apivirol

Creat de serban, Septembrie 04, 2015, 01:44:44 PM

« precedentul - următorul »

serban

Am cumpărat recent un bidon de apivirol. Rog colegii de forum care l-au folosit să-mi spună dacă se  poate provoca furtișag la folosirea lui având în vedere că trebuie pulverizată ramă cu ramă. Îl folosesc seara târziu sau se poate folosi și în cursul zilei?

MirceaCalin

Daniel Calmus a recomandat cu multă căldură produsul, după ce l-a folosit.
Ar trebui să posteze ceva, dacă are ceva timp liber !

serban

Bănuiesc că produsul conține ceva dulce ca să fie lins de albine. Am să-l dau cu precauție seara.
Rog totuși pe cei care l-au mai folosit, să posteze.

vranceanul

Da, eu l-am folosit pe 30 de familii si nu am avut nici-un fel de problema. Am pulverizat jumatate din cantitate pe ramele cu albina, iar cealalta am pus in sirop si l-am dat la albine in pungi, asta ziua. Daca dai in sirop nu trebuie  sa umbli in stupi, pui punga deasupra pe rame.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

cipik

De mirosit, miroase a capsuni dar nu am gustat.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

milu56

Eu nu arunc banii pe asaceva....si daca ai 200 de stupi sa te apuci sa pulverizezi rama de rama iti dai seama la ce munca te pune autorul,,,dar la 800?Sa il foloseasca ei.Zahar cu care se face sirop in ceaiuri de plante si hranitor cat mai performant sa nu ai multa munca.

serban

Sunt amator.Am doar 10 stupi si încerc să-i îngrijesc cât mai bine. Am timp să pulverizez ramă cu ramă.

MirceaCalin

Citat din: serban din Septembrie 05, 2015, 08:55:23 PM
Sunt amator.Am doar 10 stupi si încerc să-i îngrijesc cât mai bine. Am timp să pulverizez ramă cu ramă.

Corect !
Depinde de fiecare cum vrea să-şi îngrijească albinele !

bucovineanu

Citat din: serban din Septembrie 05, 2015, 08:55:23 PM
Sunt amator.Am doar 10 stupi si încerc să-i îngrijesc cât mai bine. Am timp să pulverizez ramă cu ramă.
Nu conteaza numarul de stupi. Nu intotdeauna ceea ce credem noi ca e bun pentru ele este apreciat la fel si de catre albine.

milu56

#9
Credeti ca albina poate fi amagita cu arome sintetice?
Mierea e cel mai puternic stimulent si apoi zaharul,in rest pupea peste colac,turtele de polen ar fi ceva dar nu merita,trebuie avut grija ca fiecare stup sa aiba pastura din toamna si polenul ce il aduc ele primavara nu se poate inlocui cu nimic doar noi sa stim sa stimulam.
Nu trebuie sa muncim in plus la unele si altele sa lase de dorit.

serban

Mi-a răspuns dl. Calmus pe alt topic. A spus că el folosește produsul și este foarte mulțumit. Am 15-20 Kg  de miere/stup. Apivirolul vreau să fie un bonus pt. albine.

calmusdaniel

Din punctul meu de vedere apivirolul e un produs foarte bun  si cu efecte vizibile dupa cateva tratamante,dar pana nu-l incerci nu ai de unde sa stii.
Poti sa ai si 500 de fam daca tii la ele le dai si rama cu rama daca stii ca e pt sanatatea lor.
Eu fac apicultura din pasiune si nu ma uit la bani cand e vorba de a cumpara diverse produse care stiu ca le vor mentine sanatoase.
Din pacate multi apicultori au devenit mai lenesi si mai zgarciti! :hi:

MOTANUL

Eu am tratat o familie in vara (am pulverizat rama cu rama de 3 ori); Familia statea la 10 rame intr-o perioada in care toate familiile cereau 1 rama la 1-2 saptamani. (si a stat asa 1 luna cel putin).

Pana la urma problema mare era matca (abia cand am schimbat matca familia a mers bine); Un mic impuls a primit si matca veche dupa apivirol (a pontat ceva mai bine 1-2 saptamani) - dar tot nu avea rezultate.

Surpriza a aparut saptamana trecuta cand am facut prima fumigatie cu Varachet - zero paraziti cazuti in stupul asta. Din 56 de stupi doar 3 au avut zero paraziti.
Cert este ca mi-a ramas si am mai dat in 3-4 stupi in care am considerat eu ca este nevoie (puiet pestrit, etc); Dar nu am dat 3 tratamente; am dat haotic.

Eu nu cred sa fie coincidenta ca exact familia asta nu a avut paraziti. (Varroa).

Din punct de vedere a costurilor e alta problema; Sa dau la 70 de familii ar fi nevoie de ~70 l (3 tratamente facute fara economie)

Ori la 90 lei 5l ar insemna 14x90=1260 de lei; O sa cumpar doar pt. familiile care au varroa intre 100-200 la primul tratament. Cu 1 bidon ii rezolv pe toti pt. ca ii numeri pe degete (anul asta au fost mult mai putini comparativ cu anul trecut).

Nu regret ca am dat banii pe el. E scump - dar isi face treaba f. bine. Tot anul trecut am cautat o alternativa buna la varachet.

70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

calmusdaniel

Cu banii obtinuti din  vanzarea a 100kg miere i-ti asiguri toate tratamentele pe un sezon.
La 60-70 de familii tot scoti 3tone de miere deci cred ca merita si ele o mica parte din banii obtinuti. :hi:

maximotgv

Citat din: calmusdaniel din Septembrie 06, 2015, 01:18:26 PM
Cu banii obtinuti din  vanzarea a 100kg miere i-ti asiguri toate tratamentele pe un sezon.
La 60-70 de familii tot scoti 3tone de miere deci cred ca merita si ele o mica parte din banii obtinuti. :hi:

Asta inseamna o medie de 42 kg miere pe stup. Ati obtinut o asa medie anul acesta?