Descapacire miere

Creat de Gruies, Decembrie 20, 2009, 06:50:58 PM

« precedentul - următorul »

cipriene

Sunt curios daca o sa apara cineva la vre-un targ cu asa ceva de vanzare. Cred ca in privinta descapacirii chiar este un vid de solutii. Parerea mea...
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

stefeug

poate vine cineva, totusi, cu vreun astfel de produs ...

ciucur

Citat din: PACO din Septembrie 25, 2012, 12:37:29 PM
dat fiind faptul ca noi suntem romani si le inventam pe toate, trebuie sa va ganditi la o masina care sa descapaceasca cat mai multe feluri de rame si de asemenea sa poata sa descapaceasca si sub speteaza superioara, in filme sunt numai rame crescute perfect dar in practica nu toate ramele capacite sunt mai groase decat speteaza superioara.
   In alegerea unei masini automate tb. sa va ganditi ce fel de rame aveti sau sa schimbati toate ramele intr un model care se preteaza la o descapacire automata.
  De asemenea tb. sa va ganditi daca renteaza la nr. de stupi pe care l  investitia, daca nu, dsecapaciti manual si nu mai incercati sa inventati roata.

Am o nelamurire.
Asa cum si colegul PACO a observat ramele prezentate in clipul cu descapacitorul in V sunt foarte frumoase si nu sunt deformate.
Oare asta nu se datoreaza faptului ca odata ce incepi sa folosesti acest tip de cutit oarecum corectezi din deformarile pe care le are o rama si la urmatorul cules ele for avea suprafata mai plana ?
Presupun asta deoarece o  foita de ceara lipita corect e simetrica fata de rama si asimetriile se datoreaza locului in care au fost crescute celulele (langa alta rama poate deformata, sau alte cauze care cei mai experimentati le stiti mai bine).
De asemenea ma gandesc ca o magazie dupa ce a fost stoarsa si ramele au dupa acel tip de descapacire cam aceleasi dimensiuni.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

PACO

depinde in primul rand de cules. mai ales daca ai rama lata in cat. daca albina nu umfla bine rama nu ai cum sa l folosesti.al doilea  neajuns pt. mine ar fi ca am rame de patru latimi diferite si ar insemna sa l reglez mereu.

mihai25


mihai25

Buna !

Sunt apicultor din R.Moldova am citit impresiile despre descapacitorul unghi, vreau sa facema aici in topic o lista cu persoanele care vor sa-l cumpere.

Costurile de import si transport sunt echivalente cu doua descapacitoare, un pret optim ar fi daca procuram nu mai putin de 10 unitati.

Станок для распечатки сотовых рамок вертикальный

Numai Bine !

stefeug

#111
eu sunt unul ...
cam la cat se estimeaza un cost? sau ce cost are initial?

mosunick

Ce pret are un descapacitor din asta?
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

romikele

Daca ai putea veni la targul de la Rm. Sarat pe 15 februarie cu o astfel de "jucarie" pentru demonstratii, cu siguranta te-ai lipi de cateva comenzi ferme.... ce zici?

PACO

raman la parerea ca cel  de la Apitotal este cel mai bun , mai ales cand ai mai multe tipuri de rame cat si ca randament.

romikele

O fi, dar mai e de umblat la fiabilitate si antrenarea ramelor, si mai ales la pret! :nod:

PACO

vorbesc de modelul fara antrenare automata, cel prezentat pe site, cat despre pret am reusit sa o fac in regie proprie la un pret super acceptabil fata de pretul de catalog.


romikele

Asta e identica cu cea a lui nea` Vasile?

bio

Citat din: PACO din Februarie 11, 2013, 12:44:52 PM
vorbesc de modelul fara antrenare automata, cel prezentat pe site, cat despre pret am reusit sa o fac in regie proprie la un pret super acceptabil fata de pretul de catalog.

Impreuna cu un amic am facut o masina de descapacit tot model APITOTAL, inca nu i-am facut proba .. Dupa probe mai facem inca una ca suntem 2 apicultori.

Cutitele le-am facut din INOX, cuvele tot inox...restul din fier.

Paco ..??>Ce motor i-ai pus..??> Noi ceva la 550W cu 1500 rot/min.