Stup model -Batranul-

Creat de mmacreanu, Februarie 01, 2013, 07:43:15 PM

« precedentul - următorul »

sorinma

#45
Citat din: PACO din Octombrie 03, 2013, 05:25:37 PM
nu cred ca e nimeni nemultumit de ce zici tu dar calculele tale sunt eronate:in loc de 20 de cutii tu faci doar 15 ( dintr un metru cub) si faptul ca cineva cumpara fara facura la jumatate de pret materialul nu inseamna ca materialul este mai prost.

Citat din: Apicotef din Octombrie 03, 2013, 07:44:15 AM
Hai sa va spun eu cate ceva despre stupi in general....

Cine fabrica stupi ieftini si comenzi multe nu poate folosi decat material lemnos necorespunzator (verde).
1 metru cub scandura verde = 650 lei (pret 2013)
1 metru cub scandura uscata = 1200 lei (pret 2013)
1 metru cub scandura = cca 15 stupi pe 10 rame si 20 caturi 1/2 sau 1/3
1 muncitor necalificat = salariu de 750 lei pe luna +cca. 400 lei parti sociale + echipament = 1300 lei / luna

deci la un calcul sumar , precupunand ca stupii sunt facuti din scandura uscata, producatorul investeste :

1200 lei materialul + 1300 lei manopera + 500 lei consumabile/curent/utilaje= 15 stupi pe 10 rame si 20 caturi 1/2 sau 1/3

Acum nu stiu cat costa stupii de unde-i cumparati dvs.dar tinand cont ca trebuie si un profit pente toate cheltuielile expuse mai sus, marea intrebare care ne-o punem este :

CUM POT UNII SA PRODUCA STUPI IEFTINI SI BUNI ? .... sau poate doar IEFTINI .....

A N A L I Z A T I !!! SI OCHII CAT CEPELE !





zice si de caturi...si diferenta este si in functie de grosime pe care nu a specificat-o  :nono:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

romikele

#46
Isi da singur cu stangul in dreptul... cat 1/3... poate la mama lui acasa  :wink2: :roll:

Legat de preturi, sunt scoase din burta!

1 metru cub cherestea la 4 m lungime, se gaseste la 540 lei.

http://depozit-online.ro/shop/cherestea/cherestea-brad-4m-1m3

Nici daca iau dusumea, uscata si prelucrata pe ambele fete, cu nut si feder, nu ajung la pretul mentionat de apicotef.
Ori el se crede prea destept, ori pe noi ne crede prea prosti! :zzz: :rusine:

dodo79

am vazut pe siteul Apicotef stup la pret de 340 lei.aproximativ la acest pret il cumpar din poliuretan

uve

Citat din: dodo79 din Octombrie 03, 2013, 10:37:06 PM
as dori sa ma poata lua cineva sub aripa lui ca sa pot invata mai repede .nici la lemnarie nu ma pricep,sunt lacatus de meserie
Am doua aripi destul de mari.La baza temeliei fundamentului (cand am terminat liceul la Ludus) eram lacatus mecanic. Am mai pus pe urma si ceva electro si ca sa intre mai bine tamplaria in cap mai tarziu , am taiat doua degete , ca sa-i fac loc de intrare. Fiind muresean la origine , mi-ar face mare placere sa te iau "sub aripa"ca sa nu fii nevoit sa tai vre-un deget ca sa "torni meseria cu tolcerul ". Poate ne cunoastem la targul de la Sighisoara.
In alta ordine de idei , nu cred ca trebuie sa ne legam de modul de intocmire a unei calculatii de pret, de elementele ce o compun. Pretul dicteaza decizia clientului.Ceea ce cred eu ca este cel mai important este informatia pe care o primeste clientul astfel incat el sa poata face comparatie de pret la produse identice. Sau la preturi identice , diferenta de calitate .Clientul trebuie sa stie reteta de fabricatie, sa stie ce grosime au diferite piese,daca sunt interschimbabile,modul de prindere si montaj al elementelor,adezivi folositi , sabloane si dispozitive folosite, rezistenta in timp . Clientul trebuie sa fie informat asfel incat atunci cand lanseaza o comanda sa aleaga o anumita varianta in deplina cunostinta de cauza,sa stie avantajele si dezavantajele unui anumit material sau procedeu tehnologic. De multe ori , in industria mobilei , clientul este "dus cu presul " Ia o oferta de la un furnizor si pleaca la altul cu urmatoarea intrebare :poti sa-mi faci dulapul acesta mai ieftin de atat ? Raspunsul poate fi afirmativ dar nu-i spune ca va folosi pal de 16 in loc de pal de 18, ca manerele n-au fost prinse in calculatie etc...
Deci , la urma urmei , pe client nu trebuie sa-l intereseze ce salarii da furnizorul , ce cheltuieli de protocol are alocate ,ce secretare are (ca sa justifice pretul),ce randament are la prelucrare ci ceea ce-i va pune "in traista", ce tehnologie foloseste, ce grad de precizie au piesele cumparate.
Deci , nu este vinovat cel ce cere mult , nu este vinovat cel ce ofera putin. Important este ca furnizorul sa nu distorsioneze calitatea reala a produsului oferit .Cunoscatorii trebuie sa traga un semnal de alarma atunci cand cineva incearca sa insele buna credinta a cumparatorului.
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

