Fagure din rasina.

Creat de marian sima, August 14, 2014, 06:24:57 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Salutari.
Pe alt topic va spuneam eu despre realizarea fagurilor din rasina.
Sant rasini alimentare din care se realizeaza butoaiele din fibra ,aceste butoaie se folosesc la depozitarea lichidelor alimentare ,vin ,ulei si altele.

Fibra folosita la realizarea fagurelui este o fibra care nu afecteaza cu ceva mierea .

Fibra este asemanatoare cu cea de la servetelele umede,acea fibra este inofensiva si pentru bebelusi,ba ea se aplica deasupra culturilor de salata.

Acest proiect este in faza de cercetare ,pentru inceput am realizat un fagure din rasina normala,sa vad daca iese.
Saptamana viitoare achizitionez rasina cu atestat alimentar.

Cateva poze cu fagurele.

marian sima

Rasina nu e coapta,fagure e proaspat scos din matrita.

fiug1970

rasina sau celofibra?si cu ce se poate lipi pe sarme?sau cum se fixeaza pe rame?

marian sima

Este rasina.
Este primul fagure,nu stiam cat de realizabil e proiectul,la primul fagure nici nu m-am gandit cum se va prinde de rama,am vrut sa vad cum iese si de unde sa am un punct de plecare.
Dupa maturarea rasinei se va analiza structura si posibilitatea prinderi de rama.

Sant doua variante.

Sa folosesc rasina saturata si foita sa fie mai groasa astfel incat fagurele sa intre la fel ca fagurele de plastic.(pentru asta trebuie sa copiez fagurele de plastic si fac alta matrita).
Intr-o zi e gata matrita.

Sau foita va veni insarmata,ori pe verticata ,ori pe orizontala si foita va avea niste mustati de sarma.

Am spus ,deocamdata sant in stadiul de cercetare.


fiug1970

stiam ca rasina e un clei in general,iar fibra e o aglomerare de microfire din diferite materiale(sintetice,naturale)sarma nu cred ca o poti inserta in foita fiindca trebuie sa fie destul de groasa foita sa nu te deranjeze la presat.poate poti lasa pe margini ca niste sireturi din acelasi material..dar depinde daca e destul de rezistenta sa se poate lega de rame.

marian sima

#5
Sant si sarme foarte subtiri .
Umareste aici un sistem de prindere.
http://berkshirefarmsapiary.wordpress.com/2011/05/02/choosing-and-installing-foundation/

Foita de rasina poate avea mai multe avantaje decat cea de plastic,nu se deformeaza la cald astfel va putea fi introdusa in ceara,ca sa nu mai dai cu trafaletul sau cu pensula.

Va merge asezata in topitorul solar astfel incat sa recuperezi ceara usor.

Insa trebuie pus neuronul la lucru si facute mai multe testari.

pharaonu75

Mariane, la ce pret iti iese o foita Dadant din rasina? Nu stiu de ce, dar am impresia (se poate sa fie gresita) ca o astfel de foita e mult mai scumpa decat una de ceara, ceea ce duce la scaderea eficientei economice a stupinei in cazul dotarii integral cu astfel de foite.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee

Paharaoane, daca cineva asi dezvolta un sistem de lucru cu aceasta foitza(sau alta) i se va merita investitzia.
Cumperi foitza si o ai timp de ani si ani de zile.

Acum Mariane. Problema pe care am intilnito la ramele de palstic si aici ma refer si la foitzele de plastic sau rasina sau ceo mai fi este curatirea/igienizarea lor. Cind sint noi totul merge rapid si fain.
Consider ca ramele de lemn cu foitza de ceara sint invincibile la capitolul acesta.

Referitor la ceruirea foitzelor.
Am purtat o conversatie cu un apicultor de aici care a lucrat in trecut timp de ani de zile unui apicultor comercial.
Ei foloseau numai rame de lemn cu foitza de plastic. Angajatii se puneau in jurul unei oale mari cu ceara topita si prindeau cu 2 degete o foitza de plastic.... la coltz. Avind 2 maini prindeau de 2 foitze. Scufundau foitzele in ceara pt o fractiune de secunda si puneau foitzele deoparte trecind la alte 2 foitze. Scurt, rapid si eficient. Imi arata cu mainile cum lucrau..... ca si un robot.
Cind lam intrebat de sa ars la degete..... a zimbit si se uita la degetele sale.

