Mortalitate excesiva la floarea soarelui

Creat de Kov iulian, Iulie 12, 2015, 11:50:41 AM

« precedentul - următorul »

Kov iulian



tinumaftei

Unde sunt asociatiile apicole?
Din articol am aflat si unde poate fi facut un demers pentru interzicearea completa in Romania.
Unde sunt articolele din media sustinute de asociatiile apicole pentru interzicerea neonicotinidelor?
Sau asociatiile apicole sunt membre LAPAR?

calmusdaniel

Tinule asociatiile lucreaza pt bunastarea lor si nu in folosul apicultorului,eu am mai zis asta.

bio

La sfirsitul fiecarui articol este un spatiu dedicat comentariilor.

Eu personal am postat la fiecare articol care aminteste de  neonicotinoide comentarii in care arat problema neonicotinoidelor asa cum o vad eu.... si le amintesc agricultorilor de rotatia culturilor si folosirea tratamentelor alternative.
Acum ma uit si cam toate comentariile mele nu mai sunt .
Cei de la AGROINTEL parca  fac echipa cu producatorii de neonicotinoide si lasa numai ce le convine. ...cu alte cuvinte sunt contra intereselor apiculturii si a unui mediu curat .

tinumaftei

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 22, 2016, 01:48:33 PM
Tinule asociatiile lucreaza pt bunastarea lor si nu in folosul apicultorului,eu am mai zis asta.
Ne-am imprastiat ca faina oribilor, in loc sa fi facut cu toti parte din ACA si sa fi facut din aceasta o asociatie democratica! Asta este adevarul! Fiecare s-a vrut sef! Si a devenit! Pe cine sa asculte un comisar european? Asociatia de la Dalga (scuze, e vorba mea cu Dalga!) Vor mai trece 25 de ani pana cand va fi o asociatie cu reprezentare adevarata!!! Nu stiu daca vor mai fi albine pana atunci!

romikele

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 22, 2016, 02:06:42 PM
Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 22, 2016, 01:48:33 PM
Tinule asociatiile lucreaza pt bunastarea lor si nu in folosul apicultorului,eu am mai zis asta.
Ne-am imprastiat ca faina oribilor, in loc sa fi facut cu toti parte din ACA si sa fi facut din aceasta o asociatie democratica! ...
Din vina cui s-a destramat ACA? O mana de hoti a pus stapanire pe destinele sale, restul devenind simpli cotizanti!

dan sebastian

Eu fac parte din ACA (sunt membru) si nu m-am simtit ajutat cu nimic. Ai vazut ce zicea seful aca dl . Fetea, ca neonicotinoidele nu sunt o problema. As fi vrut sa aiba si el albine si sa stea cu ele in pastoral. Atunci ar fi zis altceva.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

istodorescu vasile

eu personal mi-am luat grija ca se mai poate face ceva pentru a proteja albinele. am mai spus-o ca in 2015 am avut mortalitate  la fl. soarelui, cum nu imi puteam inchipui, si in proportie de 90 la suta, voi renunta la rapita si voi merge la pomi fructiferi, de asemenea voi renunta la fl. soarelui, si voi merge la tei.sunt constient ca productia de miere va scadea, insa mai bine prefer mai putina miere, si stupii asa cum trebuie sa fie.se vede foarte clar ca agricultorii sunt foarte bine reprezentati, si nimanui nu ii pasa de albinele noastre. s-ar putea sa fie prea tirziu cind vor constientiza ca au incurajat o catastrofa iremediabila .

tinumaftei

Citat din: romikele din Ianuarie 22, 2016, 02:10:23 PM
Citat din: tinumaftei din Ianuarie 22, 2016, 02:06:42 PM
Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 22, 2016, 01:48:33 PM
Tinule asociatiile lucreaza pt bunastarea lor si nu in folosul apicultorului,eu am mai zis asta.
Ne-am imprastiat ca faina oribilor, in loc sa fi facut cu toti parte din ACA si sa fi facut din aceasta o asociatie democratica! ...
Din vina cui s-a destramat ACA? O mana de hoti a pus stapanire pe destinele sale, restul devenind simpli cotizanti!
Noi i-am lasat sa isi faca de cap. Vina noastra este destul de mare.
ACA este o asociatie legala, si functioneaza dupa lege. Pare usor ca un grup de persoane interesate sa o controleze, asa s-a si intamplat. Insa  pe 95% dintre apicultori nu i-a interesat ACA.
Evident 80% din conducerea ACA nu are nici o legatura cu albinele, dar asta este vina tuturor celor ce au asistat impasibili la devalizarea acesteia.
Din nefericire apicultorul din Romania nu este reprezentat decat de ACA!
Mai cunoasteti o asociatie care sa aiba macar 10% din membrii ACA? Eu unul nu am auzit!

romikele

Citat din: tinumaftei din Ianuarie 22, 2016, 02:44:31 PM
... Din nefericire apicultorul din Romania nu este reprezentat decat de ACA!
UNDE ?

De ROMAPIS ati auzit?

calmusdaniel


romikele

Desi nu sunt fan sau macar membru ROMAPIS, fac un schimb de informatii cu domniile lor.
Romapisul este singura entitate care a organizat manifestari contra neonicotinoidelor, dar participarea apicultorilor a fost mai mult simbolica.
In acest caz se poate pune intrebarea altfel: ce fac apicultorii pentru Romapis?

Cand sunt chemati sa-si spuna pasurile la minister, adica direct celor de care depinde rezolvarea problemelor, iau pozitia strutului, dar in lumea virtuala sunt zmei!

calmusdaniel

La acel miting facut de Romapis nu au dorit dansii sa aiba mai multi participanti,din discutiile mele cu unii participanti am aflat ca nu s-a dorit sa se faca valva mare si chiar sfatuiti sa nu faca galagie.Oricum interesele lor sunt aceleasi ca la celelalte asociatii.