Bătrânul

Ma declar incepator ! In viata mea ieri pentru prima data am vazut lipind rame cu aracet  :rotfl: (in filmul lui apicotef) .  Ca incepator va sfatuiesc sa NU FOLOSITI nici un fel de adeziv la ansamblarea stupiilori si ramelori . Explicatii nu dau ( ca nu am chef) daca o luati de bine io daca nu , nu. In al doilea  rind , cindva de mult am sugerat faptul ca Stupii sub forma de chit sint un ajutor mascat dat stuparilori dispusi sa pune osul la treaba . Sint oferite sub pretul de cost al pietei HIENELORI !  :welcome: Nu uitati ca  :i_love_you: !

sorinma

Corect spus,pentru a mai da un exemplu de calitate pret chiar daca nu are nici o legatura cu "stupul model Batranul" dar e ultima poastare off topic  legata de acest subiect mai dau si eu un exemplu:geamurile termopan.
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

NiKoN

Eu am achizitionat in varianta kit acest produs http://www.basil-interforest.ro/product.php?id_product=119 cand costau 69 de ron. Blatul de capac era de 2 cm pe atunci, lipid foarte trainic. Ulterior blatul s-a realizat din scanduri de 1 cm, insa pretul a crescut. Din punct de vedere al calitatii sunt multumit, dar dupa prima iarna voi fi edificat in totalitate.
In concluzie, indiferent de model, daca producatorul are dotarea corespunzatoare, te poti risca sa cumperi si kit.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

Bătrânul

Caut sustinere in cumpararea a doua butoaie de stejar noi de 150 , 200 litri pentru depozitat serul contra intepaturilori .  :wink:  si a unei site (plase de inox ) cum sint cele de la fabricile de tutun si zahar , pentru facut gem de macies (pentru prostata stuparilori batrani )  :) Ofer plata si recompensa . :hi:

Bătrânul

Citat din: NiKoN din Octombrie 05, 2013, 09:23:06 AM
Eu am achizitionat in varianta kit acest produs http://www.basil-interforest.ro/product.php?id_product=119 cand costau 69 de ron. Blatul de capac era de 2 cm pe atunci, lipid foarte trainic. Ulterior blatul s-a realizat din scanduri de 1 cm, insa pretul a crescut. Din punct de vedere al calitatii sunt multumit, dar dupa prima iarna voi fi edificat in totalitate.
In concluzie, indiferent de model, daca producatorul are dotarea corespunzatoare, te poti risca sa cumperi si kit.
La noi si acum e cu mult mai IEFTIN  COMPARA : http://www.stupiibatranului.ro/calculator_pret_stupi_tg_secuiesc.html

tatar ady

 :lol:Ce preturi umflate Sorinma ,atat pretul la scandura cat si consumbilele.Nu se consuma atat curent si consumabile in valoare de 500lei  =))pt a face 15 stupi.Si eu fac stupi si mai stiu cate ceva,poate la tine preturile sunt mai mari la scandura.

NiKoN

In primavara intentionez sa comand 20 de cutii in format kit pe 10 rame/fund normal  cu 2 caturi de 1/2. Pana acum cea mai buna oferta ar fi de 112 ron. De aici si interesul meu fata de acest subiect. Singura problema o constituie lipsa de incredere in producator,  manifestata si de alti clienti pe forumurile apicole sau youtube.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

dodo79

tatar ady ,preturile date de sorinma sunt citate de la producatorul apicotef.nu sunt preturile lui.va rog cititi topicul de la inceput.
multumesc uve.eu ma refeream la apicultura si nu la productia de stupi.raspunsul dat de mine este ptr cineva care nu are habar de apicultura sau e incepator ca si mine dar este producator de stupi.va rog si pe dvs si pe cei care posteaza sa citeasca tot topicul si asa isi vor da seama despre cum sa deraiat de la un subiect ptr care a fost deschis la altul.eu folosesc doar stupi de poliuretan si nu cred ca vreodata voi folosi alt tip de stup.vad ca pe profil nu ai localitatea unde stai momentan.am sa incerc sa ajung si la targ.nu promit.
sanatate

sorinma

Citat din: tatar ady din Octombrie 05, 2013, 09:55:24 AM
:lol:Ce preturi umflate
,atat pretul la scandura cat si consumbilele.Nu se consuma atat curent si consumabile in valoare de 500lei  =))pt a face 15 stupi.Si eu fac stupi si mai stiu cate ceva,poate la tine preturile sunt mai mari la scandura.



:mad: nu sunt la mine....e o postare mai l-a inceput pe care am incercat sa o citez... :wink2:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

pharaonu75

Citat din: sorinma din Octombrie 05, 2013, 02:30:10 PM
...e o postare mai l-a inceput pe care am incercat sa o citez... :wink2:


Ti-am rezolvat eu citatul! Dai o  :beer:

:D :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sorinma

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 05, 2013, 03:26:09 PM
Citat din: sorinma din Octombrie 05, 2013, 02:30:10 PM
...e o postare mai l-a inceput pe care am incercat sa o citez... :wink2:


Ti-am rezolvat eu citatul! Dai o  :beer:

:D :D

Dau 2  :beer: si o  :coffee:,cand vi la Fagaras nu scapi fara,ca erau doua citate  :razz:
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde