Faguri de poliuretan

Creat de Andreyu, Februarie 18, 2012, 03:28:44 PM

« precedentul - următorul »

rarescyp

sunteti de aprecit...cred ca in domeniul dv. sunteti f bun...pacat ca nu faceti si pt vanzare aceste lazi...m-ar interesa si pe mine...
Multa sanatate...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

dodo79

ce nu am vazut la matrita este orificiile pe unde iese aerul.datorita acestui fapt cred ca aveti in ultima poza din prima postare un crater  :D.in rest ce sa zic .ati mai postat in anii trecuti de matrita.cand voi vedea ansamblul complet va pot felicita.pana atunci va pot imbarbata.succes  :hi:

marian sima

Dodo ,orificiile pe unde iese aerul e ultima grija ,acolo se pot pune piulite si in momentul in care nivelul de spuma ajunge la ele se poate infileta un surub care sa vina razant cu nivelul la care trebuie sa ajunga spuma .

:bravo: domnule Bortosl datii inainte,eu va propun sa deschideti un topic special cu realizarea dv.

Acest topic este despre faguri din poliuretan,denumirea este aceiasi ca si in cazul spumei insa e cu totul alt material ,se aseamana mai mult cu plasticul.


bartosl

#78
Citat din: dodo79 din Iulie 05, 2014, 04:42:07 PM
ce nu am vazut la matrita este orificiile pe unde iese aerul.datorita acestui fapt cred ca aveti in ultima poza din prima postare un crater  :D.in rest ce sa zic .ati mai postat in anii trecuti de matrita.cand voi vedea ansamblul complet va pot felicita.pana atunci va pot imbarbata.succes  :hi:
am sters subiectul e in afara topicului ,nu mai implicati adminul-
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

bartosl

#79
Citat din: marian sima din Iulie 05, 2014, 10:21:34 PM
Dodo ,orificiile pe unde iese aerul e ultima grija ,acolo se pot pune piulite si in momentul in care nivelul de spuma ajunge la ele se poate infileta un surub care sa vina razant cu nivelul la care trebuie sa ajunga spuma .

:bravo: domnule Bortosl datii inainte,eu va propun sa deschideti un topic special cu realizarea dv.

Acest topic este despre faguri din poliuretan,denumirea este aceiasi ca si in cazul spumei insa e cu totul alt material ,se aseamana mai mult cu plasticul.
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

dodo79

Citat din: bartosl din Iulie 05, 2014, 10:55:12 PM
Citat din: marian sima din Iulie 05, 2014, 10:21:34 PM
Dodo ,orificiile pe unde iese aerul e ultima grija ,acolo se pot pune piulite si in momentul in care nivelul de spuma ajunge la ele se poate infileta un surub care sa vina razant cu nivelul la care trebuie sa ajunga spuma .

:bravo: domnule Bortosl datii inainte,eu va propun sa deschideti un topic special cu realizarea dv.

Acest topic este despre faguri din poliuretan,denumirea este aceiasi ca si in cazul spumei insa e cu totul alt material ,se aseamana mai mult cu plasticul.
Spuma poliuretana nare nimic comun cu plasticul, nuprea inteleg la ce va referiti?
Citat din: bartosl din Iulie 05, 2014, 02:15:38 AM

b).-spuma turnare =lichida-bicomponenta-rigida-NU TREBUIE UTILAJ DE INJECTIE- se amesteca simplu cu un melc si o bormasina ,ca si in constructii-intarirea se face dupa1(un) minut -iar densitatea depaseste 240kg/m-cub

gresit.daca calculele nu sunt precise ca si la masina de injectat risti sa patesti ca si unii dintre noi si sa ai defecte (stupi deformati) din cauza radiatiilor UV.totul pare perfect dar la utilizare dupa nici un an se deformeaza poliuretanul. :wink:
cativa dintre noi am primit componente care sau deformat si care ulterior au fost schimbate de firma fara probleme.
cauza acestor defecte au fost:sa infundat o diuza de la componentul ISO si nu a mai injectat cantitatea necesara.piesa iese super frumoasa ,dar expusa la radiatii  se deformeaza.
nu mai am poza cu un capac devenit barcuta.daca apuc sa fac maine am sa o atasez.
raportul dintre cele 2 componente nu trebuie sa difere mult.daca cumva se injecteaza mai mult material din fiecare component piesa devine ma grea si cu o densitate mai mare. :hi:

dodo79

domnu Marian se refera la faptul ca fagurii din poliuretan se aseamana mai mult cu plasticul .nu se referea la poliuretanul turnat

marian sima

Colegule Bartosl topicul este faguri de poliuretan ,faguri de poliuretan se obtine din rasina poliuretanica,dumneata ai postat gresit .
Prezinti un produs din cu totul alt material singura asemanare e denumirea de POLIURETAN.

uite din ce se obtineau faguri de poliuretan.

http://btools.ro/shop/rasini_altropol/Rasina-Poliuretanica-Multicast

Eu ti-am facut recomandarea prieteneste.

Deschide un topic care sa fie la subiectul a cea ce prezinti.

marian sima

#83
Nu ma intelegeti gresit,aveti toata aprecierea mea,din prima imagine postata mi-am dat seama de ce puteti realiza ,am stiut ca aveti sa ajungeti la un rezultat.

Acest rezultat merita un topic ,de ce sa fie postat pe un topic unde titlul topicului nu are nici o legatura cu subiectul dv.

Topicul vorbeste despre faguri dv creati altceva,faguri sant facuti din rasina poliuretanica stupi dv din spuma poliuretanica ,cu totul alta mancare de peste.



bartosl

#84
Citat din: dodo79 din Iulie 05, 2014, 10:59:32 PM
Citat din: bartosl din Iulie 05, 2014, 10:55:12 PM
Citat din: marian sima din Iulie 05, 2014, 10:21:34 PM
Dodo ,orificiile pe unde iese aerul e ultima grija ,acolo se pot pune piulite si in momentul in care nivelul de spuma ajunge la ele se poate infileta un surub care sa vina razant cu nivelul la care trebuie sa ajunga spuma .

:bravo: domnule Bortosl datii inainte,eu va propun sa deschideti un topic special cu realizarea dv.

Acest topic este despre faguri din poliuretan,denumirea este aceiasi ca si in cazul spumei insa e cu totul alt material ,se aseamana mai mult cu plasticul.
Spuma poliuretana nare nimic comun cu plasticul, nuprea inteleg la ce va referiti?
Citat din: bartosl din Iulie 05, 2014, 02:15:38 AM


gresit.daca calculele nu sunt precise ca si la masina de injectat risti sa patesti ca si unii dintre noi si sa ai defecte (stupi deformati) din cauza radiatiilor UV.totul pare perfect dar la utilizare dupa nici un an se deformeaza poliuretanul. :wink:
cativa dintre noi am primit componente care sau deformat si care ulterior au fost schimbate de firma fara probleme.
cauza acestor defecte au fost:sa infundat o diuza de la componentul ISO si nu a mai injectat cantitatea necesara.piesa iese super frumoasa ,dar expusa la radiatii  se deformeaza.
nu mai am poza cu un capac devenit barcuta.daca apuc sa fac maine am sa o atasez.
raportul dintre cele 2 componente nu trebuie sa difere mult.daca cumva se injecteaza mai mult material din fiecare component piesa devine ma grea si cu o densitate mai mare. :hi:
am sters subiectul e in afara topicului ,nu mai implicati adminul-
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

bartosl

Citat din: marian sima din Iulie 05, 2014, 10:21:34 PM
Dodo ,orificiile pe unde iese aerul e ultima grija ,acolo se pot pune piulite si in momentul in care nivelul de spuma ajunge la ele se poate infileta un surub care sa vina razant cu nivelul la care trebuie sa ajunga spuma .
nu trebuie piulte ,spuma se intareste rapid si blocheaza ea singura dupa ce a iesit aerul

:bravo: domnule Bortosl datii inainte,eu va propun sa deschideti un topic special cu realizarea dv.

