depopulare masiva

Creat de bmdna, Octombrie 11, 2016, 08:50:27 PM

« precedentul - următorul »

filip

Problema cu matcile e asa:
Cum reusim sa gestionam la un moment dat intreruperea puietului in plin sezon?
Eu asa am invatat si da rezultate.
Dezvolt fam de albine la maxim pana la salcam,fac egalizari iar inainte de salcam orfanizez 1/3 din efectiv.Productia e aproape dubla.Cand se termina culesul la salcam e cam gata si puietul,extrag si fac tratament,las matcile de salvare pana am la indemana matci selectionate de mine .
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

mape 48-petru manea

Cu cate zile inainte de salcam orfanizezi 10-15-20 zile ?

filip

#137
Citat din: mape 48-petru manea din Decembrie 02, 2016, 09:11:08 AM
Cu cate zile inainte de salcam orfanizezi 10-15-20 zile ?
Cand incepe sa fie sur floarea ,circa 7 zile inainte de a incepe culesul.Ideea e sa ai tot puietul capacit sa eliberez doicile si sa se transforme in culegatoare......
Dar atentie stupii orfanizati nu trebuie sa fi intrat in frigurile roitului.Daca au intrat in friguri nu faci nimic.
Pentru ai avea puternici multi au al doilea corp cu rame 1/1 ca si in cuib.In cuib am minim 9 rame de puiet.
Inainte de salcam cu reginele viabile formez roi.
In fiecare an ma adaptez la puterea fam,perioada de inflorire a salcamului si cum pot jongla sa am fam puternice fara a intra in frigul roitului.
Recordul personal in stationar a fost in 2000.........35kg miere pe stup orfanizat (la salcam).Media a fost undeva peste 20kg.
Eu nu fac pastoral si doresc sa fructific salcamul la maxim.......
Am uitat sa spun ca eu pentru salcam am magazii cu ram 3/4 in care nu a fost crescut puiet si cand le pun pe stupi nu au gram de miere.Asa reusesc sa am o miere calitativa de salcam.....
Cu ramele din mag 1/1 cu pastura si miere formez roii.La salcam peste cuib doar mag cu rame 3/4
Indiferent daca salcamul da nectar ori ba,eu sunt pregatit :)
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

tinumaftei

Filip: la stupi putini poți să le pui si dinți de aur. Metoda presupune multă manoperă si daca vin ploile rezultatul îți dă cu minus. Nu în toate situațiile familiile fără matca lucrează bine. Sunt si situații în care somează. Ungurii foloseau o tehnică asemănătoare dar puneau feromoni de matca..

filip

Citat din: tinumaftei din Decembrie 02, 2016, 09:50:29 AM
Filip: la stupi putini poți să le pui si dinți de aur. Metoda presupune multă manoperă si daca vin ploile rezultatul îți dă cu minus. Nu în toate situațiile familiile fără matca lucrează bine. Sunt si situații în care somează. Ungurii foloseau o tehnică asemănătoare dar puneau feromoni de matca..
Eu folosesc metoda atingand mai multe aspecte.
1Productia
2 Inlocuirea reginei
3 O perioada fara puiet,dupa extractie salcam fac tratament si inlocuiesc regina din botca de salvare cu una selectionata.
4 Nu sunt adeptul unificarilor in toamna,daca fac un roi am grija de el sa se dezvolte la maxim.
Vad foarte multi apicultori care fac roi multi ca in toamna sa unifice si sa ramana un sfert.Pentru ce ati chinuit albinele o vara intreaga?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

Citat din: filip din Decembrie 02, 2016, 10:00:32 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 02, 2016, 09:50:29 AM
Filip: la stupi putini poți să le pui si dinți de aur. Metoda presupune multă manoperă si daca vin ploile rezultatul îți dă cu minus. Nu în toate situațiile familiile fără matca lucrează bine. Sunt si situații în care somează. Ungurii foloseau o tehnică asemănătoare dar puneau feromoni de matca..
Nu sunt putini 70 ai mei si cam tot atatia ai fratelui meu ce lucreaza in agricultura in Austria.
Chestiunea e ca pot mai mult dar ar insemna sa lucru degeaba stiu cat poate oferi zona.
Eu folosesc metoda atingand mai multe aspecte.
1Productia
2 Inlocuirea reginei
3 O perioada fara puiet,dupa extractie salcam fac tratament si inlocuiesc regina din botca de salvare cu una selectionata.
4 Nu sunt adeptul unificarilor in toamna,daca fac un roi am grija de el sa se dezvolte la maxim.
Vad foarte multi apicultori care fac roi multi ca in toamna sa unifice si sa ramana un sfert.Pentru ce ati chinuit albinele o vara intreaga?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ciucur

Citat din: tinumaftei din Decembrie 02, 2016, 09:50:29 AM
Filip: la stupi putini poți să le pui si dinți de aur. Metoda presupune multă manoperă si daca vin ploile rezultatul îți dă cu minus. Nu în toate situațiile familiile fără matca lucrează bine. Sunt si situații în care somează. Ungurii foloseau o tehnică asemănătoare dar puneau feromoni de matca..

Am incercat eu anul trecut cu orfanizare si pus capse cu feromoni de regina (QMP) pentru a evita roirea.
Familiile puternice cu lada de 12 r plina si-au tras botci de salvare la 2 capse cu feromoni (poate a fost prea putin).
Roii cu 3-4 r nu mi-au tras botci la o capsa.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

ionel07196555

Citat din: filip din Decembrie 02, 2016, 10:04:04 AM
Citat din: filip din Decembrie 02, 2016, 10:00:32 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 02, 2016, 09:50:29 AM


Chestiunea e ca pot mai mult dar ar insemna sa lucru degeaba stiu cat poate oferi zona.

Bine Bine dar cum va protejat de intrusi ca la ce am vazut si simtit pe pilea mea
cam greu sau aproape inposibil sa nu aveti concureta.
In ziua de azi VORBA BUNA sau PARU nu rezolva nimic.

filip

Citat din: ionel07196555 din Decembrie 02, 2016, 05:46:08 PM
Citat din: filip din Decembrie 02, 2016, 10:04:04 AM
Citat din: filip din Decembrie 02, 2016, 10:00:32 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 02, 2016, 09:50:29 AM


Chestiunea e ca pot mai mult dar ar insemna sa lucru degeaba stiu cat poate oferi zona.

Bine Bine dar cum va protejat de intrusi ca la ce am vazut si simtit pe pilea mea
cam greu sau aproape inposibil sa nu aveti concureta.
In ziua de azi VORBA BUNA sau PARU nu rezolva nimic.
Momentan ma protejez prin pretul la care vand mierea in viitor vom vedea,romanul e iventiv si gaseste solutii fara a face rau albinei. :wink2:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ionel07196555

Citat din: filip din Decembrie 02, 2016, 10:00:32 AM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 02, 2016, 09:50:29 AM
Filip:.

Vad foarte multi apicultori care fac roi multi ca in toamna sa unifice si sa ramana un sfert.Pentru ce ati chinuit albinele o vara intreaga?
Eu am incercat anu acesta sa fac asa ceva dar nu pentru a unifica sau a mari nr. de stupi.
O regina se vede foarte repede daca promite sau nu ,urmind ca la un moment dat sa o ajut cu puet de la babaciuni sau alta care nu mai merge si cea din urma se unifica sau se desfinteaza

ionel07196555

Am inteles .
Si eu voi aplica aceasi traba adica sa nu fac rau la albine ca restu vad stupari cum se descurca ca sint "" DESCURCARETI ,,,,

cucubau

Citat« Răspuns #105 : Noiembrie 27, 2016, 11:15:21 a.m. »
Multi care intra aici sint logati dar nu scriu nu vor participa la sondaj .
Sint foarte multi care au de vinzare material biologic si se tem sa zica ceva .
Vanzatorii de material biologic pot fi impartiti in 3 categorii:
-Cei care vor sa scape de albine ,
-cei care vor sa-si acopere pierderile prin vanzarea unor familii sau roiuri,
-si ultima categorie  sunt adevaratii producatori de material biologic.
Daca pentru primele doua categorii exista un semn de intrebare in cea ce priveste calitatea materialului biologic oferit spre vanzare ,in privinta ultimei categorii sunt oamenii care tac si fac .
Din pacate in ultimii ani odata cu fondurile au aparut si neonicotinoidele si cum n-ar fi fost deajuns pe langa ele, anul apicol foarte nefavorabil a facut sa apara multe probleme in cea ce priveste
popularea sau depopularea familiilor de albine.
Foarte multe voci dau vina pe paduche , oare el sa fie vinovat de toate neajunsurile.
Tratamente impotriva paduchilor sau facut cu sau fara eficienta ,si totusi familiile de albine sunt tot mai slabe tot mai putine , oare cine este vinovat.
Un aspect este sigur, albinele nu dispar daca sunt sanatoase au hrana , conditii normale.
Citatauthor=ionel07196555 link=topic=9105.msg242795#msg242795 date=148057
Ma intreb si va intreb ce a putut sa se intinple cu cei mai buni stupi de au ajuns asa de rau .
Anu trecut am avut mortalitate foarte mare la floare soarelui si tot am avut in iarna albina .
Nici astazi nu sint lamurit cu ce sa intinplat sau unde am gresit de am ajuns aici.