Prinderea foitzei in rame cu acele sipci da de lucru in plus. Dupa cite stiu era popular in Marea Britanie dar nu sa raspindit tehnica/metoda. Sirma era in zig-zag pe veritcala incorporata in foitza de ceara.
Eventual prin modificarea grosimii leaturilor ramei cu niste santuri sar face o prindere buna si rapida.... dar atunci ati trebuie si rame din acelea..... alta distractie.

Mai era un coleg aici pe forum care a facut un proiect cu foitze din poliuretan dar nu a mai postat de ani de zile. Scria ca dupa 1-2 ani de testare va reveni cu informatii dar nu am mai vazut nimic nou pe tema aceasta.

marian sima

Pfaraoane materialele pentru producere a unei foite costa 2,5 lei,pretul este dat de rasina ca acea fibra costa 0,30 de bani m.

Eu am facut o proba si trebuie sa mai fac multe altele.
Am probat rasina nesaturata insa in rasina se pot baga fileri si rezulta o rasina saturata.
Merge adaugata faina de grau sau alti fileri naturali,adevarul este ca trebuie sa cobor costul materialelor sub 2,5 lei.

Kiwi Bee eu pot crea un sistem de prindere inovator ,dau un contur cu silicon sanitar pe acea fibra inainte de a adauga rasina si la margine sa vina un cm de fibra cu rasina ,aceasta sa vina dreapta.

Unde e siliconul poti sa indoi acel guler la 90 de grade si dai cateva capse in marginea dreapta.

Sistem de prins simplu rapid si eficient ,ba nu ai nevoie decat de rama normala,fara sant si alte chitibusuri.




dodo79

domnu Marian,cum ati reusit sa imprimati acel scris de culoare pe foita?

Kov iulian

Citat din: dodo79 din August 15, 2014, 09:51:59 AM
domnu Marian,cum ati reusit sa imprimati acel scris de culoare pe foita?

Aia este marca, are o masina speciala care face asta, din cauza acelui scris personalizat costurile de productie sunt asa mari  :D :D :D :D

( asa vine fibra aia cred )


marian sima

Uitasem,Kiwi Bee colegul cu faguri de poliuretan nu a mai postat deoarece nu se gaseste rasina de poliuretan cu aviz de utilizare alimentar.

Am cautat si eu ,am dat zeci de telefoane,raspunsul este pentru ''Uz industrial".
Se lucra mai usor si mai frumos cu poliuretanul.

Dodo ,acea fibra a fost stantata cu acel scris ,e  reclama produsul se numeste Lutrasil.
Produsul final nu va avea nici un scris.

Un alt experiment unde am facut o mica eroare si fagurele nu a mai iesit intreg.

O bucata de fagure din silicon alimentar .
Cine va reusi sa puna asa ceva pe rama va avea un fagure care va tine ani buni.
produsul va putea fi sterilizat deoarece rezista la temperaturi foarte mari.

Acest fagure va putea sa fie bagat in cazanul de topit ceara.



Kiwi Bee

Si la mijloc pui o placa/tabla de inox de 0.4mm? Sau cum va sta rigid?
Pt mine siliconul alimentar este o forma grosolana pt torturi. Imi pot imagina si ceva subtire dar nu stiu cit de rigid va fi.

marian sima

Foita de silicon este groasa cat o foita de ceara.
E chiar finuta daca poti intinde o panza poti intinde si acea foita ,e deajuns daca faci la capete o bucla din textil si introduci o tija de plastic ,lemn sau altceva .
Intins acest textil cu silicon e mai rezistent decat  foitele de ceara care se gasesc in comert.

Am vrut sa spun doar ca se poate,nu e rentabil deoarece acel silicon costa 110 lei kg,din el se pot obtine 8-9 foite.