Acest topic este despre faguri din poliuretan,denumirea este aceiasi ca si in cazul spumei insa e cu totul alt material ,se aseamana mai mult cu plasticul.
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

bartosl

#86
Citat din: marian sima din Iulie 05, 2014, 11:09:49 PM
Colegule Bartosl topicul este faguri de poliuretan ,faguri de poliuretan se obtine din rasina poliuretanica,dumneata ai postat gresit .
Prezinti un produs din cu totul alt material singura asemanare e denumirea de POLIURETAN.

uite din ce se obtineau faguri de poliuretan.

http://btools.ro/shop/rasini_altropol/Rasina-Poliuretanica-Multicast

Eu ti-am facut recomandarea prieteneste.

Deschide un topic care sa fie la subiectul a cea ce prezinti.
am sters subiectul e in afara topicului ,nu mai implicati adminul-
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii

dodo79

Citat din: bartosl din Iulie 05, 2014, 11:41:22 PM

Sa ne intelegem spuma izolatii este una ,mai rapida(intarire 3secunde,se foloseste obligatori utilaj injectie) si densitate mica,CLAR!!!pana aici ne-a inteles totui clar??!!-atentie -spuma pt. turnare (un minut pana la intarira,si densitate mare)nu necesita utilaj de injectie(daca vrei poti sa-l folosesti ,dar risti,cum ai zis tu sa se infunde )-clar ,cantaresti o data dupa care faci semne pe panare pt. totdeuna ,dupa care nu mai folosesti cantarul,-atentie -iei un vas de plastic mai mare ,oblgatoriu torni in el prima data componenta A,dupa care torni peste ea,treptat componenta B(ai 15-17secune la dispozitie),concomitent amesteci cu un melc de metal atasat la o bormasina (ai la dispozitie 15 secunde),si torni rapid in matrita inaite de face spuma deasupra-AM FOST CLAR daca mai vrei lamuriri iti stau la dispozitie,dar te rog daca afirmi ceva fara sa te documentezi ,ii induci in eroare pe alti si nu e bine.Acum treaba cu UV(ultra violete),aici ai dreptate numai 50% ,pt.cei de la FAROGER ,sant zgarciti ,avari dupa castigui si nu dau dupa turnare cu VOPSEA POLIURETANA(care este foarte reistenta la UV),1kg vopsea ajunge la2,5 stupi(cost pe kg-28lei) Lucian :qp:
am turnat si am vazut.
referitor la vopsea nu iti dau dreptate.ca sa vopsesti trebuie sa slefuiesti suprafata neteda si lucioasa care se formeaza pe piesa,altfel nu prinde vopseaua.daca vopseaua e pe baza de nitro  nu stiu cine o va folosi la stupi.daca e pe baza de apa e buna.
poti sa vopsesti cat vrei.daca nu ai pus destul ISO cand amesteci cu Poliolul se deformeaza.eu am vopsit toti stupii inainte de utilizare si am avut 2 piese care sau deformat.am dat 3 straturi de vopsea pe baza de apa.
eu nu spun ca calculele dvs.in ce priveste gramajul nu sant bune.eu am spus ca daca nu pui ISO cat trebuie se deformeaza.
intradevar pretul  la spuma e 3,5 euro/kg.

bartosl

#88
Citat din: dodo79 din Iulie 06, 2014, 12:07:36 AM
Citat din: bartosl din Iulie 05, 2014, 11:41:22 PM

am sters subiectul e in afara topicului ,nu mai implicati adminul-
oglinda scoate la iveala,....toate defectele din tine,este singurul loc in cara nu te poti mintii