depopulare masiva

Creat de bmdna, Octombrie 11, 2016, 08:50:27 PM

« precedentul - următorul »

ionel07196555

Multi care intra aici sint logati dar nu scriu nu vor participa la sondaj .
Sint foarte multi care au de vinzare material biologic si se tem sa zica ceva .
eu care am avut pierderi la una din stupine asi fi idiot sa vind ceva din ce va ramine in primavara .
Una peste alta e bun venit un asfel de sondaj .

filip

Citat din: ionel07196555 din Noiembrie 27, 2016, 11:15:21 AM
Multi care intra aici sint logati dar nu scriu nu vor participa la sondaj .
Sint foarte multi care au de vinzare material biologic si se tem sa zica ceva .
eu care am avut pierderi la una din stupine asi fi idiot sa vind ceva din ce va ramine in primavara .
Una peste alta e bun venit un asfel de sondaj .
Dupa experienta nefericita traita de mine acum ceva ani in urma,am ivatat un lucru:
Din stupii ramasi am tras o linie de care sunt foarte multumit.
Selectia naturala ajuta apicultorul sa aiba o optiune.
Ori rezistenta la boli si virusi e cap de lista in selectia practicata de mine.
Urmeaza productivitatea......etc.
Blandetea e un criteriu nesemnificativ in selectia practicata de mine.
Stupii mai agresivi mi-au dat satisfactie atat in ce priveste productia cat si rezistenta la boli si virusi.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ionel07196555

Citat din: filip din Noiembrie 27, 2016, 11:50:14 AM
Citat din: ionel07196555 din Noiembrie 27, 2016, 11:15:21 AM

Stupii mai agresivi mi-au dat satisfactie atat in ce priveste productia cat si rezistenta la boli si virusi.
Pot sa zic acelas lucru sau sa fiu de acord cu ce scrieti dar stupina e in sat si mai sint vecini si eu mai fac cite ceva in curte .
Ce este curios la acel stup care e ca un pitbul nu poti sa lucrezi la el decit ultimu si apoi sa dispari din curte , nu am umblat in el de frica si totusi minim cit sa intervenit pe el acum arata foarte bine restu ce au ramas si unificati e de plins.

Eugen B

Oroles sa faci un subiect separat cu intrebarile care vor fi puse

dinupaltinis

Citat din: Eugen B din Noiembrie 26, 2016, 06:23:25 PM
Este ceva ciudat. La unii se depopuleaza la altii nu. Cauzele sunt multe sunt convins, dar cred ca si lejeritatea stuparilor isi spune cuvantul.
Eu dau cu varojet tratament si sunt multumit. Am vreo 3-4 si am rabdare sa dau tratament. Pe fuga nu rezolvam nimic.
Cu atata tehnologie numa ne incurca.
Astept sa faca oroles chestionarul sa vedem cat timp ne ocupam de stupi si multe alte chestii. In plus toate prostiile care le baga unii in stupi si altii ii stoarce de tot isi spune cuvantul toamna. Nu mai bagati tot felul de turte si suplimente ca albinele nu sunt culturisti.
Domnule Eugen B nu pot sa cred ca aveti doar 3-4 stupi.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

Eugen B

Am 3-4 varojeturi. Stupi destui. Poate nu am fost inteles clar. Cu 3-4 varojeturi tratez stupii. Am tratat si cu mitraliera dar nu am fost multumit deloc.
Varojetul imi pare foarte bun si tratez cu vf.
In toamna asta am cumparat si mavrik 2f.
Adevarul este ca la 1% din stupi observ si eu o depopulare, dar cred ca este din cauza matcii. Mai mult de 3-5 stupi in fiecare toamna nu am avut depopulati masiv. In rest totul  mi s-a parut bine.
E greu sa dai cu varojetul la multi stupi , dar cu rabdare se poate. Cine are cativa zeci de stupi cu 1-2 varojeturi ii rezolva imediat.

roi_ag

Mă, voi m-ati făcut să mă holbez în Stupi. 

maximotgv


oroles

Si eu ma duc săptămâna aceasta sa bulbucesc ochii.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Bătrânul

O intrebare . Cei care au avut depopulari ati folosit DULCOFRUCT ???

mape 48-petru manea

Citat din: Bătrânul din Noiembrie 28, 2016, 06:10:35 AM
O intrebare . Cei care au avut depopulari ati folosit DULCOFRUCT ???

Buna intrebare ---Eu nu am folosit si totul pare normal deocamdata ---vedem la primavara

oroles

Cred ca intrebarea e tendentios pusa si ar putea aduce grave prejudiciui de imagine. Poate mai bine am intreba daca dintre cei care au constatat pierderi au facut completari cu anumite produse in toamna.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

filip

Citat din: oroles din Noiembrie 28, 2016, 09:21:43 AM
Cred ca intrebarea e tendentios pusa si ar putea aduce grave prejudiciui de imagine. Poate mai bine am intreba daca dintre cei care au constatat pierderi au facut completari cu anumite produse in toamna.
Pentru a avea o relevanta setul de intrebari trebuie sa se lege:
1 Ati facut pastoral,daca Da atunci precizati daca ati fost la FS.
2 Dupa Pastoral ati facut Complectari? Daca raspunsul e Da atunci 2 variante Sirop ori Zahar.
Din sondaj trebuie sa aflam daca cauza depopularilor e hrana,tratamentul ori alte cauze necunoscute.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

nickialomita

Citat din: oroles din Noiembrie 28, 2016, 09:21:43 AM
Cred ca intrebarea e tendentios pusa si ar putea aduce grave prejudiciui de imagine. Poate mai bine am intreba daca dintre cei care au constatat pierderi au facut completari cu anumite produse in toamna.

Prejudiciu de imagine in alt context nu aici unde incercam sa rezolvam probleme serioase. Acest spatiu virtual ne apartine si scriem ce consideram .
Oricum....dulcofructul parerea mea si din ce am mai auzit pe la apicultori nu e chiar bun in comparatie cu alte produse.Peste iarna se face in rama beton si aduce probleme familiei.

yulian

Am facut pastoral, inclusiv FS, nu am facut completari sau stimulari la familiile de productie, am gasit la un singur stup mortalitate mare. M-am uitat...totul pare ok. Vedem in primavara ce rezulta.