buletinul apicol al lui marinlm64

Creat de marinlm64, Octombrie 30, 2011, 09:28:09 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

 ))/  ?????? cred ca totusi exista ceva in atmosfera ?????

stefan1

  Am mai scris, dar imi pare rau ca nu am retinut materialul: zice ca s-au facut analize pe oameni in diferite tari si in sangele lor se gasesc diferite procente de pesticide (neonicotinoide). Dar greu de explicat este ca anumite procente de pesticide se gasesc si la persoane din tari unde nu se folosesc si nu s-au folosit acele pesticide. Explicatia este ca aceste otravuri se raspandesc fie prin aer fie prin vaporii de apa si deci prin ploi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Nu m-ar mira de vreme ce s-a gasit plumb in zapada de la Polul Nord, provenit din benzina cu plumb ce s-a folosit pana prin anii '90 la masini.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Vyktor

La fel am patit si eu alaltaieri, cand,  am avut proasta inspiratie sa desfac stupul fara fum. Deabia am reusit sa il inchid la loc. Erau ca o haita de caini. Ar fi intrat dupa mine si in casa. Mai tarziu am facut fum si am incercat sa deschid altul. Nu a fost chip sa mai intru in gradina. Cum ma vedeau se luau dupa mine.
Ieri au fost mai linistite si am reusit sa umblu si sa largesc cuiburile, mai putin la cel cu care am avut probleme. Am zis sa il mai las cateva zile,  pana mai uita :)

mosunick

Poate au inceput cu chemical trails/ chemtrails si la noi... cine stie....
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

dan sebastian

Asa a fost și la mine înainte de cules. Acum sunt calme. După câteva kg de nectar de la pomi totul e perfect.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bismark

   Stefan 1, toate chimicalele folosite se raspindesc si prin aer si prin pinza friatica si mai ales prin plante care prin seva extrasa din apa si pamint se trimite mai departe in fructe si in miere.Daca s-ar face o analiza responsabila s-ar constata ca nu mai exista nimic din naturalul de alta data.Eu caut ca in gradina mea totul sa fie cit mai natural si totusi si acestea sint poluate prin ploile si excrementele pasarilor.Dar zic eu ca reduc macar cu 50 % din din poluare si tot e ceva.Pe tema aceasta ar fi multe de discutat si chiar un plan mondial de reducere a populatie globului pe care trebuie sa fie hranita.Cu respect  ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

stefan1

  Sunt perfect de acord, totusi poluarea directa (adica unde s-a administrat substantele incriminate) este cea mai puternica si macar aia trebuie sa ne straduim sa o reducem, ca de aliminat e clar ca nu se mai poate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marinlm64


marinlm64


stefan1

  Ca de obicei, foarte frumoase filmele! Mulțam fain!
  Domnul Marin, parca am vazut ceva puiet varos in unul sau doi faguri crescatori - sau e doar o imagine mai neclara la niste larve? (in "Pregatirea de bagrin 2", minutul 9, 28-35). Aia ar explica puietul de trantori mai neregulat de pe acei faguri, dar ar fi un lucru care influenteaza randamentul acelor familii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

La vremea care e afara trebuie sa ne asteptam la puiet varos. Eu nu am mai vazut din 2014, un an rece si ploios.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

merak

Citat din: oroles din Aprilie 25, 2016, 07:38:37 AM
La vremea care e afara trebuie sa ne asteptam la puiet varos. Eu nu am mai vazut din 2014, un an rece si ploios.

Nici vorba. E albina cu kilele iar larvele plutesc in laptisor. O sa fie un an bun la faneata.

marinlm64