Stupii pe 8 rame dadant 1/1 cu magazie cu rame 1/1

Creat de Marius-ursulakhe, Noiembrie 10, 2013, 12:38:05 PM

« precedentul - următorul »

Marius-ursulakhe

Buna ziu dragi colegi
Am deschis acest topic nou in legatura cu acest model de stup din dorinta ca in aceasta iarna sa imi confectionez un numar de stupi pe care anul viitor sa ii folosec pe post de un fel de experiment sa vad cum se lucreaza cu acest model de stupi
Daca aveti sau ati avut acest model de stup astept parerile dumneavoastra pro si contra si daca se poate ceva poze
Va multumesc pt intelegere   :thanks:  ^:)^

romikele


ioanardelean55


Ca si volum e egal cu unul pe 11 R cu o mag .insa se lucreaza mai greu cu el , albinele depun mierea in corpul de sus iar cind e plin nu stiu cum il vei ridica ,trebuie sa scoti citeva rame dupa aceea il poti lua , la pregatirea ptr. iarna am avut surpriza ca in corpul de sus era ful de miere iar jos numai puiet ,in schimb albina cita vrei .Am renuntat si ii folosesc ca nuclei .

Marius-ursulakhe

Nea Mihai nu am citit cartea lui maximus nici nu am stiut pana acum ca exista acest user pe acest forum si sincer nici nu as dori sa am deaface cu astfel de oameni
Ideea cu stupul pe 8 rame mi-a venit de la simpla idee cum sa fac sa car mai multi stupi in pastoral si sa nu ocupe atata spatiu pe vatra de acasa respectiv pastoral si daca nu ma insel nea marin din serbia zicea in filmuletele lui ca stupul cel mai bun este un stup pe 8 rame si de aceea am zi sa deschid acest topic sa vad parerile pro si contra
Domnule  ioanardelean55 multumesc frumos de parere

romikele

In cartea sa "Renasterea stuparitului" este prezentata experienta sa cu astfel de stupi.

Aurelian A.

Daca tot vrei sa iti faci  un astfel de stup eu zic sa nu te avanti la un numar mare,construieste 4 5 cutii si vezi cum merge treaba...parerea mea :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

kamy

merge de duduie dar dezavantajul e scandura multa,instabil turnu!initial ma gandisem la asa ceva,da am optat pentru 12+12 1/1 cu 2 matci,dar repet 8+8 e mai bun decat me-ul!parerea me!

jenica67

Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?