Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

G. Iulian

Asa arata floarea soarelui la mine, foto facuta azi.

Paraschivescu Teodor

IN ZONA MIZIL PH E CEVA MAI MICA DAR NU CU MULT SPER SA FACEM CEVA MIERE CU CE A RAMAS FARA SA ROIASCA DACA NU ROIOESC PANA ATUNCI.

G. Iulian

Ăsta este cel mai mare lan, are cca 1,20 m, in  maxim doua saptamani infloreste.

Paraschivescu Teodor

Sa aveti spor maxim la cantar. Multa sanatate.

G. Iulian

Multumesc de urare, om vedea ce o fi, la anul asta 2016, nu mai stiu ce sa zic ca se face la floare, vom vedea.  :hi:  :hi:  :hi:

G. Iulian


G. Iulian

Ce a iesit dupa orfanizare:

G. Iulian

Poze din stupina, mentionez ca stupii ce stau deasupra nu au albine in ei, au avut roiuri care sau dat, orizontalii care stau deasupra deasemeni, sunt viitoarele case ale roiurilor de desubt. Toate caturile au albine in ele cu ramele aferente. Metoda aplicata: mai pune un cat daca familia o cere. Asta pentru a nu lasa loc de dubii.

G. Iulian

 :)

G. Iulian

 :D

G. Iulian

#805
La mine am cules pe vatra la floarea soarelui incepand cu data de 24 iunie si ultimul lan care acum infloreste va dura pana in jur de 20 iulie. Este primul cules serios pe anul acesta. Dar serios. Fermierii din zona au stupi si ei si asta este norocul meu in alegerea semintelor de catre ei, nu am avut mortalitate pana acum in nici un an. Asa sa ii tina Dumnezeu in continuare.


apivasmob

Ai vazut ce fac la botci daca este cules.? :dinti:
Cel cu nr.47 imi place este harnicut saracul. :)
Sanatate tuturor apicultorilor

G. Iulian

Am 4 ME facuti anul trecut, intre care si 47, iar doi sunt de anul asta, sunt foarte multumit cum merg, problema apare daca ar fi sa ii duc in pastoral asa ca anul asta au stat acasa.  Matca este carpatina ca si majoritatea, am o matca bk eu si doua amicul meu restul carpatine. Eu deja am schimbat jumatate din matci sunt carpatine de anul asta.

mape 48-petru manea


G. Iulian