Fiti putin  putin  mai explicit cu punctu  4
Din pacate pentru starea de sanatate a albinelor, indiciile de boala sunt greu de identificat de catre multi apicultori.
Organele sanitar-veterinare de cele mai multe ori si ele sunt depasite de situatie . Si cum viata unei albine in mod firesc este destul de scurta prea multi apicultori pana sa isi dea seama ca in stupina d-lor exista ceva indeoielnic , acel ceva devine critic fara posibilitatea de al indrepta.
Cazuri banale fara interventia prompta si adecvata situatiei devin critice .
Odata ajuns la punctul critic de cele mai multe ori mai  poate fi indreptat doar cu masuri extreme ("scopul scuza mijloacele").


viorel55


Eugen B

Am citit asta ieri sau nu stiu cand. Cred ca daca suntem seriosi stim de ce au fost depopulari, ar trebui sa se cerceteze daca toti stuparii din zona respectiva au depopulari sau doar unii.
Nu doar in Caras au fost depopulari , ci in toata tara, la unii stupari se stie cauza depopularii.
E foarte clar , la culturiile unde ne pica albina nu mai mergem si gata.

filip

Eu am mai scris,nu trebuie data in exclusivitate vina pe apicultor.
Uite un caz semnalat de o persoana competenta,care stie ce vorbeste::::::

Prof.univ.dr.ing.Petre IORDACHE 8 IANUARIE 2017 LA 9:12 AM

In perioada 1 – 15 octombrie am fost plecați întro excursie de documentare apicolă așa că ne-am întors la stupină abia în a doua jumătate a lunii octombrie când ne-am grăbit să facem un control pentru a vedea cum stăm cu puietul pentru a declanșa ultimile tratamente împotriva varrozei și, stupoare, am găsit cel puțin 30% din familii deopulate, 4 familii dispărute cu rezervele de hrană abandonate și fără albine moarte în stupi și rezerve de hrană diminuate la unele familii destul de mult. Această situație se adresează unui număr de stupi de la cele două stupie de 150 stupi și roiuri.
Luând legătura și cu alți apicultori, cu predilecție din zona sudică a țării, mi s-a confirmat că și la aceștia au apărut depopulări și multe dispariții de familii de albine.
Încercând să decelez cauzele acestor situații îngrijorătoare cred că ele se datorează următoarelor motive:
–   Sindromului Dispariției Coloniilor de Albine SDC (Colony Collapse Discorder CCD) cauzele acestuia nefiind încă complet elucidete;
–   ingestia de substanțe toxice subletale și letale de la plantele melifere de la care albinele au colectat polen și chiar miere astfel că li s-a micșorat durata de viață și au apărut depopulări treptate;
– completarea rezervelor de hrană cu adjuvanți zaharoși comerciali alți decât
zahăr și efectuarea acestor completări după data de 15 august când deja
au început să apară albinele care vor ierna;

–   infestare mare de varroză datorită neefectuării tratamentelor preventive, efecuarea acestora cu subsanțe neadecvate pentru albine cum ar fi insecticide folosite la tratarea pomilor, pentru tratarea râiei la capre ș.a.m.d. și efectuarea tratamentelor fără respectarea dozajelor prescrise;
–   atac masiv de nosemă provcată de Nosema apis, sau mai grav, Nosema cerana. Singurele tratamentelor aprobate la noi sunt cele cu Protofil dar pe piața românească sunt și alte medicamente dar nu sfătuiesc să fie folosite fiindcă nu sunt aprobate. Personal am încercat utilizarea Nosestatului și am constatat că albinele refuză să ia siropul în care s-a introdus acest medicament conform prescripțiilor fabricantului și după ce am analizat cauza refuzului am constatat că acesta este iodul conținut. O rezolvare ar fi tratamentul cu fumagilină dar mierea de la sezonul apicol următor nu este vandabilă findcă substanța activa care este antibiotic apare la analize și
–   rezervele de hrană mult diminuate s-au datorat stării vremii atipice având zile călduroase, în septembrie – octombrie, ca vara astfel că reginele fiind foarte tinere și-au mărit ponta și în loc ca puietul să se restrângă s-a estins și așa s-au consumat, uneori drastic, rezervele de hrană planificate pentru trecerea iernii.
Drept urmare a acestei stări de fapt și după ce am constatat că la noi avem ca
motive posibil Sindromul SDC pe care deocamdată nu știim să-l contracarăm, rezervele de hrană le-am completat cu rame cu miere luate de la rezerva stupinei și din stupi cu surplus de rezerve și posibilitatea existenței unor boli am verificat și rezultatul a fost negativ, am trecut la următoarele măsuri de remediere a situației:
–   unificarea stupilor slabi astfel preîntâmpinând sucombare acestora peste iarnă iar dacă ar fi trăit în anul următor nu vor da producții fiind numai la număr și
–   recompletarea rezervelor de hrană cu miere și, acolo unde nu am mai avut miere, cu sirop de zahăr invertit fiindcă am avut de ales, să le lăsăm să moară de foame s-au să le diminuăm durata de viață cu hrăniri cu siropuri invertite, invertirea noastră putând să fie îndoielnică.
Pentru lamuriri suplimentare va stau la dispozitie:
Prof.univ.dr.ing.Petre IORDACHE
tel:0744670533, e-mail:[email protected] website: apiflora.ro
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)