albinele au fost păpate de varooa!!
Nici o Nosema nu da cu roatele în sus 100% din efectivul unei stupine.
Este tocmai pe dos:
O familie normala are tot atatia paraziti cat are si o famile in faza de depopulare, numai ca la familia normala parazitii sunt sub pragul critic pe cand la o famile cu probleme depaseste cu mult minimul admisibil fapt ce face ca paduchii sa para problema principala.
Daca nu ar fi existat nosema care sa imputineze albinele adulte, paduchii nu ar fi depasit atat de usor pragul critic.
Albinele care mor "duc" cu ele sporii de N. Chiar și moarte pe fundul stupului sporii rămân captivi în ele.
În al doilea rând: cum se face că albinele tratate eficient contra varooa trec cu bine peste iarna? Are tratamentul aV efect anti Nosema?
Cum se face că doar stupii netratati AV sau tratați incorect rămân cu ramele goale?
Un stup cu Nosema de umple iarna de diaree, dar unul care a căzut victimă varoozei nici picături de diaree nu mai are..

cucubau

Citat din: tinumaftei din Martie 21, 2017, 11:13:41 PM

În al doilea rând: cum se face că albinele tratate eficient contra varooa trec cu bine peste iarna? Are tratamentul aV efect anti Nosema?
Cum se face că doar stupii netratati AV sau tratați incorect rămân cu ramele goale?
Un stup cu Nosema de umple iarna de diaree, dar unul care a căzut victimă varoozei nici picături de diaree nu mai are..
Cum spuneam tocmai pe dos:
Un stup afectat depopulat  doar despaducheat, fara tratamente impotriva nosema si a complicatiilor clacheaza in prima jumatate a iernii.

In schimb un stup ramas mititel la care in afara de despaducheri se fac si tratamente anti loca , +nosema trece iarna fara probleme.
Dovada stau multe , multe cutii goale , la care s-au facut despaducheri ca la carte.Iar cu diareea este alta poveste . Diareea ... nu te astepta sa vezi cine stie ce pete masive , sunt simple picaturi discrete de culoare maronie , care sunt luate drept propolis sau temiri ce.
Un filmulet facut de un coleg de-al nostru:
https://youtu.be/v9lX9RoVhKo

stefan1

 @ Spiridon, se pare ca evodia nu prea este pentru clima noastra. Nu am auzit dupa atatia ani ca sa vorbeasca cineva despre un cules semnificativ la evodia. In schimb tu ai plantat multe specii de abori meliferi si vad ca iti mentii bunul obicei. Daca ai un cules bun de salcam, cred ca s-ar putea deja zice ca cresterea stupilor in zona nu este in pierdere. Sa speram ca problemele din iarna asta (care totusi nu au fost la toti stuparii si in toate regiunile) nu vor deveni o stare de fapt comuna si perpetua.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: cucubau din Martie 22, 2017, 12:06:49 AM
Citat din: tinumaftei din Martie 21, 2017, 11:13:41 PM

În al doilea rând: cum se face că albinele tratate eficient contra varooa trec cu bine peste iarna? Are tratamentul aV efect anti Nosema?
Cum se face că doar stupii netratati AV sau tratați incorect rămân cu ramele goale?
Un stup cu Nosema de umple iarna de diaree, dar unul care a căzut victimă varoozei nici picături de diaree nu mai are..
Cum spuneam tocmai pe dos:
Un stup afectat depopulat  doar despaducheat, fara tratamente impotriva nosema si a complicatiilor clacheaza in prima jumatate a iernii.

In schimb un stup ramas mititel la care in afara de despaducheri se fac si tratamente anti loca , +nosema trece iarna fara probleme.
Dovada stau multe , multe cutii goale , la care s-au facut despaducheri ca la carte.Iar cu diareea este alta poveste . Diareea ... nu te astepta sa vezi cine stie ce pete masive , sunt simple picaturi discrete de culoare maronie , care sunt luate drept propolis sau temiri ce.
Un filmulet facut de un coleg de-al nostru:
https://youtu.be/v9lX9RoVhKo
Vorbim despre lucruri diferite. Subiectul depopularilor masive priveste disparitia completa si brusca a coloniei, in perioada in care zborul albinelor este posibil si priveste in general colonii care la ultimul control pareau normale cu rezerve suficiente de miere, cuib pe 7-10 rame. Aceste albine nu mai prind iarna.. cumva semne clinice ale celebrului CCD. Acesta este subiectul topicului.
Castravetele are 98% apa!
Cat priveste nosemoza ea este o maladie cvasigeneralizata in Romania. Efectele ei sunt cronice si se manifesta in timpul a 365 de zile. In timpul iernii doar se acutizeaza.
Cat despre loca, ea este o afectiune a puietului. Puietul afectat moare. Ce nu a fost afectat e bine mersi. Necazul produs de loca este unul dinamic. E ca si cand dintr-o familie normala ai scoate regulat puiet. Evident ca forma acelei familii va suferii. Insa starea albinelor in viata este aceeasi ca si la o familie neafectata.
Exista analize simple de laborator prin care se poate identifica loca. Pana acum nu am auzit de nici un caz de loca in ianuarie-martie! E drept, sunt o multime de guru in apicultura care bat apa in piua cu loca. Fara puiet in cuib nu ai cum sa ai loca!!

cucubau

CitatVorbim despre lucruri diferite. Subiectul depopularilor masive priveste disparitia completa si brusca a coloniei, in perioada in care zborul albinelor este posibil si priveste in general colonii care la ultimul control pareau normale cu rezerve suficiente de miere, cuib pe 7-10 rame. Aceste albine nu mai prind iarna.. cumva semne clinice ale celebrului CCD. Acesta este subiectul topicului.
Castravetele are 98% apa!
Cat priveste nosemoza ea este o maladie cvasigeneralizata in Romania. Efectele ei sunt cronice si se manifesta in timpul a 365 de zile. In timpul iernii doar se acutizeaza.
Cat despre loca, ea este o afectiune a puietului. Puietul afectat moare. Ce nu a fost afectat e bine mersi. Necazul produs de loca este unul dinamic. E ca si cand dintr-o familie normala ai scoate regulat puiet. Evident ca forma acelei familii va suferii. Insa starea albinelor in viata este aceeasi ca si la o familie neafectata.
Exista analize simple de laborator prin care se poate identifica loca. Pana acum nu am auzit de nici un caz de loca in ianuarie-martie! E drept, sunt o multime de guru in apicultura care bat apa in piua cu loca. Fara puiet in cuib nu ai cum sa ai loca!!
Cand veti accepta ca in Romania pe langa varroua mai exista si alte boli va veti schimba optica .
Deocamdata sunteti in faza in care pentru ori ce neajuns al apiculturii doar paduchele este vinovat, iar cand nici paduchele nu poate fi acuzat ramane celebrul CCD.
CCD NU EXIXSTA, exista doar in imaginatia celor ce nu acepta faptul ca albinele se pot imbolnavii , este paravanul producatorilor de neonice si a celor ce le folosesc pentru a masca adevarul despre  neonice->Nosema ->loca europeana -> septicemie ->exces varroua = depopulare masiva , sau disparitie misterioasa .
CCD -ul a aparut odata cu nicotinoidele , si a scazut in intensitate odata ce apicultorii din acele zone folosesc PREVENTIV  tratament impotriva  loca +nosema.